Predstavitev pesniške zbirke Mirka Hribarja: Šopek iz mojega dušnega vrta

Muzej novejše zgodovine Celje in uredniški odbor pesniške zbirke vas v sredo, 11. januarja 2023, ob 17. uri vabita v muzejsko kavarno na predstavitev pesniške zbirke Mirka Hribarja, sevniškega železničarja in člana odporniškega gibanja, ki je bil ubit kot taboriščnik koncentracijskega taborišča Mauthausen leta 1944, Šopek iz mojega dušnega vrta, nastale jeseni 1942 v zloglasnem zaporu Stari pisker v Celju.

Snop pesmi, posvečen ljubljeni ženi Mari in njunemu otroku, deklici Marjanci, je bil ročno spisan v celjskem Starem piskru in vložen v ovitek stare knjige. Nekaj dni preden so Mirka odpeljali v taborišče Mauthausen, je uspel poslovilne pesmi skrivaj poslati svoji Mari, ta pa jih je vse življenje hranila kot najdragocenejši dar.

Šopek iz mojega dušnega vrta ni zgolj »še ena pesniška zbirka«, je poseben in globoko avtentičen dokument zgodovinskega časa, ki je 80 let čakal, da se predstavi širši javnosti.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na pogovorni večer z Orlandom Uršičem, avtorjem zgodovinskega romana Krušni oče

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 21. decembra 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Orlandom Uršičem, avtorjem romana Krušni oče.

Zgodovinski roman Krušni oče Orlanda Uršiča, založnika in občasno tudi književnega ustvarjalca, ni le literarna biografija še danes kultnega tekstilnega industrialca in filantropa Josipa Hutterja ter njegove družine, pač pa odseva tudi družbeno realnost nekoč narodnostno razdeljenega mesta Maribor.

Zgodba se dogaja v času druge svetovne vojne in nekaj let po njej, ko so številni ljudje izgubili svoja imetja in družinske člane, mnogim pa je ta čas prekrižal načrte ter jim odvzel njihove sanje, hotenja in možnosti.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na predpremiero oddaje Mestne promenade – Celje

Muzej novejše zgodovine Celje in RTV Slovenija vas v sredo, 30. 11. 2022, ob 18. uri vabita na predpremiero oddaje iz dokumentarne serije Mestne promenade, ki prikazuje mesto Celje.

Serija Uredništva izobraževalnih oddaj TV Slovenija predstavlja bogato dediščino in tradicionalen utrip slovenskih mest.

Ogledu oddaje bo sledil pogovor s scenaristom in voditeljem dr. Andrejem Dobleharjem in režiserko Petro Hauc.

Vstop prost!

Vljudno vabljeni.

Njena zgodba o vojni

V sredo, 19. 10. 2022, vas ob 18. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na predavanje z naslovom Njena zgodba o vojni.

Tatiana Isaieva, ustanoviteljica in direktorica Muzeja zgodovine žensk in spolov iz Harkova v Ukrajini, ki deluje v okviru Centra za kulturo spolov, bo predstavila njihovo delovanje in prizadevanja za dialog in enakost med spoli.

Na spletni strani Muzeja novejše zgodovine Celje od 14. 9. dalje gostuje tudi spletna razstava »Njena zgodba o vojni«, ki predstavlja zgodbe žensk iz vojne. Gostja bo v okviru predavanja predstavila, kako je nastajala razstava.

Dogodek bo potekal v ukrajinskem jeziku, poskrbljeno bo za prevod v slovenščino.

Vstop je brezplačen.

Lepo vabljeni!

Podobe Japonske v potopisnih zapisih Alme M. Karlin

V sredo, 12. oktobra 2022, vas ob 18. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na predavanje dr. Klemna Senice, ki se bo osredotočalo na podobe Japonske in Japonk oziroma Japoncev v potopisni literaturi celjske svetovne popotnice, intelektualke in nekonformistke Alme M. Karlin.

Slednja je Japonsko, ki je bila sicer primarni cilj njenega popotovanja okoli sveta, obiskala v začetku dvajsetih let 20. stoletja. V Tokiu se je zadržala celo leto, v tem času pa intenzivno delala, da bi poplačala dolgove in prihranila nekaj denarja za nadaljevanje svoje poti okoli sveta.

Vstop prost.

Foto: Domoznanski oddelek OKC.

Vabljeni na ogled razstave in predavanje dr. Borisa Hajdinjaka

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 21. septembra 2022, ob 18. uri vabi na ogled razstave »Tu se je smrt utrudila do smrti …«: Slovenske žrtve Auschwitza in predavanje Borisa Hajdinjaka, direktorja Sinagoge Maribor.

Razstavo je pripravil Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor leta 2020 ob 75. obletnici osvoboditve Auschwitza v sklopu projekta Šoa – spominjamo se 2020. V letošnjem letu, ob 80. obletnici najbolj množičnih deportacij Slovenk in Slovencev v nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz, je vse do 25. septembra na ogled v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Iz Slovenije je bilo v taborišče odpeljanih 2.300 ljudi, večina od njih je bila Slovencev, med deportiranimi pa so bili tudi Judje, Romi in celo pripadnik Jehovih prič. Mnogo se jih od tam ni vrnilo.

V predavanju bo avtor razstave osvetlil spomin na žrtve Auschwitza, s posebnim poudarkom na žrtvah z območja Celja.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Večer v muzejski kavarni z Lenartom Zajcem

Muzej novejše zgodovine Celje vas

v sredo, 29. junija 2022, ob 18. uri

vabi v muzejsko kavarno na

pogovorni večer z Lenartom Zajcem, avtorjem romana ODRED.

Odred Lenarta Zajca, sina pokojnega pesnika Daneta Zajca, prvi del prihajajoče trilogije, je pogled v drugo svetovno vojno na Slovenskem skozi oči avtorja, rojenega dobri dve desetletji po koncu vojne. Gre za kombinacijo literarne fikcije in zgodovinskih dejstev ter oseb. Ni le zanimivo branje, ampak tudi koristni vpogled v spoznavanje in razumevanje vojnega časa in ljudi, še posebej pa narave slovenske partizanske gverile. Izmed množice bolj ali manj enakovrednih akterjev in akterk v romanu izstopa Fani, ljubljanska gimnazijka iz premožne, narodnozavedne, napredne, a nekomunistične družine, ki jo med prve partizane privede ljubezen. In ki pooseblja nesporno mladost prvih upornikov, torej vidik, na katerega se, kot trdi pisec spremnega zapisa dr. Tonček Kregar, ob resnih zgodovinskih analizah pozablja.

Zajčev Odred ne pomeni apologetstva ali nekritičnega podajanja črno-belih slik, temveč na literaren način problematizira temeljna, a še vedno aktualna politična in etična vprašanja glede slovenskega protifašističnega odpora.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na pogovorni večer: Dediščina žensk v slovenskih mestih

V sredo, 1. junija 2022, vas ob 18. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na pogovorni večer z naslovom Dediščina žensk v slovenskih mestih. 

Kako dediščino žensk raziskujejo in predstavljajo v različnih mestih, se bomo pogovarjali z gostjami iz Ljubljane, Novega mesta in Škofje Loke ter predstavili vodnik Po svoji poti: 25 izletov po zgodovini žensk, ki ga je izdalo društvo Mesto žensk.

 Vstop prost.

Pogovorni večer z dr. Alijem Žerdinom

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 18. maja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Alijem Žerdinom, avtorjem knjig MMXX: LETO NEVARNE BLIŽINE in MMXXI: LETO NEVARNIH MUTACIJ.

Dr. Ali Žerdin je po izobrazbi sociolog, po opisu del in nalog novinar in dolgoletni urednik Sobotne priloge Dela.
Če je novinarstvo prva skica zgodovine, sta njegovi knjigi o epidemiji covida-19 – MMXX, Leto nevarne bližine in MMXXI, Leto nevarnih mutacij – namenjeni temu, da pozabi iztrgamo dogodke, ki so zaznamovali leti 2020 in 2021. Knjigi sta nekje vmes – med novinarstvom, sociologijo in zgodovinopisjem. Podnaslova obeh knjig sta bolj ali manj enaka: Kaj je šlo narobe …

Epidemija je imela v Sloveniji razsežnosti velike tragedije, a smo leta MMXX in MMXXI tragično dimenzijo potlačili. Hkrati je bil tragični kontekst vzvod, ki naj bi vodil v globoko spremembo družbenih odnosov, v mutacijo ustavnega reda. Zahvaljujoč imunskemu sistemu skupnosti, kar se je izkazalo v letu MMXXI, pa so najbolj daljnosežne mutacije propadle. Ostala je tragedija, ki jo moramo razumeti.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Pogovorni večer z Andrejem Rahtenom

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 4. maja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Andrejem Rahtenom, avtorjem knjige ANTON KOROŠEC Slovenski državnik kraljeve Jugoslavije.

»Mirno in z optimizmom zremo zato v bodočnost. Če smo se obdržali skozi stoletja brez lastne države, nam bo to toliko laže v Jugoslaviji, kjer smo svojo usodo povezali s srbskim in hrvatskim narodom. Če so se nam neprijazne sile podvojile, smo mi svoje podesetorili. Pot našega naroda se šele začenja. Ne v zaton, temveč v življenje, z vero v Boga in v samega sebe!« 
(bodrilni nagovor dr. Korošca iz l. 1939, odlomek iz knjige)

Ob 150. obletnici rojstva dr. Antona Korošca je pri Cankarjevi založbi izpod peresa zgodovinarja in celjskega rojaka prof. dr. Andreja Rahtena izšla monografija Anton Korošec. Slovenski državnik kraljeve Jugoslavije, ki prvič na enem mestu celovito predstavi državniško vlogo dr. Antona Korošca v obdobju med obema svetovnima vojnama.
Na predstavitvi bo poleg avtorja sodeloval tudi recenzent dr. Jurij Perovšek.

Z uglednima gostoma se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani