Vabljeni na odprtje nove gostujoče razstave Časopis, prvi odtis zgodovine

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 8. maja 2019, ob 18. uri vljudno vabi na odprtje razstave Časopis, prvi odtis zgodovine – izbor iz zbirke starih časopisov in revij Alija Žerdina.

Čeprav je časopis prvi odtis zgodovine, najpogosteje pristane v zabojniku za star papir. A nekatere izvode ljudje shranjujejo. Tako nam kratka učna ura zgodovine na razstavi ponuja izbor 80 domačih in tujih naslovnic iz zbirke Muzeja tiska, kakor avtor Ali Žerdin naslavlja svojo zbirko starih časopisov.

Razvrščene so v tematske sklope in sledijo ključnim dogodkom 20. ter 21. stoletja, kot so polet Jurija Gagarina v vesolje, umor Johna F. Kennedyja, pristanek na Luni, smrt Josipa Broza – Tita, konec druge svetovne vojne, slovenska osamosvojitev …

Razstava bo brezplačno na ogled do 26. maja 2019.

NAPOVEDUJEMO:

Sreda, 15. maj 2019, ob 18. uri: pogovorni večer z Alijem Žerdinom.

Vstop prost.

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave Nevidno življenje odpadkov

Muzej novejše zgodovine Celje vas v petek, 19. aprila 2019, ob 12. uri vabi pred svoja vrata na odprtje občasne razstave Nevidno življenje odpadkov.

Številni materiali in stvari, ki jih pred nekaj desetletji sploh še nismo poznali, danes niso le v vsakodnevni uporabi, ampak jih zelo kmalu po nastanku tudi zavržemo. Čeprav nas strokovnjaki opozarjajo in mediji ozaveščajo o problematiki odpadkov, se miselnost in način življenja spreminjata (pre)počasi.

Eksperimentalna razstava pred Muzejem novejše zgodovine Celje bo nastajala z odlaganjem odpadkom v zabojnike, vsebina pa bo spodbujala k razmisleku o našem vedenju in vsakdanjih praksah na tem področju.

Razstava bo na ogled do 31. 8. 2019.

Vabljeni na odprtje, vstopnine ni!

Vabilo Nevidno življenje odpadkov (klik!).

V MnZC na ogled novi gostujoči razstavi

V sredo, 6. marca 2019, smo v galeriji Muzeja novejše zgodovine Celje odprli gostujoči razstavi Mejni kamni, bodeča žica, stražni stolpi in minska polja. Življenje ob okupacijskih mejah v Sloveniji, 1941–1945 in Rogaška Slatina kot obmejno mesto Tretjega rajha, 1941–1945.

Razstavi, ki sta nastali v sklopu projekta “Napravite mi to deželo nemško … italijansko … madžarsko … hrvaško! Vloga okupacijskih meja v raznarodovalni politiki in življenju slovenskega prebivalstva” preučujeta do danes znanstveno še neobdelano temo, kako je 560 kilometrov okupacijskih meja med 2. svetovno vojno, tisoče metrov bodečih žic, visokih ograj in tudi minskih polj vplivalo na življenje prebivalcev in kakšne posledice je pustilo v naravi. Meje so namreč naenkrat presekale običajni vsakdan, ločile družine, preprečile poti na delo itd. Posledice vojnih razdelitev so prebivalci čutili še leta po koncu 2. svetovne vojne, ostanki meja pa so v prostoru vidni še danes.

Razstavljenih je 12 panojev ter različnih eksponatov (originalna nemška mejna žica, mejni kamni ipd.). Na panojih splošne razstave (Mejni kamni, bodeča žica, stražni stolpi in minska polja. Življenje ob okupacijskih mejah v Sloveniji, 1941–1945) so predstavljena vsa mejna okupacijska področja na Slovenskem med vojno ter njihove značilnosti in posebnosti (npr. meja med Nemčijo in NDH – južna meja rajha, meja v Beli krajini, meja med Nemčijo in Italijo na Dolenjskem, meja v visokogorju Julijskih Alp, tromeje itd.). Na panojih razstave o Rogaški Slatini v času okupacije pa je razstava predstavljena izrazito lokalno.

Panoje dopolnjuje fotografska razstava, ki prikazuje pričevalce ter terenske najdbe. Dodani so tudi videoposnetki pričevanj ljudi, ki so doživeli razkosanje ter njegove posledice. Njihovim zgodbam lahko sledimo tudi preko družbenega omrežja Facebook, saj jih raziskovalci redno objavljajo na Facebook strani Projekt Okupacijske meje.

Razstavi bosta na ogled do 31. marca 2019.

Vabljeni k ogledu utrinkov z otvoritve (klik!).

Vabljeni na odprtje dveh občasnih razstav

V sredo, 6. marca 2019, vas ob 12. uri vljudno vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje razstav Mejni kamni, bodeča žica, stražni stolpi in minska polja. Življenje ob okupacijskih mejah v Sloveniji, 1941–1945 in Rogaška Slatina kot obmejno mesto Tretjega rajha, 1941–1945.

Razstavi, ki sta nastali v sklopu projekta »Napravite mi to deželo nemško … italijansko … madžarsko … hrvaško!«, bosta na ogled do 6. aprila 2019.

NAPOVEDUJEMO:

Sreda, 20. 3. 2019:
– ob 17. uri / javno vodstvo po obeh razstavah
– ob 18. uri / predavanje: dr. Peter Mikša OKUPACIJSKE MEJE IN OBMEJNA OBMOČJA V SLOVENIJI (1941–1945) TER PRIMER ROGAŠKE SLATINE KOT OBMEJNE LEGE OB DRŽAVNI MEJI MED NEMŠKIM RAJHOM IN NDH.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani