Vabljeni na Večer v muzejski kavarni

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 16. oktobra 2019, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na predstavitev knjige prof. dr. Božidarja Jezernika “Jugoslavija, zemlja snova”.

V knjigi, ki je v srbskem jeziku lani izšla v Beogradu in je posvečena stoti obletnici ustanovitve Jugoslavije, se njen avtor, eden vodilnih slovenskih intelektualcev, prof. dr. Božidar Jezernik, poglablja v nastanek in razvoj jugoslovanske ideje, predstavlja kompleksen in večplasten odnos do nje ter ponuja pronicljive odgovore na vprašanja, zakaj je z razpadom na njej utemeljene skupnosti, doživela svoj končni neuspeh.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!)

Vabljeni na pogovorni večer z dr. Danom Podjedom

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 22. maja 2019, ob 18. uri vljudno vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z dr. Danom Podjedom, avtorjem knjige Videni – Zakaj se vse več opazujemo in razkazujemo.

Antropolog dr. Dan Podjed, raziskovalec na Inštitutu za slovensko narodopisje ZRC SAZU in Inovacijsko-razvojnem inštitutu Univerze v Ljubljani ter docent na ljubljanski Filozofski fakulteti, bo predstavil svojo novo knjigo Videni in razkril, kaj vedo o nas spletni iskalniki in kako lahko postanemo vidnejši s pomočjo novodobnih avtoportretov – selfijev. Mojstri razkazovanja, od zvezdnikov do politikov, živijo od svoje »poznanosti«. Ali torej drži, da v sodobnem svetu morda sploh ne obstajamo, če nas nihče ne vidi?

Z dr. Danom Podjedom se bo pogovarjal Sebastjan Weber.

VSTOP PROST.

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!)

Vabljeni na pogovorni večer z Alijem Žerdinom

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 15. maja 2019, ob 18. uri vljudno vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z dr. Alijem Žerdinom, avtorjem razstave Časopis, prvi odtis zgodovine.

Kratka učna ura zgodovine na razstavi nam ponuja izbor 80 domačih in tujih naslovnic iz zbirke Muzeja tiska, kakor avtor Ali Žerdin naslavlja svojo zbirko starih časopisov, s katero sledi ključnim dogodkom 20. in 21. stoletja.

Dr. Ali Žerdin je novinar, urednik in sociolog ter nekdanji sodelavec Radia Študent, Mladine, časnika Dnevnik in agencije Associated Press, trenutno pa je urednik Sobotne priloge Dela. Je avtor več knjig in prejemnik številnih nagrad. Kot novinar se ukvarja predvsem s slovensko notranjo politiko, kot sociolog s socialnimi omrežji.

Z dr. Alijem Žerdinom se bo pogovarjal dr. Tone Kregar.

Vabljeni, vstopnine ni!

Razstava Časopis, prvi odtis zgodovine, ki predstavlja izbor iz zbirke starih časopisov in revij Alija Žerdina, bo v Muzeju novejše zgodovine Celje brezplačno na ogled do 26. maja.

Vabilo (klik!).

Večer v muzejski kavarni z Igorjem Grdino: IVAN CANKAR portret genija

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 17. aprila 2019, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovor ob knjigi Igorja Grdine: IVAN CANKAR portret genija

Zgodovinar in literarni zgodovinar ddr. Igor Grdina se je obravnave življenja velikega pisatelja lotil opirajoč se na različne vire, od zasebnih pisem, pripovedovanj ter poročil o njegovih javnih nastopih do obsežnega in povednega literarnega opusa. Biografsko-esejistični zapisi so razdeljeni v sedem poglavij, izmed katerih je vsako primarno osredotočeno na določen vidik Cankarjevega življenja. »Kneza slovenske besede«, kot ga v svoji monografiji večkrat imenuje Grdina, predstavlja kot samosvojega, najsi bo skozi šolske prigode, v odnosu do cerkve, ki se ji izmika, se od nje oddaljuje, a se na svoj način k njej spet vrne, kot politika, ki ga ni moč enosmiselno umestiti, kot občudovalca lepih žensk, in nenazadnje kot pisatelja, ki razen v začetkih ni pripadal nobenemu literarnemu krogu.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor založbe Beletrina Mitja Čander.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na Večer v muzejski kavarni

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 10. aprila 2019, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer RASTOČA KNJIGA IN VREDNOTE ODLIČNOSTI.

Rastoča knjiga skuša povezovati vseh dva milijona Slovencev, zato ima izjemno težo uveljavljanje povezovanja »dveh milijonov src in glav ter štirih milijonov rok«. V mednarodnem smislu skuša dobrohotno povezati vseh sedem milijard zemljanov. Lahko rečemo, da je Rastoča knjiga eno samo spodbujanje k dobremu, boljšemu, najboljšemu. Pri tem na svojstven način častimo knjigo kot simbol znanja in univerzalnega razvoja.

V 18 letih se je projekt iz Slovenije razširil v 14 držav sveta na petih kontinentih.

Z nami bosta dr. Janez Gabrijelčič – idejni oče in ustanovitelj Rastoče knjige ter dr. Karel Gržan – pater, filozof, pisatelj, guru vrednot pozitivne ekonomije.
Z gostoma se bo pogovarjala ravnateljica Marijana Kolenko.

VSTOP PROST.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani