Do 22. marca vabljeni na ogled razstave Razigrani gozd

Vabljeni na ogled nove občasne razstave, ki je plod znanja in izkušenj, pridobljenih v okviru projekta Razigrani gozd, ki ga od leta 2009 razvijajo v Vrtcu Anice Černejeve.
Mesto Celje se ponaša z bližino gozdov, ki so poleg vsega še odlično ohranjeni. Mestni gozd je vse bolj priljubljen tudi kot prostor za rekreacijo in sprostitev v naravnem okolju. Razvejane, več kot 14 kilometrov dolge urejene in opremljene gozdne poti, ponujajo odlično možnost za vzgojo, izobraževanje in ozaveščanje o pomembnosti gozda in o trajnostnem razvoju.
Vrtec Anice Černejeve je od Mestnega gozda oddaljen le nekaj korakov, kar s pridom izkoriščajo, saj gre za naravno in bogato učno okolje, pravo »igralnico na prostem«, kjer vzgojitelji in starši skupaj z otroki pridobivajo nova spoznanja.
Razstava, ki bo na ogled vse do 22. marca, ponuja pravo doživetje narave, ki je pomembno predvsem pri oblikovanju otrokove osebnosti. Za doživljanje narave pa so potrebni notranja umirjenost, pripravljenost in pozornost. Obiskovalci bodo preko iger iz naravnih materialov, nabranih v gozdu, razvijali ustvarjalnost in domišljijo.

Vabljeni na predstavitev knjige: Bogumil Vošnjak politik in diplomat

Muzej novejše zgodovine Celje in Zgodovinsko društvo Celje vas v sredo, 21. marca 2018, ob 18. uri vabita v muzejsko kavarno Muzeja novejše zgodovine Celje na predstavitev knjige Aleksandre Gačić: Bogumil Vošnjak
POLITIK IN DIPLOMAT.

Obsežna politična biografija daje vpogled v življenje in delo dr. Bogumila Vošnjaka, pravnika, politika ter diplomata, rojenega v Celju. Avtorica dr. Aleksandra Gačić, ki je pod mentorstvom dr. Andreja Rahtena doktorirala prav s politično biografijo o dr. Vošnjaku, v svojem delu slikovito oriše vsestransko delovanje enega izmed vidnejših politikov prve polovice 20. stoletja.

Vošnjaka tako spoznamo kot slovenskega predstavnika v Jugoslovanskem odboru, edinega slovenskega podpisnika Krfske deklaracije, generalnega sekretarja na pariški mirovni konferenci, izrednega poslanika v Pragi in emigranta v ZDA po drugi svetovni vojni.

O knjigi se bo z avtorico pogovarjal dr. Andrej Rahten.

VSTOP PROST.

Prijazno vabljeni!

Medvedek in zlatolaska gosta 5. predstave Na Hermanovem odru

Vabljeni v soboto, 17. marca, ob 10. uri, na predzadnjo predstavo letošnjega abonmaja Na Hermanovem odru. Najmlajši bodo tokrat uživali v predstavi Medvedek in zlatolaska.

Mali medvedek je zelo žalosten, ker se ga vse živali bojijo in se v celem gozdu nihče noče družiti z njim. Pa še rojstni dan ima in spet bo sam! Izbruhne v jok, ravno ko mamica kuha in ga ne more objeti, da se ji kaša ne prismodi, očka pa ne najde pravih besed tolažbe; nesrečnega malčka le težko pomiri, da so se tudi njegovih staršev vedno vsi bali! V solzah zbeži od doma…

Zlatolaska je radovedna deklica, ki preživlja veliko časa čisto sama, saj sta njena starša prezaposlena. Ima veliko igračk, a s kom naj jih deli? Le kdo se bo z njo igral? Tudi ona je zelo žalostna. Kaj se zgodi, ko se bosta z medvedkom srečala?

Videli boste, da se tudi gromozanski medvedji očki lahko ustrašijo čisto majhnih zlatolasih deklic!

Pravljica pripoveduje o tem, da je prav, da smo si različni, a eno je nam vsem skupno: vsi namreč potrebujemo prijatelje.

Primerna je za otroke od 3. do 6. leta in traja 30 minut.

Producent: Festival Velenje

V sklopu abonmaja Na Hermanovem odru in izven, cena vstopnice: 3 EUR.

Vstopnice lahko kupite teden dni pred predstavo v informacijski pisarni muzeja.

Pogovorni večer ob predstavi Mučenik

V sredo, 14. marca, vas ob 18. uri vabimo na pogovorni večer ob predstavi Mučenik.

O ustvarjanju predstave Mučenik, vzgoji, provokacijah mladostnikov doma in v šoli, potencialnih psihopatoloških razsežnostih ekstremizma med mladimi in krotenju le-tega bodo spregovorili gostje okrogle mize, režiser drame Mučenik Boris Kobal, generalni direktor Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana prof. dr. Bojan Zalar in mag. Gregor Celestina, profesor za vero in kulturo na Škofijski klasični gimnaziji.
Pogovor bo vodila mag. Tina Kosi, upravnica SLG Celje.
Vabljeni!

Vabljeni na vodenja po interaktivni razstavi in počitniško delavnico

V času gostujoče občasne razstave Zabavna matematika, ki prvič gostuje na slovenskih tleh, pripravljamo pester program za predšolske otroke in osnovnošolce, ob tem pa še izobraževanja za vzgojitelje in učitelje.
Še posebej pa vas vabimo v sredo, 21. februarja ter v petek, 23. februarja, od 15.30 do 16.30 na ogled razstave Zabavna matematika. Po interaktivni razstavi vas bodo spremljali dijaki Gimnazije Celje – Center in naredili matematiko še bolj zabavno.
V času zimskih počitnic pa vas v četrtek, 1. marca, ob 10. uri vabimo na počitniško delavnico PriIGRAna matematika, ki je primerna za otroke od 6 do 11 let.
Vljudno vabljeni!

Vabljeni v muzejsko trgovino!

Spoštovani obiskovalci, vabljeni v trgovino MnZC, kjer smo za vas pripravili pestro in zanimivo ponudbo.

V muzejski trgovini lahko kupite darila za svoje najdražje, med drugim so na voljo replike fotografij, razglednice, otroški izdelki, dežniki, majice, literatura in spominki, ki vas bodo spominjali na obisk našega muzeja. Ob tem pa naj spomnimo, da si lahko v muzejski trgovini v predprodaji priskrbite vstopnice za najrazličnejša muzejska doživetja, gledališke predstave na Hermanovem odru in Glasbene sobotnice.

Nakupi v muzejski trgovini so možni tudi s plačilnimi karticami! 

Vabljeni na 4. Glasbeno sobotnico: Kako je plesal France Prešeren?

V mesecu kulture vas vabimo tudi na četrto Glasbeno sobotnico, ki se bo odvila v soboto, 10. februarja, ob 10. uri, na Hermanocem odru. Tokrat nosi naslov Kako je plesal France Prešeren?, izvedli jo bodo Tolkalci GŠ Celje.

Ob besedi “ritem” najprej pomislimo na afriške bobne in plesne korake, a v resnici je ritem povsod okoli nas. V ritmu govorimo, hodimo, pišemo, delamo, celo razmišljamo. Najznamenitejšega slovenskega pesnika France Prešerna, na katerega obletnico smrti obeležujemo slovenski kulturni praznik ravno v teh dneh, med drugim odlikuje ravno popoln in nezmotljiv ritem v njegovih pesmih. Vas zanima, na kakšne ritme je poplesoval velikan slovenske poezije?
To bomo izvedeli s pomočjo kopice zanimivih tolkal učencev Glasbene šole Celje.

Vstopnina: 3 EUR

Vstopnice lahko kupite teden dni pred predstavo v naši informacijski pisarni!

Slovenski kulturni praznik v MnZC v znamenju odličnega obiska

Letošnji slovenski kulturni praznik smo v Muzeju novejše zgodovine obeležili s številnimi dogodki. Muzej je za obiskovalce, ki so imeli ta dan prost vstop, vrata odprl ob 9. uri in jih nagovarjal ter vabil na oglede razstav in vodenja do 17. ure, ko so se muzejska vrata za oglede zaprla, program pa nadaljeval s kulturnico v muzejski dnevni sobi.

Osrednja gostja je bila letošnja prejemnica priznanja celjske zvezde za življenjsko delo Lila Prap.

Obiskovalci so prebirali in prisluhnili poeziji, številni so se udeležili dveh skupinskih vodenj po Starem piskru, dobro je bil obiskan tudi Fotoatelje in galerija Pelikan. V Otroškem muzeju Hermanov brlog so uživali najmlajši, ki so med drugim z navdušenjem reševali in ustvarjali na gostujoči razstavi Zabavna matematika.

Zahvaljujemo se vsem obiskovalcem, letos smo jih našteli preko 1300.

Utrinke z dogodka si lahko ogledate v galeriji fotografij (klik!).

Slovenski kulturni praznik v MnZC

Tudi letos bomo v Muzeju novejše zgodovine Celje obeležili slovenski kulturni praznik, 8. februar. Muzej bo vrata odprl ob 9. uri dopoldne in bodo za obiskovalce odprta vse do 17. ure.

Vstopnine ni!

Po zaprtju bo na sporedu kulturnica v muzejski dnevni sobi z Lilo Prap. Vabljeni, da se nam pridružite, da bomo skupaj obeležili slovenski praznik kulture pri nas.

Program 8. februarja:
9.00 – 17.00 Brezplačen ogled vseh stalnih in občasnih razstav, muzejski mozaik in javna vodstva (sprehod skozi razstave z muzejskimi prostovoljci in demonstratorji).
10.00 – 12.00 Prešernovanje na Prešernovi (tradicionalno druženje ob prebiranju slovenske poezije)
Ob 11.00 in 16.00 javni vodstvi po spominski sobi v Starem piskru
17.00 Kulturnica v muzejski dnevni sobi: ZAKAJ? z Lilo Prap

Vabljeni, vstop je prost!

Vabljeni na okroglo mizo ob dnevu kulture: Periferija v kulturi

Vabimo vas na okroglo mizo ob slovenskem kulturnem prazniku: Periferija v kulturi, ki se bo odvila na predvečer slovenskega kulturnega praznika, v sredo, 7. februarja, ob 18. uri.

Umetniki in producenti se ne spopadajo zgolj s kreativnimi izzivi, kultura ima tudi politične, demografske in sociološke komponente.

Na februarski okrogli mizi se ne bomo pritoževali, se bomo preprosto vprašali – zakaj denar ministrstva za kulturo ostaja v Ljubljani? Zakaj dogodki, ki se ne zgodijo v prestolnici, v nacionalnih medijih (tudi tistem, ki ga plačujemo vsi državljani) ne obstajajo? Zakaj je kulturna decentralizacija že leta osnovna strategija, ki pa obstaja zgolj na papirju? In konec koncev, zakaj je pravzaprav težko določiti, ali celotna problematika manj zanima državne ali lokalne oblasti?

Gostje: dr. Andreja Hribernik, direktorica Koroške galerije likovnih umetnosti, Špela Kuralt, Delova dopisnica iz Celja in dr. Andrej Srakar, kulturni ekonomist z Ekonomske fakultete UL.

V sodelovanju Hiše kulture Celje in Muzeja novejše zgodovine Celje.

Vstop prost!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani