Vabljeni na pogovorni večer z dr. Alešem Gabričem

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 2. oktobra 2024, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z dr. Alešem Gabričem, avtorjem monografije Od popolne neznanke do prisrčne prijateljice: Slovensko spoznavanje Japonske, njenih prebivalcev in običajev.

Dr. Aleš Gabrič, zgodovinar, avtor, urednik več znanstvenih monografij, ki raziskuje zlasti novejšo slovensko kulturnopolitično in kulturno zgodovino, v knjigi Od popolne neznanke do prisrčne prijateljice zajema skoraj dve stoletji poročil o Japonski, ki segajo od bežnih do bolj poglobljenih, ter natančno dokumentira in interpretira, kako so slovenski učenjaki, novinarji, umetniki in intelektualci spoznavali Japonsko in njene prebivalce ter o svojih dognanjih seznanjali slovensko bralstvo. Ob tem pronicljivo analizira spremembe v odnosu do Japonske in ponuja razmisleke o tem, kako so ti stiki vplivali na slovensko družbo.

Gost večera bo tudi dr. Klemen Senica, etnolog, predavatelj, raziskovalec in recenzent predstavljene knjige.

Z gostoma se bo pogovarjal dr. Tonček Kregar, direktor MnZC.

Vstop prost, prijazno vabljeni!

Dežela ZOO

Muzej novejše zgodovine Celje in Beletrina vas

v sredo, 17. aprila 2024, ob 18. uri

vabita v muzejsko kavarno na predstavitev knjige

Dušana Čatra

DEŽELA ZOO

 

»Zvest flosarski ideji, da je treba najprej sprazniti steklenico, šele nato dušo, je naročil bokal vina.«

Dušan Čater, Celjan, sicer pa pisatelj, prevajalec, scenarist in urednik, v svojem zadnjem romanu Dežela ZOO v malce arhaiziranem slogu ustnega izročila z obilo humorne distance raziskuje vprašanje človekove notranje svobode.

Opisuje življenje splavarjev v Savinjski dolini v viharnih časih pred začetkom 2. svetovne vojne, ko so se savinjski splavarji zadnjič podali na pot do Beograda. Herman Habermann je splavarski gospodar in veleposestnik z dvema sinovoma, ki se kmalu zapleteta v nenavaden ljubezenski trikotnik. Ko se brata skupaj znajdeta na velikem splavu, ki pluje proti Beogradu, je njuno soočenje neizbežno. A kakor pravijo savinjski splavarji: Kar se na splavu zgodi, tam tudi ostane.

Z avtorjem se bo pogovarjal dr. Tonček Kregar, direktor MnZC.

 

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na pogovorni večer z dr. Matejo Ratej

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 15. novembra 2023, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovor z dr. Matejo Ratej, urednico zbornika Osebnosti druge svetovne vojne  in avtorico monografije Rožengrunt Žensko nasilje v štajerskih kočarskih družinah med svetovnima vojnama.

Dr. Mateja Ratej, zgodovinarka, raziskovalka, urednica in avtorica več znanstvenih monografij, bo v pogovoru z direktorjem MnZC, dr. Tončkom Kregarjem predstavila dve deli, izšli v letošnjem letu.

V prvi, znanstveni monografiji Osebnosti druge svetovne vojne, je urednica skupaj z ostalimi avtorji osvetlila življenja osebnosti, ki jih je zaznamovala druga svetovna vojna. In oni njo. Z biografskimi študijami protagonistov različnih socialnih, spolnih, poklicnih, nacionalnih, političnih in drugih opredelitev so avtorji razgrnili prevladujoče teme, dogodke in soočenja tistega časa.

V Rožengruntu pa avtorica obravnava skoraj trideset primerov ženskega nasilja v mariborskih sodnih spisih, ki ga analizira in kontekstualizira kot del družbe, v kateri so se lahko patriarhalno podrejene kmečke delavke osvobodile družbene, ekonomske, telesne in čustvene odvisnosti od svojih partnerjev – ki jo je utemeljeval obstoječi (katoliški) družbeni ustroj – edinole s skrajnim nasiljem za vsako ceno.

Vabljeni, vstop prost!

Teater v muzeju “Druga preteklost”

V sredo, 11. oktobra 2023, ob 18. uri vas vabimo v muzejsko kavarno na pogovorni večer Teater v muzeju o romanu in uprizoritvi Druga preteklost Vinkom Möderndorferjem, dramatikom, pisateljem, pesnikom, gledališkim, filmskim in opernim režiserjem, dr. Tonetom Kregarjem, zgodovinarjem, sociologom in direktorjem MnZC, ter Luko Marcenom, režiserjem mlajše generacije, rojenim v Celju.
Pogovor bo vodila dramaturginja gledališča Tatjana Doma.
V sodelovanju s Slovenskim ljudskim gledališčem Celje.
Prijazno vabljeni.

Vabljeni na predavanje in predstavitev knjige Bela kuga

Muzej novejše zgodovine Celje in Zgodovinsko društvo Celje vas v sredo, 7. junija 2023, ob 18. uri vabita v kavarno MnZC na predavanje in predstavitev knjige BELA KUGA – Ilegalni abortusi in zmanjševanje rodnosti na Slovenskem v obdobju med obema vojnama ANE CERGOL PARADIŽ.

Dr. Ana Cergol Paradiž, avtorica monografije »Bela kuga« Ilegalni abortusi in zmanjševanje rodnosti na Slovenskem v obdobju med obema vojnama, bo predstavila problematiko umetne prekinitve nosečnosti na Slovenskem. V svojem delu se posveča predvsem obdobju med obema vojnama, ko so bile tovrstne prakse potisnjene v ilegalo.

Poleg zakonodaje in javnega diskurza osvetljuje tudi zasebne zgodbe oseb, vpletenih v abortivne prakse, ki jih rekonstruira s pomočjo sodnih virov iz celjske in mariborske okolice. Knjiga je sicer izšla v zbirki Historia, ki jo izdaja Oddelek za zgodovino FF UL.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

proba

Vizitka Alma Maksimilijana Karlin, pisateljica. (PMC, K 867)

Predstavitev stripa Kajuh pesnik partizan

Muzej novejše zgodovine Celje vas na predvečer dneva boja proti okupatorju v sredo, 26. aprila 2023, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na predstavitev stripovske biografije KAJUH pesnik partizan.

Risoroman Kajuh, pesnik partizan je pospremil stoletnico rojstva pesnika in partizana Karla Destovnika – Kajuha (1922-1944), izšel pa v letu, ki ga je slovenska vlada na pobudo Ministrstva za kulturo razglasila za Kajuhovo leto.

Strip je nastal po knjigi Vlada Vrbiča Prestreljene sanje, scenarij oz. besedilo je prispeval Marijan Pušavec, za imenitne ilustracije pa poskrbel Zoran Smiljanić, eden najbolj prepoznavnih slovenskih stripovskih ustvarjalcev. Razdeljen je na tri dele – Mladost v Šoštanju, V okupirani Ljubljani ter V partizanih in zajema celotno, čeprav kratko, Kajuhovo življenje.

Kot pravita avtorja, gre za »resnično zgodbo o ljubezni, poeziji, vojni in smrti«, za zgodbo o mladeniču iz Šoštanja, ki je z globokim občutenjem in empatijo nagovoril slovenskega človeka v najhujših vojnih stiskah, ko sta bila pod vprašajem obstoj naroda in življenja posameznikov, ter s strastno interpretacijo svojih verzov na partizanskih mitingih med poslušalci sprožal močne čustvene odzive, bil prava rokenrol zvezda, roker pred svojim časom.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na pogovorni večer z Malino Schmidt Snoj, avtorico biografije Samo en ples

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 12. aprila 2023, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Malino Schmidt Snoj, avtorico biografije SAMO EN PLES Zgodba Marte Paulin Schmidt – Brine.

Marto Paulin Schmidt, plesno umetnico, koreografinjo in pedagoginjo, mnogi poznajo po imenu, ki si ga je izmislila prav ona – Brina. To je bilo njeno partizansko ime in podoba partizanke Brine, članice znamenite kulturniške skupine 14. divizije, je nedvomno zasenčila podobo predvojne Marte kot izjemno obetavne in nadarjene plesalke modernega plesa.

Dr. Malina Schmidt Snoj, dramaturginja in slovenistka, je materino zgodbo rekonstruirala s pomočjo številnih dokumentov, pričevanj in zgodovinskih podatkov. Gre za preplet osebne zgodbe in zgodovine, oboje pa dopolnjuje in dokumentira več kot dvesto fotografij predvojnega, medvojnega in povojnega življenja ženske, ki se je močno vtisnila v slovenski kulturni prostor in sčasoma postala legendarna.

Z avtorico se bo pogovarjala urednica knjige, Nela Malečkar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na pogovorni večer z Vlasto Cah Žerovnik, avtorico romana Mora cantada

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 29. marca 2023, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Vlasto Cah Žerovnik, avtorico romana MORA CANTADA.

Vlasta Cah Žerovnik, rojena Celjanka, je oblikovalka, publicistka, poznavalka zgodovine oblačenja, pionirka modnega recikliranja na slovenskem in redizajniranja opreme za naše bivalne prostore. Na izviren način niza ideje za kreativne zgodbe, vzpodbuja k ustvarjanju in spoštljivemu odnosu do kulturne dediščine. Slednje teme obravnava tudi v svojih prvih treh knjigah. Zdaj je izšla že njena četrta, naslovljena Mora cantada.

Mora cantada je stara italijansko-istrska igra izštevank, ki ohranja tradicijo vse do danes. Ponazarja vrteči se krog življenja – nepredvidljiv, iskriv, ganljiv, pretresljiv.

Avtorica v romanu predstavlja svoje prednike, niza vzporednice s preteklostjo in sedanjostjo ter odpira vprašanja o smislu vse bolj brezčutnega drvenja skozi sodobni vsakdan. Istočasno z osupljivimi življenjskimi zgodbami prednikov odkriva tudi zanimivosti iz naših krajev, kjer je preživela svoje otroštvo in mladost.

Z avtorico se bo pogovarjala Katja Cah.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Pogovorni večer v Galeriji Božena

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 18. januarja 2023, ob 18. uri vabi v Galerijo Božena v Fotohiši Pelikan na Razlagovi ulici 5 v Celju na pogovorni večer z mag. Tanjo Plevnik, avtorico knjige

HVALNICA FOTOGRAFIJI 

                                                                              Zapisi iz temne sobe, polne svetlobe

Avtorica je v knjigi predstavila nekatere temeljne teoretske in filozofske poglede na Fotografijo in osvetlila marsikatera siva polja iz zgodovine tega »najbolj prepoznavnega jezika naše civilizacije«.  Nanizala in soočila je premišljevanja ter citate različnih avtorjev, filozofov, fotografov, kuratorjev, večinoma manj znanih v slovenskem prostoru, vsem pa je skupno, da sodijo v čas t. i. taktilne fotografije, ko se je fotografije še jemalo v roke in zlagalo v albume.

Z avtorico se bo pogovarjala mag. Alenka Domjan.

Vstop prost.
Prijazno vabljeni!

Predstavitev pesniške zbirke Mirka Hribarja: Šopek iz mojega dušnega vrta

Muzej novejše zgodovine Celje in uredniški odbor pesniške zbirke vas v sredo, 11. januarja 2023, ob 17. uri vabita v muzejsko kavarno na predstavitev pesniške zbirke Mirka Hribarja, sevniškega železničarja in člana odporniškega gibanja, ki je bil ubit kot taboriščnik koncentracijskega taborišča Mauthausen leta 1944, Šopek iz mojega dušnega vrta, nastale jeseni 1942 v zloglasnem zaporu Stari pisker v Celju.

Snop pesmi, posvečen ljubljeni ženi Mari in njunemu otroku, deklici Marjanci, je bil ročno spisan v celjskem Starem piskru in vložen v ovitek stare knjige. Nekaj dni preden so Mirka odpeljali v taborišče Mauthausen, je uspel poslovilne pesmi skrivaj poslati svoji Mari, ta pa jih je vse življenje hranila kot najdragocenejši dar.

Šopek iz mojega dušnega vrta ni zgolj »še ena pesniška zbirka«, je poseben in globoko avtentičen dokument zgodovinskega časa, ki je 80 let čakal, da se predstavi širši javnosti.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani