Na ogled nova občasna razstava Svet Hermanovih prijateljev

Od četrtka, 10. oktobra 2024, je v Otroškem muzeju Hermanov brlog na ogled nova avtorska občasna razstava, ki nosi naslov Svet Hermanovih prijateljev in je že 29. v nizu občasnih razstav, namenjenih najmlajšim.

Barvita, interaktivna razstava, katere vsebina se razteza v štirih prostorih, obiskovalce seznanja z vezmi med človekom in vsem tistim, kar ga oblikuje kot družbeno in živo bitje. Njen muzejski jezik, ki navdušuje zlasti najmlajše, nagovarja k raziskovanju in usvajanju novih znanj skozi igro.

Vsebine razstave se prepletajo s kulturno dediščino in pogledi v preteklost, zato so mesto na razstavi dobili muzejski predmeti iz različnih zbirk. Dejstvo, da se je na povabilo k soustvarjanju razstave odzvalo več kot 50 Hermanovih prijateljev dokazuje, da je muzej dobro vpet tako v lokalno okolje kot širše.

Vabljeni na ogled razstave in galerije fotografij (klik!) z odprtja.

V Galeriji Božena na ogled nova občasna razstava Vrnitev Marije Braut

Od torka, 10. septembra 2024, v Galeriji Božena v Fotohiši Pelikan na ogled nova gostujoča mednarodna razstava, ki je nastala v sodelovanju z Muzejem mesta Zagreb z naslovom Vrnitev Marije Braut. V Celju rojena hrvaška fotografinja Marija Braut (1929-2015) je imela 12 let, ko se je z družino preselila v Zagreb, kjer je ostala do konca življenja.

Kakor Josip Pelikan v Celju, je tudi Marija Braut bila neutrudna kronistka mesta Zagreb ter njegovih ljudi, kar je tudi osrednja vsebina razstave. Slednjo v Galerij Božena spremlja dokumentarni film z naslovom “Marija hoda tiho”, v katerem Marija spregovori govori o svojem privatnem in poklicnem življenju.

Brautova (rojena Kračun), ki je razstavljala po vsem svetu, se s to razstavo vrača v rodno Celje z izbranimi fotografijami njej ljubljenega Zagreba.

Na ogled do 7. decembra 2024!

Do konca oktobra na ogled razstava Ste me hoteli videti strto?

Od četrtka, 6. junija 2024, je na ogled nova občasna razstava Ste me hoteli videti strto?

Razstava je delo dvajsetih avtorjev iz slovenskih in hrvaških kulturnih, izobraževalnih ustanov ter društev. Prikazuje človekove pravice iz Splošne deklaracije o človekovih pravicah, ki so bile v različnih obdobjih 20. stoletja ljudem odvzete oz. kršene.

Namenjena je opominjanju, da pravice in svoboščine za dobrobit človeka niso samoumevne.

Na ogled do 27. 10. 2024.

Radi imamo knjige: razstava in izmenjevalnica otroških knjig

Ker sta v aprilu kar dva dneva povezana s knjigami in branjem (2. april – mednarodni dan knjig za otroke in 23. april – svetovni dan knjig), je v pritličju muzeja na ogled manjša razstava, ki jo posvečamo knjigam iz zbirke Otroško življenje.

Vse do 17. junija si lahko med drugim ogledate eno novejših muzejskih pridobitev, skoraj 140 let staro slikanico, razstavo pa dopolnjuje tudi izmenjevalnica otroških knjig.

Slovenija bo častna gostja mednarodnega knjižnega sejma v Bologni, ki bo potekal med 8. in 11. aprilom 2024.

Vabljeni na ogled razstave!

Vabljeni na odprtje razstave Dunajski model socialnih stanovanj ter okroglo mizo

V četrtek, 29. februarja 2024, vas ob 18. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje razstave Dunajski model socialnih stanovanj. Razstava je nastala v sodelovanju med Avstrijskim kulturnim forumom Ljubljana, Muzejem novejše zgodovine Celje in organizacijo Wiener Wohnen, ki deluje pod okriljem mesta Dunaj, in bo na ogled postavila njihovo stoletno tradicijo uspešnega modela gradnje socialnih stanovanj.

V petek, 1. marca 2024, vas ob 18. uri vabimo v muzeju na okroglo mizo z razpravo, na kateri bosta sodelovala tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec. Okroglo mizo bo z uvodnim predavanjem otvoril Christian Schantl iz Wiener Wohnen. Več o razstavi lahko preberete v programu dogodka.

Zgled z Dunaja potrjuje, da razvojne paradigme, ki stanovanje obravnavajo kot osnovno človekovo pravico niso utopija, reševanje stanovanjske problematike pa mora postati eno od prioritetnih razvojnih vprašanj naše skupne prihodnosti.

Vljudno vabljeni na otvoritev razstave in okroglo mizo. Zaradi lažje organizacije je potrebna potrditev prisotnosti po elektronski pošti na naslov protokol@celje.si.

Razstava bo na ogled do 14. aprila 2024.

Vabljeni na ogled nove gostujoče občasne razstave Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku

V sredo, 7. februarja 2024, smo v Otroškem muzeju Hermanov brlog odprli novo gostujočo razstavo Muzeja krapinskih neandertalcev s Hrvaške, Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku. Muzej novejše zgodovine Celje že vrsto let sodeluje z Muzeji Hrvaškega Zagorja, katerih del je tudi Muzej krapinskih neandertalcev, ki hrani največjo zbirko neandertalcev na svetu.

Zbrane so nagovorili vodja Otroškega muzeja Hermanov brlog Jožica Trateški, direktor MnZC dr. Tonček Kregar, vodja oddelka za družbene dejavnosti MOC dr. Bojan Cvelfar, pooblaščenec veleposlaništva Republike Hrvaške v Republiki Sloveniji Duje Ančić ter avtor razstave in vodja Muzeja krapinskih neandertalcev Jurica Sabol. Dogodek so s pesmijo in plesom popestrili pevci OPZ OŠ Frana Kranjca, prisotni pa so bili tudi Herman Lisjak in “praljudje” iz Krapine.

Na razstavi, ki je na ogled vse do konca avgusta 2024, si lahko poleg življenja in kulture neandertalcev ogledate tudi fosilne ostanke izumrlih živali.

Vabljeni na ogled razstave ter galerije fotografij z odprtja (klik!).

Vabljeni na ogled gostujoče razstave Zukove karikature

Od torka, 29. avgusta 2023, je v avli MnZC na ogled gostujoča razstava ZUKOVE KARIKATURE. Zulfikar »Zuko« Džumhur, bosanski pisatelj, slikar in karikaturist, je s svojim delom in osebnostjo zaznamoval jugoslovansko kulturno dogajanje druge polovice 20. stoletja.

Razstava »Zukove karikature« je prva razstava njegovih karikatur, nastala po Zukovi smrti leta 1989. Pripravili so jo leta 2013 v njegovem rodnem Konjicu. Na njej se spoznamo z delom Zukove ustvarjalnosti, njegovimi karikaturami, ki so bile hkrati tudi njegova identiteta, vse od znamenite antologijske karikature »Kapital«, nastale v »Književnih novinah« leta 1950 (prva karikatura iz vzhodnega bloka, objavljena v nemškem časopisu »Stern«, in karikatura, ki so jo v tistem obdobju objavili skoraj vsi svetovni časopisi), do naslednjih 10.000 karikatur, ki jih je ustvaril v svojem bogatem kreativnem opusu.

Karikature hrani konjiški domoznanski muzej, del katerega je tudi Zukova rojstna hiša.

Razstava je na ogled do 24. septembra 2023.

Vabljeni!

Vabljeni na odprtje razstave Peš po domačih krajih: popotni dnevniki Alme M. Karlin

Vljudno vabljeni na odprtje razstave o popotnih dnevnikih Alme M. Karlin v sredo, 10. maja 2023, ob 11. uri na Krekovem trgu v Celju.

Avtorice razstave so dr. Alenka Hren Medved, dr. Marija Počivavšek in Jerneja Jezernik.

Alma M. Karlin, ena največjih svetovnih popotnic, med letoma 1919 in 1927 ni prepotovala le celega sveta, temveč je kot navdušena pohodnica ter velika ljubiteljica in poznavalka narave v tridesetih letih prejšnjega stoletja prehodila tudi skoraj vso Slovenijo. Nekaj malega pa se je potepala tudi v neposredni okolici Slovenije in odšla na večdnevne potepe v sosednjo Avstrijo (Salzkammergut) in Hrvaško (Zagorje in Opatijo).

V kulturnem programu bo nastopil komorni sestav Glasbene šole Celje.

Razstava bo na ogled od 10. maja do 31. avgusta 2023.

Razstava Kraški ovčar pri Hermanu Lisjaku gostuje v Kopru

Od petka, 10. marca 2023, je v Muzejski galeriji Pokrajinskega muzeja Koper na ogled gostujoča razstava Kraški ovčar pri Hermanu Lisjaku.

Že v 17. stoletju je znameniti slovenski učenjak, zemljepisec in zgodovinar Janez Vajkard Valvasor v svojih zapisih omenjal pogumne pse, ki so po opisu sodeč gotovo predhodniki kraških ovčarjev. Kraševec je zelo dober pastirski pes, samostojen in pogumen, ki varuje svojo čredo pred volkovi, je pa tudi odličen spremljevalec in prijazen član družine. Razstava je zasnovana interaktivno in ponuja kotičke za samostojno raziskovanje, učenje in seveda igranje.

Na ogled do 12. junija 2023.

       

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani