Muzej novejše zgodovine Celje ob Dnevu slovenskih lekarn, 26. septembra 2014, v upravnih prostorih Celjskih lekarn odpira razstavo, ki priča o tradiciji celjskega lekarništva. Muzej novejše zgodovine Celje že skoraj dve desetletji uspešno sodeluje s celjskimi javnimi zavodi s področja zdravstva – Zdravstvenim domom Celje ter Splošno bolnišnico Celje –, letos to sodelovanje širimo še s Celjskimi lekarnami, s katerimi nas povezuje Muzejska lekarna, postavljena na stalni razstavi Živeti v Celju. Na ta način zaokrožamo naše delo z vrsto gostujočih razstav, ki smiselno poudarjajo poslanstva javnih zdravstvenih zavodov, obenem pa omogočamo mobilnost in dostopnost muzejskega gradiva.
Author: novisplet
Katalog prodajnih izdelkov
Obiščite naš muzej in vstopite v našo muzejsko trgovino, še prej pa si oglejte Katalog prodajnih izdelakov. Zagotovo boste pri nas našli nekaj lepega zase in za svoje najbližje, za vaš dom ali delovni prostor.
Brlog igrač
Otroci, v letu 2014 smo za vas smo odprli stalno razstavo BRLOG IGRAČ.
Na stalni razstavi je razstavljenih več kot 400 igrač. Predstavljene so doma narejene in kupljene igrače, igrače s katerimi so se igrali otroci na vasi ali v mestu, igrače kot pomanjšani delovnih pripomočki iz vsakdanjega življenja odraslih, igrače in igre različnih slovenskih pokrajin. Posebni sklopi so namenjeni fantovskim in dekliškim igračam, medvedkom kot eni najbolj prijaznih otroških igračk, različnim družabnim igram ter igračam s katerimi se igrajo otroci v oddaljenejših krajih sveta. Celotno postavitev dopolnjuje pester program aktivnosti, otroška pisarna in gledališče.
Film in razstava o ukradenih otrocih
BANDITENKINDER – SLOVENSKEMU NARODU UKRADENI OTROCI
Film in razstava na izvlečnih panojih, ki že tri leta gostujeta po številnih slovenskih in evropskih mestih, prikazujeta bolečo usodo več kot šesto otrok in mladostnikov slovenskih odporniških, narodno-zavednih družin, ki so bili avgusta 1942 v prostorih takratne Okoliške šole (današnje I. Osnovne šole) v Celju nasilno odvzeti staršem ter s ciljem ponemčenja odpeljani v razna nemška otroška taborišča in domove. Do danes si je razstavo ogledalo 11.604 oseb, film pa 8.499 oseb.
Poleg filma in razstave je leta 2014 izšel tudi katalog.
Več o vsebini si lahko preberete spodaj:
Ce-NOB
Portal z digitaliziranim gradivom prispeva k večji javni dostopnosti muzejskega gradiva in vzpodbuja vedénje o drugi svetovni vojni na Slovenskem.
O prelomnem obodobju slovenske zgodovine pripoveduje več kot 600 originalnih fotografij predmetov, dokumentov in pričevanj.
O Projektu:
Muzej novejše zgodovine Celje (kot nekdanji Muzej revolucije Celje) hrani raznovrstno gradivo, povezano z drugo svetovno vojno. Ker je to obdobje še vedno eno najaktualnejših ter obenem najobčutljivejših vsebin slovenske in posredno tudi regionalne novejše zgodovine, je objektivna in celostna predstavitev tedanjega dogajanja z današnje perspektive nedvomno zahtevna, odgovorna in občutljiva naloga. K njej prispevamo tudi z zagotavljanjem javne dostopnosti do virov informacij.
Za cilje projekta smo si zastavili oblikovanje portala o drugi svetovni vojni na Celjskem, digitalizacijo izbranega gradiva ter povečanje dostopnosti in mobilnosti gradiva. Izvedeni projekt omogoča vzpostavitev virtualnega dostopa do gradiva, podporo pedagoškim in znanstvenim programom ter procesom, ohranjanje zgodovinskega spomina ter sodelovanje s sorodnimi dediščinskimi organizacijami s ciljem vzpostavitve medinstitucionalnega nacionalnega portala.
Cilj projekta Ce-NOB je javna dostopnost digitaliziranega in strukturiranega e-gradiva, skladno z zakonodajo ter strategijami EU, namenjenega različnim skupinam uporabnikov.
Povezava do portala Ce-NOB
http://www.ce-nob.si