Herman Lisjak gostuje v Kozjanskem parku

Od sobote, 9. maja 2020, je na gradu Podsreda na ogled medinstitucionalna razstava Herman Lisjak v Kozjanskem parku. Do konca leta 2021 si boste lahko ogledali izbrane vsebine razstav Zemlja pleše in Herman Lisjak vodi po vodi, ki sta bili na ogled v Otroškem muzeju Hermanov brlog.

Razstava na gradu Podsreda je dopolnjena z izjemnimi vsebinami JZ Kozjanski park: geološke značilnosti in skalni osamelci ter travniški sadovnjaki in travnik ali rožnik v Kozjanskem parku. Vsebine so namenjene spoznavanju našega okolja, pomenu njegovega varovanja in trajnostnega razvoja.

Vabljeni!

Odprta nova interaktivna občasna razstava Več kot barve

Od 11. marca 2020 je v Otroškem muzeju Hermanov brlog na ogled nova interaktivna občasna razstava Več kot barve.

Ali ste se že kdaj vprašali kakšen bi bil svet brez barv? Barve odsevajo naše občutke, vplivajo na razpoloženje, nam pokažejo, kakšno je vreme, kateri letni čas imamo ter ali je neko živilo užitno ali ne. Barvni odtenki vplivajo na nas na različne načine.

Da lahko vidimo barve, potrebujemo vid in svetlobo. Na interaktivni razstavi »Več kot barve« bomo skupaj raziskovali in se ob tem navduševali nad barvami kot sredstvi za risanje in slikanje ter barvami svetlobe. Na različne načine bomo opazovali in spoznavali majhen del barvnega spektra, ki je viden našim očem – barve mavrice. Na barve kot zanimiv fenomen bomo pogledali skozi oči fizikov, biologov, umetnostnih zgodovinarjev, restavratorjev in umetnikov.

Na našem potovanju po razstavi bomo spoznali šest barv: rdečo, rumeno, zeleno, modro, vijolično in oranžno. V vsakem barvnem kotičku čakajo obiskovalce naloge, izzivi, raziskovanje in igranje. Ali vas zanima kako vidijo svet čebele in zakaj vidimo mavrico? Od kod pride barva v pripomočke za risanje in slikanje? V barvicah, voščenkah, flomastrih, v vodenih in oljnih barvah lahko najdemo različne naravne pigmente, ki jih pridobivajo iz mineralov, živali in rastlin. Vendar so danes naravni pigmenti že bolj izjema, saj v glavnem barvne pigmente pridobivajo sintetično, kar je ceneje in pogosto tudi manj strupeno. S čim so slikali umetniki v različnih zgodovinskih obdobjih, so raziskali znanstveniki iz Nacional¬ne galerije v Londonu. Rezultate raziskave bomo spoznali v filmu.

V modrem kotičku boste lahko prisluhnili pravljici Dogodivščine v mavrični deželi in jo sami tudi soustvarjali.

Po ogledu razstave ponujamo obiskovalcem tudi različne Hermanove ustvarjalnice za otroke, družine in seveda skupine predšolskih otrok in učencev. Ustvarjalnost bomo povezali z barvami in spoznali barvno harmonijo in kontraste, medsebojno učinkovanje barv, spoznali pestre in manj pestre barve ter njihovo mešanje in še marsikaj.

Razstava je dostopna tudi angleško in nemško govorečim obiskovalcem, za slepe obiskovalce je na voljo katalog v brajici.

Obarvajte si življenje z obiskom nove občasne razstave VEČ KOT BARVE. Interaktivno razstavo je pripravila kolegica Sieglinde Sumper s sodelavci iz celovškega muzeja Wissens.Wert.Welt v Avstriji.

Razstava je na ogled do konca leta 2020.

ODPOVEDANO: Vabljeni na odprtje interaktivne gostujoče razstave Več kot barve

Muzej novejše zgodovine Celje vas vabi na odprtje nove interaktivne gostujoče razstave iz avstrijskega Celovca Več kot barve.

Dobimo se v sredo, 11. marca 2020, ob 17. uri. Posladkali se bomo in skupaj z Adijem Smolarjem zapeli Hermanu Lisjaku za 25. rojstni dan.

*V skladu z vladnimi ukrepi in splošnimi muzejskimi smernicami vas obveščamo, da do preklica odpovedujemo vse dogodke v MnZC, med njimi tudi odprtje razstave in praznovanje ob 25. letnici Otroškega muzeja.

Hvala za razumevanje in ostanimo zdravi!

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave Zemlja, barvit planet

Herman Lisjak vas v sredo, 15. januarja 2020, ob 17. uri vabi v edini slovenski otroški muzej Hermanov brlog na odprtje razstave ZEMLJA, BARVIT PLANET nagrajena dela 22. mednarodnega razpisa za likovna dela otrok.

Hermanova galerija je nastala na podlagi prevzema Mednarodnega razpisa za likovna dela mladih, ki ga je 21 let izvajal Zavod za ustvarjalni razvoj mladih Mihaila Lišanina.

Ob tokratnemu razpisu, namenjenemu otrokom med 6. in 12. letom starosti, smo prejeli 632 likovnih del iz 18 različnih držav. Otroci so sodelovali v dveh starostnih kategorijah, v vsaki smo podelili 10 nagrad ter 50 posebnih priznanj.

V kulturnem programu otvoritve bodo sodelovali otroci Vrtca Danijelov Levček.

Razstava bo na ogled do 1. marca 2020.

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!).

Odprta nova občasna razstava Kulturo ljudstvu! 100 let Kulturnega društva Svoboda Celje

Od 3. decembra 2019 je bila v galeriji MnZC na ogled nova občasna razstava Kulturo ljudstvu! 100 let Kulturnega društva Svoboda Celje.

Na razstavi smo predstavljali stoletje dolgo zgodovino enega nekdaj najštevilnejših in najaktivnejših celjskih društev.

Pobudnik ustanovitve socialdemokratskega kulturnega društva Vzajemnost, ki se je kmalu preimenovalo v Svobodo, je bil Ivan Cankar. Namen leta 1909 v Ljubljani ustanovljenega društva je bil razvijanje kulturnega in prosvetnega dela med slovenskim delavstvom in to preko različnih kulturnih in športnih dejavnosti. Svoboda je po industrijskih centrih Slovenije ustanavljala svoje podružnice, v Celju je bila podružnica ustanovljena 1919. leta. Prav celjska Svoboda je bila med najaktivnejšimi v Sloveniji; tudi zato je Celje leta 1935 gostilo odmevno delavsko kulturno manifestacijo Zlet Svobod z okoli 10.000 udeleženci.

Po drugi svetovni vojni se je Svoboda vzpostavila na novih temeljih in bistveno razširila svojo dejavnost na področju množične kulture. Še vedno pa je njeno poslanstvo ostajalo enako – posredovanje kulture delavstvu in njegovo vključevanje v kulturno dogajanje. V drugi polovici 20. stoletja so znotraj celjskega društva delovale različne sekcije, ki so rezultate svojega dela predstavljale na vsakoletni reviji Svoboda poje in igra. Prav množičnost je bila značilnost tega kulturnega društva; ta način preživljanja prostega časa je dandanes, v času nakupovalnih centrov, množičnih medijev in družbenih omrežij, nepredstavljiv. S prestrukturiranjem celjske industrije se je postopoma transformiralo tradicionalno delavstvo, njegova identiteta in kultura. Posledično se je na prelomu v zadnje stoletje društvena dejavnost močno spremenila, Svoboda je postopoma izgubljala svojo nekdanjo vlogo. Danes je delovanje celjske Svobode neprimerljivo z zlatimi leti v minulih desetletjih. Zveza društev Svoboda, katere del je bila tudi celjska, se je v zadnji četrtini 20. stoletja postopoma preoblikovala v današnjo Zvezo kulturnih društev Slovenije.

V kulturnem programu je sodeloval Satchmo dixie band – Celjski dixieland ansambel, nekdanja sekcija celjske Svobode.

Razstava je bila na ogled do konca maja 2020.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij, posnetih na odprtju razstave (klik!).

V MnZC na ogled razstava 20 let zgodbe Pravljične dežele

Od nedelje, 1. decembra 2019, je v spodnji avli Muzeja novejše zgodovine Celje na ogled gostujoča občasna razstava z naslovom 20 let zgodbe Pravljične dežele.

V Celju že dve desetletji vsak december oživi Pravljična dežela, namenjena predvsem najmlajšim, pa tudi mladim po srcu, dežela polna doživetij za otroke. Slednje spremljajo pravljične vile in številni pravljični junaki, pa tudi Božiček in gospa Božičkova ter Dedek Mraz.

Razstava je na ogled do 6. januarja 2020.

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave Kulturo ljudstvu! 100 let Kulturnega društva Svoboda Celje

Muzej novejše zgodovine Celje vas na Ta veseli dan kulture, 3. decembra 2019, ob 18. uri vabi na odprtje razstave Kulturo ljudstvu! 100 let kulturnega društva Svoboda Celje.

V kulturnem programu bo sodeloval Satchmo dixie band — Celjski dixieland ansambel, nekdanja sekcija društva Svoboda.

Vabljeni, vstop prost!

Razstava bo na ogled do konca marca 2020.

Vabilo (klik!).

Odprta nova občasna razstava 33 dni

V četrtek, 3. oktobra 2019, smo v Muzej novejše zgodovine Celje odprli novo gostujočo razstavo 33 dni.

Razstavo, nastalo ob 100. obletnici ustanovitve Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, je pripravil Narodni muzej Slovenije v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in Arhivom Republike Slovenije.

Prikazuje prevratno obdobje ob razpadu Habsburške monarhije in kratko obdobje obstoja Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, ki je trajalo le 33 dni, do združitve v Kraljevino SHS.

Po uradnem odprtju je sledilo javno vodstvo po razstavi in sicer avtorja mag. Jožeta Podpečnika.

V Galeriji MnZC bo na ogled do 17. novembra 2019.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij (klik!), nastalih na odprtju razstave.

NAPOVEDUJEMO:

16. 10. 2019 ob 18.00: kavarniški večer z gostom prof. dr. Božidarjem Jezernikom in predstavitev njegove knjige »Jugoslavija, zemlja snova«

6. 11. 2019 ob 18.00: javno vodstvo avtorja dr. Marka Štepca po razstavi 33 dni.

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave 33 dni

V četrtek, 3. oktobra 2019, vas ob 12. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje gostujoče razstave 33 DNI;

100obletnica ustanovitve Države Slovencev, Hrvatov in Srbov.

Razstava, ki jo je pripravil Narodni muzej Slovenije v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in Arhivom Republike Slovenije, prikazuje prevratno obdobje ob razpadu Habsburške monarhije in kratko obdobje obstoja Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, ki je trajalo le 33 dni, do združitve v Kraljevino SHS.

V Galeriji MnZC bo na ogled do 17. novembra 2019.

Vabilo (klik!).

NAPOVEDUJEMO:

  • 3. 10. 2019 ob 12.30 / javno vodstvo avtorja mag. Jožeta Podpečnika po razstavi 33 dni
  • 16. 10. 2019 ob 18.00 / kavarniški večer z gostom prof. dr. Božidarjem Jezernikom in predstavitev njegove knjige »Jugoslavija, zemlja snova«
  • 6. 11. 2019 ob 18.00 / javno vodstvo avtorja dr. Marka Štepca po razstavi 33 dni
© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani