Belokranjske pisanice

Muzej novejše zgodovine Celje in Belokranjski muzej Metlika
vas vabita na odprtje gostujoče razstave
BELOKRANJSKE PISANICE,
v četrtek, 10. aprila 2025, ob 18. uri
v prostore Muzeja novejše zgodovine Celje.

 

Belokranjski muzej hrani dragoceno zbirko pisanic, v kateri je več kot petsto primerkov. Najstarejše, za katere so uporabljali še naravna barvila, so s konca 19. in z začetka 20. stoletja.
Pisanice so bile vedno namenjene za obdarovanje, a se je funkcija le-tega z leti spremenila. Danes fantje na veliko soboto ne hodijo več ponje k dekletom, so pa pisanice ene najbolj prepoznanih spominkov Bele krajine.

Na ogled nova gostujoča razstava “Tu se je smrt utrudila do smrti…”: Slovenske žrtve Auschwitza

V avli Muzeja novejše zgodovine Celje je od danes na ogled nova gostujoča razstava »Tu se je smrt utrudila do smrti …«: Slovenske žrtve Auschwitza.

V kulturnem programu so sodelovali dijaki I. gimnazije v Celju, po pozdravu in nagovorih je razstavo predstavil sam avtor Boris Hajdinjak, direktor Sinagoge Maribor.

Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor je omenjeno razstavo pripravil leta 2020 ob 75. obletnici osvoboditve Auschwitza v sklopu projekta Šoa – spominjamo se 2020, v okviru obeleževanja osemdesete obletnice najbolj množičnih deportacij Slovenk in Slovencev v nemško koncentracijsko taborišče Auschwitz pa jo odpiramo v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Dokumentarna razstava pripoveduje o 2.300 ljudeh iz Slovenije, ki so jih odpeljali v Auschwitz. Večina od njih je bila Slovencev, med deportiranimi pa so bili tudi Judje, Romi in celo pripadnik Jehovih prič. Mnogo se jih od tam ni vrnilo.

Razstava je na ogled do 25. septembra 2022.

Fotografije z odprtja si lahko ogledate tukaj (klik!).

Vabljeni na odprtje gostujoče razstave Tu se je smrt utrudila do smrti: slovenske žrtve Auschwitza

V okviru obeleževanja osemdesete obletnice najbolj množičnih deportacij Slovenk in Slovencev v nemško koncentracijsko taborišče Auschwitz, v torek, 7. junija 2022, ob 12. uri odpiramo v muzeju gostujočo razstavo Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

Dokumentarna razstava  pripoveduje o 2.300 ljudeh iz Slovenije, ki so jih odpeljali v Auschwitz. Večina je bila Slovencev, med deportiranimi pa je bilo tudi okoli 350 Judov, vsaj 78 Romov in vsaj en pripadnik Jehovovih prič. Domov se jih je vrnilo le okoli 1.000, za večino preostalih pa je bil Auschwitz kraj smrti.

Zato je Auschwitz eno največjih pokopališč slovenskih žrtev druge svetovne vojne.

Razstava bo v prostorih muzeja na ogled do 25. 9. 2022.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani