Dežela ZOO

Muzej novejše zgodovine Celje in Beletrina vas

v sredo, 17. aprila 2024, ob 18. uri

vabita v muzejsko kavarno na predstavitev knjige

Dušana Čatra

DEŽELA ZOO

 

»Zvest flosarski ideji, da je treba najprej sprazniti steklenico, šele nato dušo, je naročil bokal vina.«

Dušan Čater, Celjan, sicer pa pisatelj, prevajalec, scenarist in urednik, v svojem zadnjem romanu Dežela ZOO v malce arhaiziranem slogu ustnega izročila z obilo humorne distance raziskuje vprašanje človekove notranje svobode.

Opisuje življenje splavarjev v Savinjski dolini v viharnih časih pred začetkom 2. svetovne vojne, ko so se savinjski splavarji zadnjič podali na pot do Beograda. Herman Habermann je splavarski gospodar in veleposestnik z dvema sinovoma, ki se kmalu zapleteta v nenavaden ljubezenski trikotnik. Ko se brata skupaj znajdeta na velikem splavu, ki pluje proti Beogradu, je njuno soočenje neizbežno. A kakor pravijo savinjski splavarji: Kar se na splavu zgodi, tam tudi ostane.

Z avtorjem se bo pogovarjal dr. Tonček Kregar, direktor MnZC.

 

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

O prednostih kavcijskega sistema

Muzej novejše zgodovine Celje vas

v sredo, 6. decembra 2023, ob 18. uri

vabi v MnZC na pogovor z Eriko Oblak,

okoljevarstvenico iz društva Eko krog,

ki se že nekaj let bori za uvedbo povratnih plastenk v Sloveniji.

 

Erika Oblak je okoljevarstvenica s srcem in vizijo. Kot pravi sama, so odpadki odraz vsega, kar je danes narobe s človeštvom. Zato v življenju sledi motu, da mora opozarjanju na probleme slediti tudi rešitev.

Od lanske jeseni vodi kampanjo Eko kroga, katere cilj je vzpostavitev kavcijskega sistema za embalažo pijač tudi v Sloveniji. V kavcijskem sistemu se embalaža pijač vrača v trgovine in je torej pod nenehnim nadzorom ter že od začetka ločena po posameznih materialih. Večina evropskih držav že uvaja sistem vračanja embalaže, v Sloveniji pa se zatika in gre zelo po polžje.

Erika Oblak bo gostja na naši razstavi Stran pa ne bomo metal’, kjer bo govorila o vseh prednostih in problemih pri počasnem uvajanju kavcijskega sistema pri nas.

Prijazno vabljeni vsi, ki vam je mar za okolje.

Vstop prost!

Teater v muzeju “Druga preteklost”

V sredo, 11. oktobra 2023, ob 18. uri vas vabimo v muzejsko kavarno na pogovorni večer Teater v muzeju o romanu in uprizoritvi Druga preteklost Vinkom Möderndorferjem, dramatikom, pisateljem, pesnikom, gledališkim, filmskim in opernim režiserjem, dr. Tonetom Kregarjem, zgodovinarjem, sociologom in direktorjem MnZC, ter Luko Marcenom, režiserjem mlajše generacije, rojenim v Celju.
Pogovor bo vodila dramaturginja gledališča Tatjana Doma.
V sodelovanju s Slovenskim ljudskim gledališčem Celje.
Prijazno vabljeni.

Vabljeni na pogovorni večer z Orlandom Uršičem, avtorjem zgodovinskega romana Krušni oče

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 21. decembra 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Orlandom Uršičem, avtorjem romana Krušni oče.

Zgodovinski roman Krušni oče Orlanda Uršiča, založnika in občasno tudi književnega ustvarjalca, ni le literarna biografija še danes kultnega tekstilnega industrialca in filantropa Josipa Hutterja ter njegove družine, pač pa odseva tudi družbeno realnost nekoč narodnostno razdeljenega mesta Maribor.

Zgodba se dogaja v času druge svetovne vojne in nekaj let po njej, ko so številni ljudje izgubili svoja imetja in družinske člane, mnogim pa je ta čas prekrižal načrte ter jim odvzel njihove sanje, hotenja in možnosti.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Večer v muzejski kavarni z Lenartom Zajcem

Muzej novejše zgodovine Celje vas

v sredo, 29. junija 2022, ob 18. uri

vabi v muzejsko kavarno na

pogovorni večer z Lenartom Zajcem, avtorjem romana ODRED.

Odred Lenarta Zajca, sina pokojnega pesnika Daneta Zajca, prvi del prihajajoče trilogije, je pogled v drugo svetovno vojno na Slovenskem skozi oči avtorja, rojenega dobri dve desetletji po koncu vojne. Gre za kombinacijo literarne fikcije in zgodovinskih dejstev ter oseb. Ni le zanimivo branje, ampak tudi koristni vpogled v spoznavanje in razumevanje vojnega časa in ljudi, še posebej pa narave slovenske partizanske gverile. Izmed množice bolj ali manj enakovrednih akterjev in akterk v romanu izstopa Fani, ljubljanska gimnazijka iz premožne, narodnozavedne, napredne, a nekomunistične družine, ki jo med prve partizane privede ljubezen. In ki pooseblja nesporno mladost prvih upornikov, torej vidik, na katerega se, kot trdi pisec spremnega zapisa dr. Tonček Kregar, ob resnih zgodovinskih analizah pozablja.

Zajčev Odred ne pomeni apologetstva ali nekritičnega podajanja črno-belih slik, temveč na literaren način problematizira temeljna, a še vedno aktualna politična in etična vprašanja glede slovenskega protifašističnega odpora.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Javno vodstvo in pogovorni večer

Ob razstavi (P)ostati ženska pripravljamo številna javna vodstva in dogodke.

Na javnem vodenju v nedeljo, 20. marca 2022, so se lahko obiskovalci seznanili z posameznimi vsebinami razstavljenih zgodb, v sredo, 23. marca 2022, pa smo se na pogovornem večeru v muzejski kavarni z Mašo Bornšek prevpraševali, ali je Drugi spol res drugi in razmišljali o še vedno in že spet aktualni družbeni realnosti, o kateri je v svojem kultnem delu razmišljala tudi Simone de Beauvoir.

Vabljeni na pogovorni večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico knjige Beseda, ki je nimam

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 29. septembra 2021, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico knjige BESEDA, KI JE NIMAM.

Avtorica novega slovenskega romana Beseda, ki je nimam, Nataša Konc Lorenzutti, je v pripoved vtkala zgodbo o ukradenih otrocih, ki so jih med drugo svetovno vojno nacisti odpeljali v Nemčijo in jih dali v rejništvo ali pa celo posvojitev nemškim družinam. Z mojstrskim prepletom preteklosti in sedanjosti se pred nami odkrivajo zgodbe in usode ukradenih otrok in njihovih staršev.

Roman temelji na skupku resničnih zgodb, ki so pregnetene v eno samo, ki je pred nami. Beremo torej leposlovno delo, roman, za katerim pa se skrivajo ure in ure trdega raziskovalnega dela, raziskav na terenu, intervjujev in študija.

Z avtorico romana se bo pogovarjala Darja Jan.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Leta so samo številka ali zakaj nogomet v Celju tudi po 100 letih ostaja mlad (video)

V ponedeljek, 8. marca 2021, je v našem muzeju potekal pogovorni večer z naslovom Leta so samo številka ali zakaj nogomet v Celju tudi po 100 letih ostaja mlad. On-line dogodek je bilo moč spremljali preko spletnih povezav na Facebook profilih MnZC in Visit Celje, v živo ga je prenašala tudi lokalna televizijska hiša TV Celje.

Pogovor ob evropskem prvenstvu v nogometu – U21, ki ga bo konec marca 2021 gostilo tudi Celje, sta vodila kustos MnZC Sebastjan Weber in športni komentator Dejan Obrez, gosta sta bila športni komentator Ivo Milovanovič ter nogometni trener Simon Rožman. Dogodek so popestrili video prispevki znanih športnikov in funkcionarjev, sodelovali so nekdanji celjski nogometaš Marjan Dobrajc, strelec 1. gola na novem stadionu Simon Sešlar, župan MOC Bojan Šrot, predsednik NZS Radenko Mijatović ter selektor slovenske nogometne reprezentance – U21 Milenko Ačimović.

V Celju, na Stadionu Z’Dežele, bodo tekme odigrane 24., 27. in 30. marca, kjer se bodo poleg slovenske za borile še reprezentance Španije, Italije in Češke.

Posnetek pogovornega večera si lahko ogledate spodaj:

Vabljeni na ogled razstave in pogovorni večer ob razstavi Za domovino z rockom naprej

Vabljeni v torek, 23. junija 2020, od 17. ure na ogled razstave Za domovino z rockom naprej!

Ogledu bo ob 18. uri sledil pogovorni večer z Žigo Valetičem, oblikovalcem razstave in avtorjem knjige 80′: desetletje mladih ter Klemnom Lahom, prevajalcem knjige Sedma republika: Pop kultura in razpad Jugoslavije.

Z njima se bo pogovarjal Sebastjan Weber.

Vstop prost!

Vabljeni na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige Zgodovina Celja in okolice V.

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 5. februarja 2020, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige ZGODOVINA CELJA IN OKOLICE V. iz zabeležk tlačanskega kronista o prilikah s knezi 1992−2019.

Brane Piano, dolgoletni novinar in prejemnik srebrnega celjskega grba (2018), je v založništvu Muzeja novejše zgodovine Celje izdal knjigo Zgodovina Celja in okolice V. iz zabeležk tlačanskega kronista o prilikah s knezi 1992−2019.

Čase od leta 1992 do 2019 je avtor zaobjel z izborom iz okoli 1300 kolumen, ki jih je napisal za različne časopise, zadnji desetletji predvsem za Delo, in v katerih je trpko in ironično komentiral sprotno “zgodovino” Savinjske regije.

Obsežno knjigo (718 strani), ki jo bogati izčrpno biografsko kazalo, je mogoče prebrati na mah, a jo tudi še dolgo jemati v roke, po njej listati, iskati ljudi, kraje in dogodke …

Knjiga je izšla v mehki (17 EUR) in trdi (22 EUR) vezavi in je na voljo v muzejski trgovini MnZC.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani