Vabljeni na odprtje razstave Dunajski model socialnih stanovanj ter okroglo mizo

V četrtek, 29. februarja 2024, vas ob 18. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje razstave Dunajski model socialnih stanovanj. Razstava je nastala v sodelovanju med Avstrijskim kulturnim forumom Ljubljana, Muzejem novejše zgodovine Celje in organizacijo Wiener Wohnen, ki deluje pod okriljem mesta Dunaj, in bo na ogled postavila njihovo stoletno tradicijo uspešnega modela gradnje socialnih stanovanj.

V petek, 1. marca 2024, vas ob 18. uri vabimo v muzeju na okroglo mizo z razpravo, na kateri bosta sodelovala tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec. Okroglo mizo bo z uvodnim predavanjem otvoril Christian Schantl iz Wiener Wohnen. Več o razstavi lahko preberete v programu dogodka.

Zgled z Dunaja potrjuje, da razvojne paradigme, ki stanovanje obravnavajo kot osnovno človekovo pravico niso utopija, reševanje stanovanjske problematike pa mora postati eno od prioritetnih razvojnih vprašanj naše skupne prihodnosti.

Vljudno vabljeni na otvoritev razstave in okroglo mizo. Zaradi lažje organizacije je potrebna potrditev prisotnosti po elektronski pošti na naslov protokol@celje.si.

Razstava bo na ogled do 14. aprila 2024.

Vabljeni na ogled nove gostujoče občasne razstave Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku

V sredo, 7. februarja 2024, smo v Otroškem muzeju Hermanov brlog odprli novo gostujočo razstavo Muzeja krapinskih neandertalcev s Hrvaške, Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku. Muzej novejše zgodovine Celje že vrsto let sodeluje z Muzeji Hrvaškega Zagorja, katerih del je tudi Muzej krapinskih neandertalcev, ki hrani največjo zbirko neandertalcev na svetu.

Zbrane so nagovorili vodja Otroškega muzeja Hermanov brlog Jožica Trateški, direktor MnZC dr. Tonček Kregar, vodja oddelka za družbene dejavnosti MOC dr. Bojan Cvelfar, pooblaščenec veleposlaništva Republike Hrvaške v Republiki Sloveniji Duje Ančić ter avtor razstave in vodja Muzeja krapinskih neandertalcev Jurica Sabol. Dogodek so s pesmijo in plesom popestrili pevci OPZ OŠ Frana Kranjca, prisotni pa so bili tudi Herman Lisjak in “praljudje” iz Krapine.

Na razstavi, ki je na ogled vse do konca avgusta 2024, si lahko poleg življenja in kulture neandertalcev ogledate tudi fosilne ostanke izumrlih živali.

Vabljeni na ogled razstave ter galerije fotografij z odprtja (klik!).

Vabljeni na odprtje gostujoče razstave “Desiderio litorale” – Obalno hrepenenje

Muzej novejše zgodovine Celje, Hiša kulture Celje in Muzej mesta Bad Ischl vas v četrtek, 16. februarja 2023, ob 18. uri vabijo v galerijo muzeja na odprtje občasne slikarske razstave avstrijskega umetnika Gerharda Oliverja Moserja »Desiderio Litorale« – Obalno hrepenenje.

V Linzu živeči avstrijski umetnik Gerhard Oliver Moser velja za utemeljitelja umetniške izrazne oblike “čutnega evolucionizma” (1995). Z razstavnim ciklom „Desiderio Litorale“ – Obalno hrepenenje, ki ga je domači javnosti prvič predstavil leta 2020 v Muzeju mesta Bad Ischl, se po dveh desetletjih na prav poseben način vrača h krajinskemu slikarstvu. Njegov osrednji motiv je jadranska obala, od Benetk do Opatije, ki jo je Moser vzljubil tako v svojem tržaškem ateljeju kot v številnih raziskovanjih ter srečevanjih s tamkajšnjimi kraji in ljudmi.

Pričujoča razstava, s katero Moser prvič gostuje v Sloveniji, je nov plod dolgoletnega uspešnega sodelovanja med Muzejem mesta Bad Ischl, Hišo kulture Celje in Muzejem novejše zgodovine Celje.

Razstava bo na ogled do 12. marca 2023.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na odprtje Galerije Božena in občasne razstave Lepota je ženskega imena

V četrtek, 27. oktobra 2022, vas ob 17. uri vabimo na dvorišče Fotohiše Pelikan na Razlagovi ulici 5 v Celju, kjer bo svoja vrata odprla Galerija Božena z občasno razstavo Lepota je ženskega imena.

V kletnih prostorih Fotohiše Pelikan bo svoja vrata odprla Galerija Božena, poimenovana v spomin in poklon mlajši Pelikanovi hčeri, ki je v hiši stanovala in delala vse svoje življenje. Namenjena bo prezentaciji in promociji tako fotografske dediščine kot sodobne fotografske ustvarjalnosti in umetnosti.

Na prvi občasni razstavi, poimenovani Lepota je ženskega imena, bo na ogled izbor portretnih, promenadnih in drugih fotografij Josipa Pelikana, na katerih so upodobljene ženske, tudi sicer njegov pogost in priljubljen motiv.

Prijazno vabljeni!

Zavarovalnica Triglav d.d.
NovaKBM

Na ogled nova gostujoča razstava “Tu se je smrt utrudila do smrti…”: Slovenske žrtve Auschwitza

V avli Muzeja novejše zgodovine Celje je od danes na ogled nova gostujoča razstava »Tu se je smrt utrudila do smrti …«: Slovenske žrtve Auschwitza.

V kulturnem programu so sodelovali dijaki I. gimnazije v Celju, po pozdravu in nagovorih je razstavo predstavil sam avtor Boris Hajdinjak, direktor Sinagoge Maribor.

Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor je omenjeno razstavo pripravil leta 2020 ob 75. obletnici osvoboditve Auschwitza v sklopu projekta Šoa – spominjamo se 2020, v okviru obeleževanja osemdesete obletnice najbolj množičnih deportacij Slovenk in Slovencev v nemško koncentracijsko taborišče Auschwitz pa jo odpiramo v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Dokumentarna razstava pripoveduje o 2.300 ljudeh iz Slovenije, ki so jih odpeljali v Auschwitz. Večina od njih je bila Slovencev, med deportiranimi pa so bili tudi Judje, Romi in celo pripadnik Jehovih prič. Mnogo se jih od tam ni vrnilo.

Razstava je na ogled do 25. septembra 2022.

Fotografije z odprtja si lahko ogledate tukaj (klik!).

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave Zemlja, barvit planet

Herman Lisjak vas v sredo, 15. januarja 2020, ob 17. uri vabi v edini slovenski otroški muzej Hermanov brlog na odprtje razstave ZEMLJA, BARVIT PLANET nagrajena dela 22. mednarodnega razpisa za likovna dela otrok.

Hermanova galerija je nastala na podlagi prevzema Mednarodnega razpisa za likovna dela mladih, ki ga je 21 let izvajal Zavod za ustvarjalni razvoj mladih Mihaila Lišanina.

Ob tokratnemu razpisu, namenjenemu otrokom med 6. in 12. letom starosti, smo prejeli 632 likovnih del iz 18 različnih držav. Otroci so sodelovali v dveh starostnih kategorijah, v vsaki smo podelili 10 nagrad ter 50 posebnih priznanj.

V kulturnem programu otvoritve bodo sodelovali otroci Vrtca Danijelov Levček.

Razstava bo na ogled do 1. marca 2020.

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!).

Odprta nova občasna razstava Kulturo ljudstvu! 100 let Kulturnega društva Svoboda Celje

Od 3. decembra 2019 je bila v galeriji MnZC na ogled nova občasna razstava Kulturo ljudstvu! 100 let Kulturnega društva Svoboda Celje.

Na razstavi smo predstavljali stoletje dolgo zgodovino enega nekdaj najštevilnejših in najaktivnejših celjskih društev.

Pobudnik ustanovitve socialdemokratskega kulturnega društva Vzajemnost, ki se je kmalu preimenovalo v Svobodo, je bil Ivan Cankar. Namen leta 1909 v Ljubljani ustanovljenega društva je bil razvijanje kulturnega in prosvetnega dela med slovenskim delavstvom in to preko različnih kulturnih in športnih dejavnosti. Svoboda je po industrijskih centrih Slovenije ustanavljala svoje podružnice, v Celju je bila podružnica ustanovljena 1919. leta. Prav celjska Svoboda je bila med najaktivnejšimi v Sloveniji; tudi zato je Celje leta 1935 gostilo odmevno delavsko kulturno manifestacijo Zlet Svobod z okoli 10.000 udeleženci.

Po drugi svetovni vojni se je Svoboda vzpostavila na novih temeljih in bistveno razširila svojo dejavnost na področju množične kulture. Še vedno pa je njeno poslanstvo ostajalo enako – posredovanje kulture delavstvu in njegovo vključevanje v kulturno dogajanje. V drugi polovici 20. stoletja so znotraj celjskega društva delovale različne sekcije, ki so rezultate svojega dela predstavljale na vsakoletni reviji Svoboda poje in igra. Prav množičnost je bila značilnost tega kulturnega društva; ta način preživljanja prostega časa je dandanes, v času nakupovalnih centrov, množičnih medijev in družbenih omrežij, nepredstavljiv. S prestrukturiranjem celjske industrije se je postopoma transformiralo tradicionalno delavstvo, njegova identiteta in kultura. Posledično se je na prelomu v zadnje stoletje društvena dejavnost močno spremenila, Svoboda je postopoma izgubljala svojo nekdanjo vlogo. Danes je delovanje celjske Svobode neprimerljivo z zlatimi leti v minulih desetletjih. Zveza društev Svoboda, katere del je bila tudi celjska, se je v zadnji četrtini 20. stoletja postopoma preoblikovala v današnjo Zvezo kulturnih društev Slovenije.

V kulturnem programu je sodeloval Satchmo dixie band – Celjski dixieland ansambel, nekdanja sekcija celjske Svobode.

Razstava je bila na ogled do konca maja 2020.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij, posnetih na odprtju razstave (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani