Vabljeni na odprtje nove občasne razstave 33 dni

V četrtek, 3. oktobra 2019, vas ob 12. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje gostujoče razstave 33 DNI;

100obletnica ustanovitve Države Slovencev, Hrvatov in Srbov.

Razstava, ki jo je pripravil Narodni muzej Slovenije v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in Arhivom Republike Slovenije, prikazuje prevratno obdobje ob razpadu Habsburške monarhije in kratko obdobje obstoja Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, ki je trajalo le 33 dni, do združitve v Kraljevino SHS.

V Galeriji MnZC bo na ogled do 17. novembra 2019.

Vabilo (klik!).

NAPOVEDUJEMO:

  • 3. 10. 2019 ob 12.30 / javno vodstvo avtorja mag. Jožeta Podpečnika po razstavi 33 dni
  • 16. 10. 2019 ob 18.00 / kavarniški večer z gostom prof. dr. Božidarjem Jezernikom in predstavitev njegove knjige »Jugoslavija, zemlja snova«
  • 6. 11. 2019 ob 18.00 / javno vodstvo avtorja dr. Marka Štepca po razstavi 33 dni

Odprta nova občasna razstava Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019

V sredo, 11. septembra 2019, smo v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5 v Celju odprli novo občasno razstavo, naslovljeno Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019.

Letos namreč mineva 120 let, odkar je celjski fotograf Johann Martin Lenz dal zgraditi stanovanjsko hišo s prizidkom – fotografskim ateljejem oz. steklenim salonom (leta 1899). Po njegovi smrti je stavba prišla v last fotografa Josipa Pelikana, ki je pred okroglim stoletjem prišel v Celje (leta 1919) ter tukaj ostal in delal skoraj šest desetletij.

Obnovljeni stekleni atelje, edinstven v Sloveniji in eden redkih v Evropi, je kot Fotoatelje in galerija Pelikan že več kot dve desetletji sestavni del Muzeja novejše zgodovine Celje. Ta ima pri ohranjanju izjemne Pelikanove zapuščine nove načrte – ureditev celovitega muzejsko-kulturnega kompleksa, utemeljenega na celjski, Pelikanovi fotografski dediščini in njeni povezavi s sodobno fotografsko produkcijo in dejavnostjo, ki bi obiskovalcu omogočal sprehod skozi zgodovino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju.

Pričujoča razstava, postavljena v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5, zato ne prinaša zgolj orisa njene preteklosti, temveč predstavlja tudi simbolni začetek njene preobrazbe v Fotohišo Pelikan in je le začetek pred veliko prenovo hiše.

Kletni prostori Fotohiše Pelikan dobivajo podobo galerije za sodobno fotografijo, z načrtovanimi sprehodi skozi stanovanje pa želimo predstaviti bivalno kulturo celjskega meščana 20. stoletja.

Obiskovalci se bodo lahko v prihodnjih dveh sredah (18. 9. in 25. 9.) ter sobotah (21. 9. in 28. 9.) ob 10. uri po predhodni telefonski najavi ((03) 428 64 28) sprehodili po hiši, skozi Pelikanove delovne prostore, temnice, skladiščne prostore in razvijalnice.

Razstava bo na ogled do 8. februarja 2020.

Na ogled nova gostujoča razstava To bo za vedno spremenilo tvoje življenje

Od petka, 28. junija 2019, je v avli Muzeja novejše zgodovine Celje v okviru letošnjega festivala Celje FOKUS 2019 na ogled nova gostujoča razstavo avtorja Klausa Pichlerja z naslovom To bo za vedno spremenilo tvoje življenje.

Klaus Pichler je eden najbolj perspektivnih avstrijskih fotografov svoje generacije, se v Slovenijo vrača s predstavitvijo svojega odmevnega projekta To bo za vedno spremenilo tvoje življenje (This Will Change Your Life Forever), ki ga predstavlja na samostojni razstavi v Celju.

Avtor se v projektu loteva antropološke raziskave dometa in vpliva religioznih in ezoteričnih gibanj v t.i. razvitem svetu. Posveča se dokumentiranju in spremljanju različnih novodobnih sekt in duhovnih kolektivov, ki poleg poudarjanja svoje duhovnosti ustvarjajo predvsem dobiček s prodajo povsem banalnih predmetov, ki naj bi lastniku prinašali trajno srečo in zadovoljstvo.

Razstava bo na ogled do 28. julija 2019.

Odprta nova občasna razstava Čutim Slovenijo, čutim Celje

V četrtek, 6. junija 2019, smo v galeriji Muzeja novejše zgodovine Celje odprli novo občasno razstavo ČUTIM SLOVENIJO, ČUTIM CELJE, ki je nastala v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem in je preplet osebnih zgodb ter predmetov posameznikov, ki so se v Slovenijo in Celje preselili iz različnih razlogov, si tu ustvarili nov dom ter postali aktivni člani družbe.

Razvoj človeka je od njegovih prvih korakov povezan s premiki. Potovanja, selitve, bežanja, lovljenja, iskanja – vse to in več je človek počel in še počne, da bi si nekje našel svoj prostor pod soncem, kjer bi se počutil varno, svobodno, sito in predvsem osebnostno izpolnjeno.

V kulturnem programu sta sodelovala glasbenika Goran Bojčevski in Inga Ulokina.

Razstava je brezplačno na ogled do 30. septembra 2019.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij z odprtja (klik!).

Vabljeni na odprtje razstave ČUTIM SLOVENIJO, ČUTIM CELJE

V četrtek, 6. junija, vas ob 18. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje nove občasne razstave ČUTIM SLOVENIJO, ČUTIM CELJE.

Razvoj človeka je od njegovih prvih korakov povezan s premiki. Potovanja, selitve, bežanja, lovljenja, iskanja – vse to in več je človek počel in še počne, da bi si nekje našel svoj prostor pod soncem, kjer bi se počutil varno, svobodno, sito in predvsem osebnostno izpolnjeno.

Razstava Čutim Slovenijo, čutim Celje je preplet osebnih zgodb in predmetov posameznikov, ki so se v Slovenijo in Celje preselili iz različnih razlogov, si tu ustvarili nov dom ter postali aktivni člani družbe.

Razstava, ki bo na ogled do 30. septembra 2019, je nastala v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem in se navezuje na razstavo Afrika in Slovenija: Preplet ljudi in predmetov.

Kulturni program ob odprtju bosta popestrila klarinetist Goran Bojčevski in pianist Jani Sever.

Vabilo na odprtje (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani