Na ogled nova občasna razstava Svet Hermanovih prijateljev

Od četrtka, 10. oktobra 2024, je v Otroškem muzeju Hermanov brlog na ogled nova avtorska občasna razstava, ki nosi naslov Svet Hermanovih prijateljev in je že 29. v nizu občasnih razstav, namenjenih najmlajšim.

Barvita, interaktivna razstava, katere vsebina se razteza v štirih prostorih, obiskovalce seznanja z vezmi med človekom in vsem tistim, kar ga oblikuje kot družbeno in živo bitje. Njen muzejski jezik, ki navdušuje zlasti najmlajše, nagovarja k raziskovanju in usvajanju novih znanj skozi igro.

Vsebine razstave se prepletajo s kulturno dediščino in pogledi v preteklost, zato so mesto na razstavi dobili muzejski predmeti iz različnih zbirk. Dejstvo, da se je na povabilo k soustvarjanju razstave odzvalo več kot 50 Hermanovih prijateljev dokazuje, da je muzej dobro vpet tako v lokalno okolje kot širše.

Vabljeni na ogled razstave in galerije fotografij (klik!) z odprtja.

Nova občasna razstava (P)ostati ženska

Od 8. marca 2022 je v Muzeju novejše zgodovine Celje na ogled nova občasna razstava (P)ostati ženska.

Za razstavnim projektom (P)ostati ženska je dolg premislek o tem, na kakšen način vpeljati v muzej koncept spola in kako spregovoriti o ženskah ter kaj o tem vprašanju, ki v zadnjih nekaj desetletjih končno zaposluje različne znanstvene vede, sploh povedati.

S pričujočo razstavo dajemo v Muzeju novejše zgodovine Celje prostor zgodbam žensk. A ne zapuščini pomembnih zgodovinskih osebnosti, ki so zaznamovale družbo, priznanje za svoje dosežke pa so dobile mnogo kasneje, ali pa nanj še vedno čakajo. Niti je ne posvečamo osebnim zgodbam vseh pomembnih preteklih in sedanjih herojinj vsakdanjega dne, ki jih opazujemo, občudujemo in po katerih se zgledujemo, a se nam zdi, da jim nikoli ne bomo segle niti do kolen.

To je namreč razstava o vsaki izmed nas. Osebne zgodbe posameznic postavlja ob kolektivne in na njih raziskuje, kje so meje med osebnim in družbenim ter kje presečišča, kjer naše individualne izkušnje postanejo del skupne. Z njo odpiramo prostor premisleku o intimnem občutenju in zavedanju spola, družbenih odnosih in predstavljanju žensk v muzejih.

Razstava je prilagojena gibalno oviranim osebam.

Ob razstavi pripravljamo bogat spremljevalni program, del le-tega bodo izvedli tudi v Centru sodobne umetnosti, ki sodeluje pri projektu.

Izšel je tudi zbornik prispevkov k občasni razstavi.

Na ogled bo do 31. avgusta 2022.

Vabljeni k ogledu utrinkov z odprtja (klik!).

Odprta nova občasna razstava Za domovino z rockom naprej!

Od četrtka, 18. junija 2020, je v muzejski galeriji na ogled nova občasna razstava Za domovino z rockom naprej!

Rock ni samo glasbena zvrst, pač pa tudi kulturno-popularni fenomen, ki je v sedemdesetih letih svojega obstoja spremenil način skladanja, izvajanja in poslušanja glasbe. S svojim množičnim vplivom je premikal meje, osvobajal mlade kulturnih in socialnih spon ter poskrbel, da se je zanj začela zanimati tudi politika. Vsekakor dovolj razlogov za razstavo o razvoju in vplivu rock glasbe na slovensko družbo.

Ker pa so korenine rocka v Sloveniji vezane na bivšo skupno državo, smo k sodelovanju povabili tudi Rok muzej iz Srbije, ki hrani pomemben opus dokumentarnega gradiva in predmetov srbskih glasbenikov. Rock glasbeniki bivše Jugoslavije so neposredno vplivali drug na drugega, zato je rock glasbo v Sloveniji skoraj nemogoče raziskovati omejeno zgolj na en prostor. Bivša država je bila namreč tudi medkulturno in medjezikovno stičišče, ki je hote ali nehote vplivalo na glasbeno ustvarjalnost. Rock glasba je imela in še vedno ima vpliv tudi na druge podkulture, ki so soodvisno z razvojem rocka oblikovale svojo držo in ugled v družbi. Rock, kot glasbena podzvrst, je zato pomemben del človeške dediščine od srede 20. stoletja dalje in še danes eden najvplivnejših izrazov človeške ustvarjalnosti, druženja, zabave in upora. Razstava z naslovom »Za domovino z rockom naprej!«  vleče paralele med slovensko in srbsko rock sceno ter predstavlja glavne akterje obeh. Ob tem pa pokaže tudi na pomembne trenutke, ko je rock glasba z držo podirala politične, nacionalne in kulturne meje.

Na razstavi so razstavljeni inštrumenti, koncertna oblačila, plošče, kasete in drugi manjši osebni predmeti glasbenikov iz obdobij od leta 1960-1991. Gradivo je razdeljeno na štiri »odre«, in sicer mali oder, veliki oder, politični oder in zaodrje. Prvi trije so namenjeni slovenski in srbski rock glasbi, zadnji pa predstavlja celjsko rock sceno. Na ogled sta dva kratka filma, prvi o rockerskih časih Nece Falk in drugi, v katerem Zoran Predin, Vlado Kreslin, Peter Lovšin, Gregor Tomc, Tulio Furlanič, Anja Rupel in Aleš Klinar govorijo o vplivu in (a)političnosti slovenske rock glasbe.

Ob razstavi je izšel tudi obsežen razstavni katalog s teksti različnih avtorjev s področja raziskovanja popularne glasbe.

Razstava je na ogled do 15. novembra 2020!

Vabljeni k ogledu fotografij, posnetih na odprtju (klik!).

Odprta nova občasna razstava Hermanova galerija: Zemlja, barvit planet

Od srede, 15. januarja 2020, je v Otroškem muzeju Hermanov brlog na ogled nova občasna razstava Hermanova galerija: Zemlja, barvit planet.

Hermanova galerija je nastala na podlagi prevzema Mednarodnega razpisa za likovna dela mladih, ki ga je 21 let izvajal Zavod za ustvarjalni razvoj mladih Mihaila Lišanina.

Ob tokratnemu razpisu, namenjenemu otrokom med 6. in 12. letom starosti, smo prejeli  632 likovnih del iz 18 različnih držav. Otroci so sodelovali v dveh starostnih kategorijah, v vsaki smo podelili 10 nagrad ter 50 posebnih priznanj.

Na razstavi je na ogled 20 originalnih nagrajenih likovnih del, 100 del, ki so prejela posebna priznanja, je na ogled na projekciji. Nagrajena likovna dela bodo uvrščena v muzejski fond Hermanova galerija.

V kulturnem programu otvoritve so sodelovali otroci Vrtca Danijelov Levček.

Razstava je na ogled do 1. marca 2020.

Vabljeni k ogledu utrinkov z odprtja (klik!).

Herman Lisjak vas vabi k sodelovanju tudi na 23. mednarodnem razpisu za likovna dela otrok, tokratni naslov je »Ljubezen«.

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave Zemlja, barvit planet

Herman Lisjak vas v sredo, 15. januarja 2020, ob 17. uri vabi v edini slovenski otroški muzej Hermanov brlog na odprtje razstave ZEMLJA, BARVIT PLANET nagrajena dela 22. mednarodnega razpisa za likovna dela otrok.

Hermanova galerija je nastala na podlagi prevzema Mednarodnega razpisa za likovna dela mladih, ki ga je 21 let izvajal Zavod za ustvarjalni razvoj mladih Mihaila Lišanina.

Ob tokratnemu razpisu, namenjenemu otrokom med 6. in 12. letom starosti, smo prejeli 632 likovnih del iz 18 različnih držav. Otroci so sodelovali v dveh starostnih kategorijah, v vsaki smo podelili 10 nagrad ter 50 posebnih priznanj.

V kulturnem programu otvoritve bodo sodelovali otroci Vrtca Danijelov Levček.

Razstava bo na ogled do 1. marca 2020.

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!).

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave Kulturo ljudstvu! 100 let Kulturnega društva Svoboda Celje

Muzej novejše zgodovine Celje vas na Ta veseli dan kulture, 3. decembra 2019, ob 18. uri vabi na odprtje razstave Kulturo ljudstvu! 100 let kulturnega društva Svoboda Celje.

V kulturnem programu bo sodeloval Satchmo dixie band — Celjski dixieland ansambel, nekdanja sekcija društva Svoboda.

Vabljeni, vstop prost!

Razstava bo na ogled do konca marca 2020.

Vabilo (klik!).

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave 33 dni

V četrtek, 3. oktobra 2019, vas ob 12. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje gostujoče razstave 33 DNI;

100obletnica ustanovitve Države Slovencev, Hrvatov in Srbov.

Razstava, ki jo je pripravil Narodni muzej Slovenije v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in Arhivom Republike Slovenije, prikazuje prevratno obdobje ob razpadu Habsburške monarhije in kratko obdobje obstoja Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, ki je trajalo le 33 dni, do združitve v Kraljevino SHS.

V Galeriji MnZC bo na ogled do 17. novembra 2019.

Vabilo (klik!).

NAPOVEDUJEMO:

  • 3. 10. 2019 ob 12.30 / javno vodstvo avtorja mag. Jožeta Podpečnika po razstavi 33 dni
  • 16. 10. 2019 ob 18.00 / kavarniški večer z gostom prof. dr. Božidarjem Jezernikom in predstavitev njegove knjige »Jugoslavija, zemlja snova«
  • 6. 11. 2019 ob 18.00 / javno vodstvo avtorja dr. Marka Štepca po razstavi 33 dni

Odprta nova občasna razstava Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019

V sredo, 11. septembra 2019, smo v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5 v Celju odprli novo občasno razstavo, naslovljeno Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019.

Letos namreč mineva 120 let, odkar je celjski fotograf Johann Martin Lenz dal zgraditi stanovanjsko hišo s prizidkom – fotografskim ateljejem oz. steklenim salonom (leta 1899). Po njegovi smrti je stavba prišla v last fotografa Josipa Pelikana, ki je pred okroglim stoletjem prišel v Celje (leta 1919) ter tukaj ostal in delal skoraj šest desetletij.

Obnovljeni stekleni atelje, edinstven v Sloveniji in eden redkih v Evropi, je kot Fotoatelje in galerija Pelikan že več kot dve desetletji sestavni del Muzeja novejše zgodovine Celje. Ta ima pri ohranjanju izjemne Pelikanove zapuščine nove načrte – ureditev celovitega muzejsko-kulturnega kompleksa, utemeljenega na celjski, Pelikanovi fotografski dediščini in njeni povezavi s sodobno fotografsko produkcijo in dejavnostjo, ki bi obiskovalcu omogočal sprehod skozi zgodovino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju.

Pričujoča razstava, postavljena v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5, zato ne prinaša zgolj orisa njene preteklosti, temveč predstavlja tudi simbolni začetek njene preobrazbe v Fotohišo Pelikan in je le začetek pred veliko prenovo hiše.

Kletni prostori Fotohiše Pelikan dobivajo podobo galerije za sodobno fotografijo, z načrtovanimi sprehodi skozi stanovanje pa želimo predstaviti bivalno kulturo celjskega meščana 20. stoletja.

Obiskovalci se bodo lahko v prihodnjih dveh sredah (18. 9. in 25. 9.) ter sobotah (21. 9. in 28. 9.) ob 10. uri po predhodni telefonski najavi ((03) 428 64 28) sprehodili po hiši, skozi Pelikanove delovne prostore, temnice, skladiščne prostore in razvijalnice.

Razstava bo na ogled do 8. februarja 2020.

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave Nevidno življenje odpadkov

Muzej novejše zgodovine Celje vas v petek, 19. aprila 2019, ob 12. uri vabi pred svoja vrata na odprtje občasne razstave Nevidno življenje odpadkov.

Številni materiali in stvari, ki jih pred nekaj desetletji sploh še nismo poznali, danes niso le v vsakodnevni uporabi, ampak jih zelo kmalu po nastanku tudi zavržemo. Čeprav nas strokovnjaki opozarjajo in mediji ozaveščajo o problematiki odpadkov, se miselnost in način življenja spreminjata (pre)počasi.

Eksperimentalna razstava pred Muzejem novejše zgodovine Celje bo nastajala z odlaganjem odpadkom v zabojnike, vsebina pa bo spodbujala k razmisleku o našem vedenju in vsakdanjih praksah na tem področju.

Razstava bo na ogled do 31. 8. 2019.

Vabljeni na odprtje, vstopnine ni!

Vabilo Nevidno življenje odpadkov (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani