Senca brez človeka

Muzej novejše zgodovine Celje vas
v sredo, 16. oktobra 2024, ob 18. uri
vabi v muzejsko kavarno na
pogovorni večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico romana

SENCA BREZ ČLOVEKA

 

Nataša Konc Lorenzutti, pisateljica in scenaristka, v svojem zgodovinskem romanu opisuje zgodbe v vojni ukradenih slovenskih dojenčkov in otrok. Avgusta 1942 so namreč nacisti v Celju ukradli 645 slovenskih otrok, ki so jih odpeljali na ozemlje Tretjega rajha. Približno trideset malčkov, večinoma še dojenčkov, je prestalo »rasne selekcije«, zato so bili iz otroških taborišč urada za utrjevanje nemštva premeščeni v dom Sončna poljana v Kohren-Sahlisu blizu Leipziga, ki ga je upravljala mreža tajne Himmlerjeve organizacije Lebensborn. Tam so jih lahko prevzeli bodoči nemški rejniki, ki so jih popolnoma germanizirali in jih tako odtujili od njihovih družin in domovine ter jim spremenili identitete.
Dokumentarni roman o otrocih vojne, ki so postali žrtve miru, temelji na pretresljivih pričevanjih še živečih otrok Lebensborna in njihovih potomcev ter avtoričinih srečanjih in pogovorih z njimi. Prepletajo se z njeno zgodbo o iskanju sledi za izginulimi otroki, vpeto v čas, ko na robu Evrope divja vojna in se zopet trguje s človeškimi usodami.

Z avtorico se bo pogovarjala Darja Jan.

 

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Odnos ljudi do problematike odpadkov in okoljskih vprašanj v 21. stoletju

V sredo, 18. oktobra 2023, vas ob 18. uri vabimo v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Uršo Zgojznik.

 

Urša Zgojznik, okoljevarstvenica in aktivistka, bo osvetlila svoje delo v slovenski nevladni organizaciji Ekologi brez meja in na splošno na področju okoljskega aktivizma. Na podlagi preteklih izkušenj iz organiziranja množičnih čistilnih akcij pri nas se posveča iskanju načinov zmanjševanja odpadkov in izogibanja masovni potrošnji. Ukvarja se z izobraževanjem na področju trajnostnega razvoja in se osredotoča na vzroke in posledice, ki jih ima naš način življenja na okolje. V svojem predavanju bo podala primere rešitev, ki jih uporabljajo Ekologi brez meja pri svojem delu ter predstavila občinstvu povsem praktične pristope, kako živeti bolj okolju prijazno.

 

Dogodek, ki ga organiziramo v sodelovanju s Hišo evropske zgodovine iz Bruslja, je del mednarodnega projekta Throwaway. Več o projektu na spletni strani (klik).

Dogodek se bo snemal in neposredno predvajal na digitalni platformi projekta Throwaway.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani