Razstava Rojstni dan v Hermanovem brlogu gostuje na gradu Veliki Tabor na Hrvaškem

Od srede, 23. marca 2022, je v enem od polkrožnih renesančnih stolpov gradu Veliki Tabor v Desiniču (Muzeji Hrvaškega Zagorja) na ogled razstava o prijetnih, prijaznih in dišečih praznovanjih, ki smo jo pripravili v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Na gostujoči razstavi Rojstni dan v Hermanovem brlogu je predstavljeno praznovanje kot sodoben, globalni pojav, hkrati pa kot intimen, osebni in družinski praznik, ki ga v vsaki kulturi zaznamujejo posebnosti, ki jih je dobro ohranjati.

Množičnost  praznovanj rojstnih dni je naraščalo v drugi polovici 20. stoletja, skupaj z upadanjem praznovanj godov.  Zgodba o praznovanju ob dišeči torti velikanki (v katero lahko vstopimo in odkrijemo njeno čarobnost v svetlobi, sliki, glasbi in vonju), zaobjema različne atribute praznovanja, obdarovanja in igranja. Vsebino dopolnjujejo številne interaktivne točke, film o praznovanjih, predstavitev spominov anketirancev ob raziskavi in predmeti iz muzejskih zbirk.

Po štirih gostovanjih v muzejih po Srbiji in štirih v slovenskih muzejih, smo se s to vsebino devetič odpravili na gostovanje, prvič na Hrvaško.

Razstava je na ogled do 16. oktobra 2022.

Vabljeni k ogledu fotografij z odprtja razstave (klik!).

Nova občasna razstava (P)ostati ženska

Od 8. marca 2022 je v Muzeju novejše zgodovine Celje na ogled nova občasna razstava (P)ostati ženska.

Za razstavnim projektom (P)ostati ženska je dolg premislek o tem, na kakšen način vpeljati v muzej koncept spola in kako spregovoriti o ženskah ter kaj o tem vprašanju, ki v zadnjih nekaj desetletjih končno zaposluje različne znanstvene vede, sploh povedati.

S pričujočo razstavo dajemo v Muzeju novejše zgodovine Celje prostor zgodbam žensk. A ne zapuščini pomembnih zgodovinskih osebnosti, ki so zaznamovale družbo, priznanje za svoje dosežke pa so dobile mnogo kasneje, ali pa nanj še vedno čakajo. Niti je ne posvečamo osebnim zgodbam vseh pomembnih preteklih in sedanjih herojinj vsakdanjega dne, ki jih opazujemo, občudujemo in po katerih se zgledujemo, a se nam zdi, da jim nikoli ne bomo segle niti do kolen.

To je namreč razstava o vsaki izmed nas. Osebne zgodbe posameznic postavlja ob kolektivne in na njih raziskuje, kje so meje med osebnim in družbenim ter kje presečišča, kjer naše individualne izkušnje postanejo del skupne. Z njo odpiramo prostor premisleku o intimnem občutenju in zavedanju spola, družbenih odnosih in predstavljanju žensk v muzejih.

Razstava je prilagojena gibalno oviranim osebam.

Ob razstavi pripravljamo bogat spremljevalni program, del le-tega bodo izvedli tudi v Centru sodobne umetnosti, ki sodeluje pri projektu.

Izšel je tudi zbornik prispevkov k občasni razstavi.

Na ogled bo do 31. avgusta 2022.

Vabljeni k ogledu utrinkov z odprtja (klik!).

Nova občasna razstava Pristneži

V kletnih prostorih Fotohiše Pelikan je od 7. maja 2021 na ogled nova občasna razstava Pristneži, avtorjev fotografa Nika Jarha in slikarke Lidije Špiljak.

Na razstavi so predstavljene osebe iz celjskega okoliša, ki so po besedah avtorjev posebne in v svoji pristnosti izstopajo od povprečja, so različnih poklicev, zanimanj, starosti in socialnih položajev. Vsaka predstavljena oseba je zgodba zase, podana skozi fotografijo in sliko. Ta dva elementa se dopolnjujeta, povezujeta in nadgrajujeta, pri čemer avtorja sledita svoji intuiciji in svobodnemu izražanju.

Razstavo, ki bo na ogled do septembra 2021, si lahko brezplačno ogledate ob sobotah med 9. in 13. uro.

Vabljeni!

V Laškem na ogled panojska razstava NOVI TEDNIK 75 let

Od srede, 5. maja 2021, je na ploščadi pred Kulturnim centrom Laško na ogled občasna panojska razstava o 75-letnici Novega tednika, ki na 16 panojih povzema prerez razvoja časopisa od prvih povojnih začetkov do danes.

Vsebino časopisa ponazarjajo izseki iz zapisov, ki so bili objavljeni o nekaterih pomembnejših dogodkih v naših krajih.

Razstavo, ki bo na ogled mesec dni, je zasnovala kustosinja Muzeja novejše zgodovine Celje Darja Jan v sodelovanju z medijsko hišo Novi tednik.

Več o razstavi na tej povezavi (klik!).

Na Trgu celjskih knezov na ogled panojska razstava NOVI TEDNIK 75 let

Od torka, 29. septembra, je na Trgu celjskih knezov pred Narodnim domom na ogled občasna panojska razstava o 75-letnici Novega tednika, ki povzema prerez razvoja časopisa od prvih povojnih začetkov do danes.

Na 16 panojih je predstavljeno, kako se je Novi tednik razvijal in spreminjal. Vsebino časopisa pa ponazarjajo izseki iz zapisov, ki so bili objavljeni o nekaterih pomembnejših dogodkih v naših krajih.

Razstava bo na ogled mesec dni, zasnovala jo je kustosinja Muzeja novejše zgodovine Celje Darja Jan v sodelovanju z medijsko hišo Novi tednik.

Več o razstavi na tej povezavi (klik!).

V Fotohiši Pelikan na ogled razstava FOKUS – Pelikanova mačka in Klara

V Fotohiši Pelikan je bila od 4. julija 2020 v sklopu festivala Celje FOKUS na ogled razstava Pelikanova mačka in Klara umetnice Nataše Berk in fotografinje Viivi Tarik.

Nataša Berk se je osredotočila na sam prostor razstavišča, njegovo zgodovino in pomen, zato ga je transformirala v totalni ambient ter skušala ponazoriti paradoksalni miselni preizkus o nepopolnosti zgodnje interpretacije.

Na drugi strani pa se je Tarik skozi lastno ustvarjalno sito in na podlagi sodobnih referenc navezovala na pomen fotografskih ateljejev v Celju. Namesto raziskovanja zapuščine fotografa Josipa Pelikana, se je osredotočila na edini še delujoči klasični fotografski atelje v mestu, Fotografski atelje Klara oziroma Foto Time.

S tem je analizirala vizualne kode vernakularne in vsakdanje fotografije v kontekstu konvencij sodobne vizualne kulture.

Razstava je bila na ogled do 30. 8. 2020!

Odprta nova občasna razstava Za domovino z rockom naprej!

Od četrtka, 18. junija 2020, je v muzejski galeriji na ogled nova občasna razstava Za domovino z rockom naprej!

Rock ni samo glasbena zvrst, pač pa tudi kulturno-popularni fenomen, ki je v sedemdesetih letih svojega obstoja spremenil način skladanja, izvajanja in poslušanja glasbe. S svojim množičnim vplivom je premikal meje, osvobajal mlade kulturnih in socialnih spon ter poskrbel, da se je zanj začela zanimati tudi politika. Vsekakor dovolj razlogov za razstavo o razvoju in vplivu rock glasbe na slovensko družbo.

Ker pa so korenine rocka v Sloveniji vezane na bivšo skupno državo, smo k sodelovanju povabili tudi Rok muzej iz Srbije, ki hrani pomemben opus dokumentarnega gradiva in predmetov srbskih glasbenikov. Rock glasbeniki bivše Jugoslavije so neposredno vplivali drug na drugega, zato je rock glasbo v Sloveniji skoraj nemogoče raziskovati omejeno zgolj na en prostor. Bivša država je bila namreč tudi medkulturno in medjezikovno stičišče, ki je hote ali nehote vplivalo na glasbeno ustvarjalnost. Rock glasba je imela in še vedno ima vpliv tudi na druge podkulture, ki so soodvisno z razvojem rocka oblikovale svojo držo in ugled v družbi. Rock, kot glasbena podzvrst, je zato pomemben del človeške dediščine od srede 20. stoletja dalje in še danes eden najvplivnejših izrazov človeške ustvarjalnosti, druženja, zabave in upora. Razstava z naslovom »Za domovino z rockom naprej!«  vleče paralele med slovensko in srbsko rock sceno ter predstavlja glavne akterje obeh. Ob tem pa pokaže tudi na pomembne trenutke, ko je rock glasba z držo podirala politične, nacionalne in kulturne meje.

Na razstavi so razstavljeni inštrumenti, koncertna oblačila, plošče, kasete in drugi manjši osebni predmeti glasbenikov iz obdobij od leta 1960-1991. Gradivo je razdeljeno na štiri »odre«, in sicer mali oder, veliki oder, politični oder in zaodrje. Prvi trije so namenjeni slovenski in srbski rock glasbi, zadnji pa predstavlja celjsko rock sceno. Na ogled sta dva kratka filma, prvi o rockerskih časih Nece Falk in drugi, v katerem Zoran Predin, Vlado Kreslin, Peter Lovšin, Gregor Tomc, Tulio Furlanič, Anja Rupel in Aleš Klinar govorijo o vplivu in (a)političnosti slovenske rock glasbe.

Ob razstavi je izšel tudi obsežen razstavni katalog s teksti različnih avtorjev s področja raziskovanja popularne glasbe.

Razstava je na ogled do 15. novembra 2020!

Vabljeni k ogledu fotografij, posnetih na odprtju (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani