Vabljeni na odprtje razstave Peš po domačih krajih: popotni dnevniki Alme M. Karlin

Vljudno vabljeni na odprtje razstave o popotnih dnevnikih Alme M. Karlin v sredo, 10. maja 2023, ob 11. uri na Krekovem trgu v Celju.

Avtorice razstave so dr. Alenka Hren Medved, dr. Marija Počivavšek in Jerneja Jezernik.

Alma M. Karlin, ena največjih svetovnih popotnic, med letoma 1919 in 1927 ni prepotovala le celega sveta, temveč je kot navdušena pohodnica ter velika ljubiteljica in poznavalka narave v tridesetih letih prejšnjega stoletja prehodila tudi skoraj vso Slovenijo. Nekaj malega pa se je potepala tudi v neposredni okolici Slovenije in odšla na večdnevne potepe v sosednjo Avstrijo (Salzkammergut) in Hrvaško (Zagorje in Opatijo).

V kulturnem programu bo nastopil komorni sestav Glasbene šole Celje.

Razstava bo na ogled od 10. maja do 31. avgusta 2023.

Razstava Kraški ovčar pri Hermanu Lisjaku gostuje v Kopru

Od petka, 10. marca 2023, je v Muzejski galeriji Pokrajinskega muzeja Koper na ogled gostujoča razstava Kraški ovčar pri Hermanu Lisjaku.

Že v 17. stoletju je znameniti slovenski učenjak, zemljepisec in zgodovinar Janez Vajkard Valvasor v svojih zapisih omenjal pogumne pse, ki so po opisu sodeč gotovo predhodniki kraških ovčarjev. Kraševec je zelo dober pastirski pes, samostojen in pogumen, ki varuje svojo čredo pred volkovi, je pa tudi odličen spremljevalec in prijazen član družine. Razstava je zasnovana interaktivno in ponuja kotičke za samostojno raziskovanje, učenje in seveda igranje.

Na ogled do 12. junija 2023.

       

Vabljeni na odprtje gostujoče razstave Andrej Šifrer, 70 let – NIČ proti VEČnosti

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 15. marca 2023, ob 18. uri vabi v galerijo MnZC na odprtje gostujoče razstave Gorenjskega muzeja ANDREJ ŠIFRER, 70 LET – NIČ proti VEČnosti.

Andrej Šifrer, avtor in pevec popularne glasbe, je na slovenski glasbeni sceni prisoten že več kot 45 let. Njegova kariera se je začela leta 1977 s skladbo Zoboblues, ki jo je posnel za TV Slovenija, producent pa jo je pomotoma poslal na radio, kjer so jo začeli predvajati. Jureta Robežnika, takratnega direktorja Založbe kaset in plošč RTV Slovenija, je humor v besedilu tako navdušil, da se je odločil tega Gorenjca poiskati.

Kar je sledilo, je zgodovina slovenske popularne glasbe, katere del bo na ogled tudi v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Na otvoritvi razstave bo s svojo kitaro z nami tudi Andrej Šifrer.

Razstava bo na ogled do 17. aprila 2023.

Z Andrejem se lahko tudi srečate  na razstavi bo nekaj četrtkov po 17. uri – 23. in 30. marca ter 13. aprila 2023.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na odprtje gostujoče razstave “Desiderio litorale” – Obalno hrepenenje

Muzej novejše zgodovine Celje, Hiša kulture Celje in Muzej mesta Bad Ischl vas v četrtek, 16. februarja 2023, ob 18. uri vabijo v galerijo muzeja na odprtje občasne slikarske razstave avstrijskega umetnika Gerharda Oliverja Moserja »Desiderio Litorale« – Obalno hrepenenje.

V Linzu živeči avstrijski umetnik Gerhard Oliver Moser velja za utemeljitelja umetniške izrazne oblike “čutnega evolucionizma” (1995). Z razstavnim ciklom „Desiderio Litorale“ – Obalno hrepenenje, ki ga je domači javnosti prvič predstavil leta 2020 v Muzeju mesta Bad Ischl, se po dveh desetletjih na prav poseben način vrača h krajinskemu slikarstvu. Njegov osrednji motiv je jadranska obala, od Benetk do Opatije, ki jo je Moser vzljubil tako v svojem tržaškem ateljeju kot v številnih raziskovanjih ter srečevanjih s tamkajšnjimi kraji in ljudmi.

Pričujoča razstava, s katero Moser prvič gostuje v Sloveniji, je nov plod dolgoletnega uspešnega sodelovanja med Muzejem mesta Bad Ischl, Hišo kulture Celje in Muzejem novejše zgodovine Celje.

Razstava bo na ogled do 12. marca 2023.

Prijazno vabljeni!

Razstava Rojstni dan v Hermanovem brlogu gostuje v hrvaškem Karlovcu

Od petka, 10. februarja 2023, v izobraževalni dvorani sladkovodnega akvarija Aquatika v Karlovcu na Hrvaškem gostuje razstava o prijetnih, prijaznih in dišečih praznovanjih, ki smo jo pripravili v Otroškem muzeju Hermanov brlog v MnZC.

Na razstavi Rojstni dan v Hermanovem brlogu je predstavljeno praznovanje kot sodoben, globalni pojav, hkrati pa kot intimen, osebni in družinski praznik, ki ga v vsaki kulturi zaznamujejo posebnosti, ki jih je dobro ohranjati.

Tudi tokrat lahko obiskovalci vstopijo v dišečo torto velikanko, vsebino razstave dopolnjujejo številne interaktivne točke, film o praznovanjih, predstavitev spominov anketirancev ob raziskavi in predmeti iz muzejskih zbirk.

Razstava je na ogled do 15. junija 2023.

Vabljeni na ogled fotografske razstave Gozdne vile

Od četrtka, 8. decembra 2022, je v Galeriji Božena na ogled nova samostojna fotografska razstava Klavdije Žitnik z naslovom Gozdne vile.

Na mokrokolodijskih fotografijah Klavdija Žitnik predstavlja žensko povezovanje z naravo, sinhronizacijo z naravnimi cikli in čiščenje procesov, ki jih ponotranjimo v življenjskem slogu, ki od nas zahteva hitrost, konstanten napredek in pogosto disociiranost od lastnega telesa in duše. Fotografije pozivajo k izstopu iz začaranega kroga materializma in vseh zahtev, ki jih le-ta polaga na nas, ter nakazujejo obrat k naravi in intuiciji. Njihova inspiracija izvira iz šamanizma in filozofije o stiku med človekom, naravo in spiritualnostjo, ki je z njim povezana.

Več o avtorici in njeni tehniki sli lahko preberete tukaj (klik!).

Vabljeni k ogledu fotografij z odprtje razstave (klik!).

Razstava bo na ogled do 8. januarja 2023.

Vabljeni na ogled gostujoče razstave Živi svet Kozjanskega parka

Od torka, 6. septembra 2022, je v Muzeju novejše zgodovine Celje na ogled gostujoča razstava Živi svet Kozjanskega parka.

Gostujoča razstava Javnega zavoda Kozjanski park je nadaljevanje odličnega, večletnega sodelovanja med ustanovama. Pod skupnim naslovom Živi svet Kozjanskega parka so na ogled razstave: Kozjanske ptice, Pisani svet metuljev in Gozdni hrošči – jih poznamo?, avtorja Dušana Klenovška. Poseben del razstave pa je zaradi bližajočega se Praznika kozjanskega jabolka namenjen prav njim. Poznate mošancelj, grafenštajn, škrbotavko, reneto, londonski peping in druge?

Pridite, povonjajte, okusite in doživite novo razstavo, ki bo na ogled do 16. oktobra 2022.

Vabljeni tudi na druge dogodke v okviru razstave:

Kulinarično jabolčno razvajanje: z ogledom razstave, okušanjem in lupljenjem jabolk, predstavitvijo Kozjanskega parka in Praznika kozjanskega jabolka: sreda, 28. 9. 2022, ob 17. uri

Kozjanska ustvarjalnica: 29. 9. 2022,ob 9. uri (za skupine) in 6. 10. 2022, ob 17. uri (za izven).

Obiščite košček narave – Natura 2000 v našem muzeju!

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na odprtje gostujoče razstave Živi svet Kozjanskega parka

Muzej novejše zgodovine Celje vas v torek, 6. septembra 2022, ob 18. uri vabi na odprtje gostujoče razstave Živi svet Kozjanskega parka.

Gostujoča razstava Javnega zavoda Kozjanski park je nadaljevanje odličnega, večletnega sodelovanja med ustanovama. Pod skupnim naslovom Živi svet Kozjanskega parka bodo tokrat na ogled razstave: Kozjanske ptice, Pisani svet metuljev in Gozdni hrošči – jih poznamo?, avtorja Dušana Klenovška. Poseben del razstave pa je zaradi bližajočega se Praznika kozjanskega jabolka namenjen prav njim. Poznate mošancelj, grafenštajn, škrbotavko, reneto, londonski peping in druge?

Pridite, povonjajte, okusite in doživite novo razstavo, ki bo na ogled do 16. oktobra 2022.

Vabljeni tudi na druge dogodke:

– Kulinarično jabolčno razvajanje: z ogledom razstave, okušanjem in lupljenjem jabolk, predstavitvijo Kozjanskega parka in Praznika kozjanskega parka: sreda, 28. 9. ob 17. uri

– Kozjanska ustvarjalnica 29. 9. ob 9. uri (za skupine) in 6. 10. ob 17. uri (za izven)

Obiščite košček narave – Natura 2000 v našem muzeju!

Vstop prost, prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani