Pogovor o Vladimirju Martelancu

Muzej novejše zgodovine Celje vas
v sredo, 15. januarja 2025, ob 18. uri
vabi v muzejsko kavarno na
pogovorni večer o Vladimirju Martelancu (1905–1944).

Vladimir Martelanc je bil pomemben člen slovenske avantgarde, ki se je po prvi svetovni vojni razvila v Trstu, prijateljeval in sodeloval je tudi s Srečkom Kosovelom. Hkrati je bil publicist in visok član komunistične stranke Italije. Zastopal je načelo o brezpogojni pravici Slovencev do neodvisne države, vključno z odcepitvijo in ustanovitvijo samostojne republike. Usodno so ga zaznamovali vsi trije totalitarizmi evropskega 20. stoletja, zanj je bilo usodno nacistično taborišče Natzweiler.

O življenju in delu tržaškega intelektualca se bodo pogovarjali Ravel Kodrič, Amelia Kraigher, Igor Lukšič in Urh Ferlež. Kodrič je več let raziskoval in zbiral gradivo v povezavi z Martelancem, leta 2023 je skupaj z Amelio Kraigher izdal obsežno knjigo z naslovom Članki in pisma. Avtorja bosta omenjeno knjigo tudi predstavila.

 

Vstop prost.
Prijazno vabljeni!

Senca brez človeka

Muzej novejše zgodovine Celje vas
v sredo, 16. oktobra 2024, ob 18. uri
vabi v muzejsko kavarno na
pogovorni večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico romana

SENCA BREZ ČLOVEKA

 

Nataša Konc Lorenzutti, pisateljica in scenaristka, v svojem zgodovinskem romanu opisuje zgodbe v vojni ukradenih slovenskih dojenčkov in otrok. Avgusta 1942 so namreč nacisti v Celju ukradli 645 slovenskih otrok, ki so jih odpeljali na ozemlje Tretjega rajha. Približno trideset malčkov, večinoma še dojenčkov, je prestalo »rasne selekcije«, zato so bili iz otroških taborišč urada za utrjevanje nemštva premeščeni v dom Sončna poljana v Kohren-Sahlisu blizu Leipziga, ki ga je upravljala mreža tajne Himmlerjeve organizacije Lebensborn. Tam so jih lahko prevzeli bodoči nemški rejniki, ki so jih popolnoma germanizirali in jih tako odtujili od njihovih družin in domovine ter jim spremenili identitete.
Dokumentarni roman o otrocih vojne, ki so postali žrtve miru, temelji na pretresljivih pričevanjih še živečih otrok Lebensborna in njihovih potomcev ter avtoričinih srečanjih in pogovorih z njimi. Prepletajo se z njeno zgodbo o iskanju sledi za izginulimi otroki, vpeto v čas, ko na robu Evrope divja vojna in se zopet trguje s človeškimi usodami.

Z avtorico se bo pogovarjala Darja Jan.

 

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Odnos ljudi do problematike odpadkov in okoljskih vprašanj v 21. stoletju

V sredo, 18. oktobra 2023, vas ob 18. uri vabimo v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Uršo Zgojznik.

 

Urša Zgojznik, okoljevarstvenica in aktivistka, bo osvetlila svoje delo v slovenski nevladni organizaciji Ekologi brez meja in na splošno na področju okoljskega aktivizma. Na podlagi preteklih izkušenj iz organiziranja množičnih čistilnih akcij pri nas se posveča iskanju načinov zmanjševanja odpadkov in izogibanja masovni potrošnji. Ukvarja se z izobraževanjem na področju trajnostnega razvoja in se osredotoča na vzroke in posledice, ki jih ima naš način življenja na okolje. V svojem predavanju bo podala primere rešitev, ki jih uporabljajo Ekologi brez meja pri svojem delu ter predstavila občinstvu povsem praktične pristope, kako živeti bolj okolju prijazno.

 

Dogodek, ki ga organiziramo v sodelovanju s Hišo evropske zgodovine iz Bruslja, je del mednarodnega projekta Throwaway. Več o projektu na spletni strani (klik).

Dogodek se bo snemal in neposredno predvajal na digitalni platformi projekta Throwaway.

Vabljeni na predstavitev 7. rastoče knjige OŠ Lava

Muzej novejše zgodovine Celje in Osnovna šola Lava vas v sredo, 25. januarja 2023, ob 18. uri vabita v kavarno MnZC na Prešernovi ulici 17 na predstavitev 7. rastoče knjige OŠ Lava UČENJE IN ZNANJE – ZLATI NALOŽBI ZAME IN ZA SKUPNOST.

Rastoča knjiga Osnovne šole Lava raste skupaj z gibanjem Rastoča knjiga na nacionalni ravni.

Sedma po vrsti, z naslovom Učenje in znanje – zlati naložbi zame in za skupnost, je namenjena učenju, znanju, izobraževanju, branju, raziskovanju in razmišljanju. Zastavljena je kot pomnik in opomnik duhu časa zadnjih let, ko se v družbi čuti pomanjkanje pozitivnega odnosa do znanja, znanosti, branja, kulture …

Vsakdo bo v knjigi našel nekaj za svojo dušo.

Nekaj razmišljanj bodo na predstavitvi knjige z nami delili dr. Dan Podjed, antropolog, raziskovalec in izredni profesor, ki se posveča razmerju med ljudmi in tehnologijami ter razvoju trajnostnih izdelkov in storitev po meri ljudi, dr. Kristijan Musek Lešnik, psiholog in kritično oko slovenskega šolskega sistema, s strastjo za pozitivno psihologijo in njen potencial za izboljšanje življenja posameznika in skupnosti ter Katja Esih, direktorica Regijskega študijskega središča Celje, aktivna na področju mladinskega raziskovalnega dela in članica Lions kluba Mozaik Celje.

Po razmišljanjih jih bo vodila ravnateljica OŠ Lava, mag. Marijana Kolenko.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Večer v muzejski kavarni z dr. Aleksandro Gačić

V Muzeju novejše zgodovine Celje je v sredo, 16. marca 2022, dr. Aleksandra Gačić predstavila svoji novi publikaciji o dveh zaslužnih spodnještajerskih rojakih, Mihaelu Vošnjaku in Karlu Verstovšku.

Knjigi z naslovom MIHAEL VOŠNJAK. PRVI MED VSEMI: ŽELEZNIŠKI STROKOVNJAK, INŽENIR, POLITIK, OČE SLOVENSKEGA ZADRUŽNIŠTVA in ZNAMENITI VELENJČAN KAREL VERSTOVŠEK, ZASLUŽNI SLOVENSKI POLITIK 1871–1923 osvetljujeta življenje in delo dveh velikih rojakov, ki sta za slovenski narod, narodno identiteto ter kulturni, prosvetni in gospodarski razvoj Spodnje Štajerske, Celja in navsezadnje celotnega slovenskega ozemlja tlakovala dolgo, a zanesljivo pot, ki je vodila iz okov habsburškega jarma.

Svečanost ob 150-letnici Turističnega in kulturnega društva Celje

Muzej novejše zgodovine Celje in Turistično in kulturno društvo Celje vas v sredo, 16. februarja 2022, ob 18. uri vabita v Muzej novejše zgodovine Celje na svečanost ob 150-letnici Turističnega in kulturnega društva Celje.

Tematskemu vodenju po razstavi Lepo mesto in premierni izvedbi oživljene pesmi “Ob Savinji”, bo sledilo odkritje celopostavne figure Josipa Pelikana.

Prisrčno vabljeni.

Vstop prost.

Vabljeni na pogovorni večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico knjige Beseda, ki je nimam

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 29. septembra 2021, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico knjige BESEDA, KI JE NIMAM.

Avtorica novega slovenskega romana Beseda, ki je nimam, Nataša Konc Lorenzutti, je v pripoved vtkala zgodbo o ukradenih otrocih, ki so jih med drugo svetovno vojno nacisti odpeljali v Nemčijo in jih dali v rejništvo ali pa celo posvojitev nemškim družinam. Z mojstrskim prepletom preteklosti in sedanjosti se pred nami odkrivajo zgodbe in usode ukradenih otrok in njihovih staršev.

Roman temelji na skupku resničnih zgodb, ki so pregnetene v eno samo, ki je pred nami. Beremo torej leposlovno delo, roman, za katerim pa se skrivajo ure in ure trdega raziskovalnega dela, raziskav na terenu, intervjujev in študija.

Z avtorico romana se bo pogovarjala Darja Jan.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

ODPOVEDANO: Pogovorni večer: Sedmina po Sedmini

*V skladu z aktualnimi vladnimi ukrepi in splošnimi muzejskimi smernicami vas obveščamo, da je pogovorni večer odpovedan! Hvala za razumevanje! 

Muzej novejše zgodovine Celje v četrtek, 15. oktobra 2020, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer o poeziji in slovenskem rocku Sedmina po Sedmini.

Tržiška skupina Sedmina je bila na glasbeni sceni prisotna ob koncu sedemdesetih in v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko je s svojo izjemno glasbeno interpretacijo navduševala občinstvo po vsej Sloveniji in v tujini. Po skoraj 40 letih se je skupina odločila in obnovila program avtorskih skladb z obeh svojih plošč ter dodala nekaj slovenskih ljudskih pesmi na novoizdani vinilki; tako je pred nami začetek Sedminine diskografske poti, zapis časa in prostora, ki ga ni več. In muzike, ki je – verjetno zato, ker je premolknila pravi trenutek – ostala kultna.

Celjske vzporednice Sedmini gre iskati pri zasedbi Kladivo, konj in voda, s katero sta stali na čelu vala uglasbene poezije osemdesetih.

Z glasbeniki, člani omenjenih zasedb (Melito Osojnik – Sedmina, Damjano Golavšek in Sinetom Videčnikom – Kladivo, konj in voda) se bo pogovarjal Matej Krajnc.

Vstop bo prost, število obiskovalcev pa omejeno, zato rezervirajte svoj sedež na e-naslovu katja.pur@mnzc.si ali telefonski številki 03 428 64 26.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani