Vabljeni na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige O časopisu, pivu in vesolju nasploh

Muzej novejše zgodovine Celje vas na predvečer slovenskega kulturnega praznika, v ponedeljek, 7. februarja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige O ČASOPISU, PIVU IN VESOLJU NASPLOH.

»Opisal je zgodbo o časopisu, ki se komu od bralcev zdi sumljivo znana, a je seveda fikcija ali pa kvečjemu odsev našega sveta. Bolj ko tonemo vanjo, bolj nas preveva občutek, da smo za zmeraj obtičali v sanjski sobi z zrcali, po kateri se sprehajajo demoni.« dr. Dan Podjed

Brane Piano, dolgoletni novinar, publicist in literat ter prejemnik srebrnega celjskega grba (2018), je izdal svojo drugo knjigo, roman O časopisu, pivu in vesolju nasploh.
Roman bi na prvo žogo uvrstili med znanstveno fantastiko, a gre predvsem za družbeno kritično literaturo. Iz svojih bogatih – trpkih in humornih – novinarskih izkušenj je Piano stkal zgodbo o vzponu in propadu edinega časopisa v Deželi, za katero bi kdo morda posumil, da je Slovenija – pa to seveda ni.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi in ob upoštevanju pogoja PCT. Obvezne predhodne prijave na e naslov katja.pur@mnzc.si ali telefonsko številko 03 428 64 26, najkasneje do petka, 4. 2. 2022.

Vstop prost.

Predstavitev antologije slepih in slabovidnih kulturnikov: Kipi v nas hrepenenje

Muzej novejše zgodovine Celje, Združenje prijateljev slepih Slovenije in Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije vas v sredo, 19. januarja 2022, ob 18. uri vabijo v kavarno MnZC na predstavitev antologije Kipi v nas hrepenenje.

Ob 100-letnici organiziranega delovanja slepih na Slovenskem je Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije pripravila in izdala eno najpopolnejših antologij slepih in slabovidnih kulturnikov z naslovom Kipi v nas hrepenenje. V obsežni knjigi je predstavljenih kar 75 slepih in slabovidnih avtorjev z različnih področij umetnosti, tako literarnega, glasbenega, likovnega in fotografskega.

Večer bo vodil in povezoval Sebastjan Kamenik, skupaj s sourednikom antologije, Dušanom Brešarjem.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi in ob upoštevanju pogoja PCT.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na predstavitev romana Zorana Predina: Mongolske pege

Muzej novejše zgodovine Celje in založba Litera v sredo, 30. septembra 2020, ob 18. uri vabita v muzejsko kavarno na večer z Zoranom Predinom ob izidu njegovega romanesknega prvenca MONGOLSKE  PEGE.

Glasbenik – skladatelj in pevec, kantavtor, besedilopisec, občasno pa tudi literarni ustvarjalec in igralec Zoran Predin, član legendarnega Lačnega Franza ter prejemnik Ježkove nagrade, je v teh dneh pri založbi Litera izdal svoj romaneskni prvenec Mongolske pege.

»Zoran Predin nikdar, ne kot pesnik ne kot pisatelj, ni hotel biti smrtno resen in če bi moral opisati slog njegovega romana, bi rekel, da gre za žlahtno ironijo. … Pri malokom zna biti tragičnost tako vedra kot je pri njem,« pravi pisec besedila na zadnji platnici knjige Goran Vojnović.

Z Zoranom se bo pogovarjal urednik založbe Litera, Orlando Uršič.

Vstop bo prost, število obiskovalcev pa omejeno, zato rezervirajte svoj sedež na e-naslovu katja.pur@mnzc.si ali telefonski številki 03 428 64 26.

Po pogovoru bo ob 20. uri koncert Zorana Predina v Špitalu.

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!).

Vabljeni na večer z Markom Radmilovičem, avtorjem knjige Kolesar

Muzej novejše zgodovine Celje in založba Beletrina vas v sredo, 9. septembra 2020, ob 18. uri vabita v muzejsko kavarno na večer z Markom Radmilovičem, avtorjem knjige Kolesar.

Pri založbi Beletrina je v letošnjem letu izšel roman Kolesar Marka Radmiloviča, dolgoletnega novinarja Radia Slovenija, avtorja satiričnih Zapisov iz močvirja, prejemnika prestižne Ježkove nagrade, sicer pa tudi režiserja in producenta številnih dokumentarnih ter video projektov, in, nenazadnje, navdušenega kolesarja.

Njegov romaneskni prvenec je sicer netipičen kriminalni roman, ki je zasidran v slovenski sedanjosti, v katero pa je še vedno tesno vpeta preteklost, saj se delno naslanja na resnična dejstva in usodo slovenskega interniranca Janeza Godca. Je zgodba o umoru, drugi svetovni vojni, taboriščih in internirancih, pa tudi zgodba o prevari in maščevanju, trmi in nenazadnje o nepričakovani preobrazbi človeka, saj, kot pravi avtor: »Včasih se ljudje spremenimo s tem, da ne počnemo tega, kar bi morali storiti za spremembo …«.

Avtor roman po Sloveniji predstavlja v sklopu gostovanj Beletrininih trubadurjev, z njim pa se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost!

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!).

Vabljeni na večer z Dušanom Čatrom, avtorjem knjige Ekstradeviško

Muzej novejše zgodovine Celje in založba Beletrina vas v sredo, 26. avgusta 2020, ob 18. uri vabita v muzejsko kavarno na večer z Dušanom Čatrom, avtorjem knjige EKSTRADEVIŠKO, ki jo avtor predstavlja po Sloveniji v sklopu gostovanj Beletrininih trubadurjev.

Pri založbi Beletrina je v letošnjem letu izšel roman Ekstradeviško, pisatelja in urednika, Celjana Dušana Čatra. Ekstradeviško, ki je avtorjev že sedmi roman, je zgodba o skrivnostih, zamolčanih spominih in prikrivanju resnice v okolju, kjer vsi o vsem in vseh vse vedo in kjer so dogodki, nad katerimi bi se v nekoliko manj tradicionalnem okolju nihče več ne zgražal, še vedno globoko zakoreninjen tabu.

Z avtorjem se bo pogovarjal Mohor Hudej.

Vabljeni, vstop prost!

Vabilo (klik!).

 

 

N A P O V E D U J E M O:

Pri založbi Beletrina je pred kratkim izšel tudi roman Kolesar Marka Radmiloviča, ki se delno naslanja na resnična dejstva in usodo slovenskega interniranca Janeza Godca. Predstavitev knjige in pogovor z avtorjem bo v kavarni MnZC v sredo, 9. septembra 2020, ob 18. uri. Pogovor bo vodil direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vabljeni na ogled razstave in pogovorni večer ob razstavi Za domovino z rockom naprej

Vabljeni v torek, 23. junija 2020, od 17. ure na ogled razstave Za domovino z rockom naprej!

Ogledu bo ob 18. uri sledil pogovorni večer z Žigo Valetičem, oblikovalcem razstave in avtorjem knjige 80′: desetletje mladih ter Klemnom Lahom, prevajalcem knjige Sedma republika: Pop kultura in razpad Jugoslavije.

Z njima se bo pogovarjal Sebastjan Weber.

Vstop prost!

Vabljeni na predstavitev knjige Vlada Vrbiča: Prestreljene sanje (roman o Karlu Destovniku Kajuhu)

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 4. marca 2020, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na večer z Vladom Vrbičem, avtorjem knjige Prestreljene sanje.

Pri založbi Litera je ob 76-letnici njegove smrti izšel roman o življenju pesnika, ljubimca, partizana in narodnega heroja Karla Destovnika Kajuha Prestreljene sanje Vlada Vrbiča.

V njem nam avtor, publicist in direktor Knjižnice Velenje,  »brez baročnih okraskov pričara čas pred in med drugo svetovno vojno; bralec lahko vstopi v vzdušje tedanjega časa, pred očmi nam raste glavni junak – vse od otroštva, odraščanja, zaljubljanj, pisanja, ilegalnega dela in vstopa v partizane pa do bridkega konca.« (O. Uršič)

Z avtorjem se bo pogovarjal Orlando Uršič, glavni urednik založbe Litera.

Vabljeni, vstop prost!

Vabilo (klik!).

Vabljeni na pogovorni večer z Mitjo Čandrom, avtorjem knjige Slepec

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 26. februarja 2020, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na večer z Mitjo Čandrom, avtorjem knjige Slepec.

Pri založbi Litera je izšel roman Slepec Mitje Čandra, ki na kritičen, a humoren način izriše portret človeka, ki je v skladu z medicinsko definicijo slep, čeprav ima še vedno pet odstotkov vida. Slepec se nikakor nima za slepca, ampak za normalnega človeka. Ob njegovih frustracijah in boju za lastno dostojanstvo pa ga želja po moči zasvoji do te mere, da se prelevi v egoista in vase zagledanega povzpetnika.

Čander – literarni komparativist, esejist, pisatelj, scenarist, dramaturg, šahovski mojster in soustanovitelj ter urednik založbe Beletrina – tako s svojim avtobiografsko obarvanim romanesknim prvencem utira pot polnokrvnemu političnemu romanu, ki je redkost v sodobni slovenski literaturi, hkrati pa kritično in humorno tematizira slepoto na osebni in kolektivni ravni ter preizprašuje moč, družbeno resničnost in vlogo intelektualca.

Z avtorjem se bo pogovarjal Orlando Uršič, glavni urednik založbe Litera.

N A P O V E D U J E M O:
Pri založbi Litera je pred kratkim izšel tudi roman o življenju pesnika, ljubimca, partizana in narodnega heroja Karla Destovnika Kajuha Prestreljene sanje Vlada Vrbiča.
Predstavitev knjige in pogovor z avtorjem bo v kavarni MnZC v sredo, 4. marca 2020, ob 18. uri.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige Zgodovina Celja in okolice V.

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 5. februarja 2020, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige ZGODOVINA CELJA IN OKOLICE V. iz zabeležk tlačanskega kronista o prilikah s knezi 1992−2019.

Brane Piano, dolgoletni novinar in prejemnik srebrnega celjskega grba (2018), je v založništvu Muzeja novejše zgodovine Celje izdal knjigo Zgodovina Celja in okolice V. iz zabeležk tlačanskega kronista o prilikah s knezi 1992−2019.

Čase od leta 1992 do 2019 je avtor zaobjel z izborom iz okoli 1300 kolumen, ki jih je napisal za različne časopise, zadnji desetletji predvsem za Delo, in v katerih je trpko in ironično komentiral sprotno “zgodovino” Savinjske regije.

Obsežno knjigo (718 strani), ki jo bogati izčrpno biografsko kazalo, je mogoče prebrati na mah, a jo tudi še dolgo jemati v roke, po njej listati, iskati ljudi, kraje in dogodke …

Knjiga je izšla v mehki (17 EUR) in trdi (22 EUR) vezavi in je na voljo v muzejski trgovini MnZC.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost!

Večer v muzejski kavarni: koncert Janija Kovačiča

Muzej novejše zgodovine Celje vas ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta v sredo, 29. januarja 2020, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na koncert Janija Kovačiča ORFEJ IZ PEKLA lagerske pesmi Aleksandra Kulisiewicza.

Jani Kovačič, slovenski glasbeni ustvarjalec in kantavtor, bo na koncertu predstavil pesmi poljskega glasbenika Aleksandra Kulisiewicza, nadarjenega pevca, pisca in izvajalca, med drugo svetovno vojno več kot pet let zaprtega v koncentracijskem taborišču Sachsenhausen pri Berlinu.

Kot priča in kot žrtev taborišča je Kulisiewicz ustvaril, zbral in ohranil eno največjih zbirk glasbe in pesmi iz nacističnih taborišč, z Janijem Kovačičem pa je zdaj le-ta našla pot tudi v slovenski jezik.

Zbrane pesmi so odraz krutosti vojne in obenem neizmerne volje do življenja, zato je nastop posvečen večnemu optimizmu, čeprav zna biti črn.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani