Priporočila o zaščiti in promociji muzejev in zbirk, njihove raznolikosti in vloge v družbi

V torek, 7. marca 2017, je v prostorih Slovenskega etnografskega muzeja potekala predstavitev UNESCO-vega Priporočila o zaščiti in promociji muzejev in zbirk, njihove raznolikosti in vloge v družbi.

UNESCO-vo Priporočilo o zaščiti in promociji muzejev in zbirk, njihove raznolikosti in vloge v družbi je bilo formalno sprejeto na 38. Zasedanju Generalne konference UNESCO novembra 2015. Ob upoštevanju obsežnih družbeno-ekonomskih in političnih sprememb, ki so vplivale na vlogo in raznolikost muzejev po sprejetju Dokumenta UNESCO o najučinkovitejših načinih, kako narediti muzeje dostopne vsem, predstavlja novo Priporočilo o zaščiti in promociji muzejev in zbirk, o njihovi raznolikosti in o njihovi vlogi v družbi, odločilen korak k razvijanju in uveljavljanju inovativne in odprte vizije muzejev enaindvajsetega stoletja.

UNESCO priporoča državam članicam (več kot 200 držav iz celega sveta), da izvajajo določbe Priporočila in sprejmejo vse potrebne zakonodajne in druge ukrepe za uveljavljanje načel in norm, zapisanih v tem Priporočilu, na območjih pod njihovo jurisdikcijo.

Prav tako je aliansa ICOM EVROPA na svoji konferenci v Lizboni novembra 2016 sprožila pobudo, da Nacionalni odbori ICOM ta dokument in njegova priporočila predstavijo, implementirajo in promovirajo v okviru svojih držav in vladnih organov, ki so odgovorni za muzeje. Leta 2018 se pričakuje od držav članic UNESCA, da bodo poročale o uspehu razširitve tega Priporočila.

Pogovor z gospo Olgo Kabalin

V sredo, 15. marca 2017, ob 18. uri vas vabimo na Prešernovo 17, na pogovor z gospo Olgo Kabalin, potomko znane Kukčeve družine iz Žalca.

Z gostjo se bo o družinski usodi ter zanimivi življenjski poti, ki jo je opisala tudi v knjigi, pogovarjal Ivan Janez Domitrovič.

Prijazno vabljeni!

Zbornik Urbani fenomeni

V lastnem založništvu je izšel novi zbornik z naslovom Urbani fenomeni /muzejske perspektive CE. Gre za zbirko prispevkov iz poletnih muzejskih delavnic, ki so potekale med letoma 2007 in 2014. Delavnice so bile namenjene raziskovanju in preučevanju urbanega na področju mesta Celje – s poudarkom na marginalnih skupinah in prostorih. Vsi, ki vas zanimajo sodobne urbane teme in z njimi povezane problematike ter spoznanja, zbornik je mogoče kupiti v naši muzejski trgovini.

Cena 5 EUR

Na Hermanovem odru

Dragi otroci in starši!

V novi gledališki sezoni Vas vabimo, da se pridružite abonmaju Na Hermanovem odru.
Na šestih prireditvah se bomo srečali z lutkami, igro in glasbo. Vsako prireditev bo pozdravil Herman Lisjak, v prazničnem decembru pa se mu bo pridružil tudi Dedek Mraz. Vse prireditve bodo na ogled v Hermanovem otroškem gledališču ob sobotah ob 10. uri.  Namenjene so otrokom od dveh oz. treh let starosti in trajajo med 30 in 45 minut.

Cena abonmaja je 15 EUR in vključuje obisk šestih prireditev. V abonma se lahko  vpišete v Muzeju novejše zgodovine Celje ali naročite po e-pošti na naslov: info@mnzc.si  Možen je tudi obisk posamezne prireditve, cena:
3 EUR, decembrska prireditev 4 EUR.
PROGRAM

29. oktober 2016

ZBUDI SE RIBICA

Talija gledališče

26. november 2016

KDO JE NAPRAVIL VIDKU SRAJČICO (F. Levstik)

Družinsko gledališče Kolenc

17. december 2016

MALA ZIMSKA PRAVLJICA / PREMIERA

Talija gledališče

28. januar 2017

ZELIŠČKOTI
Kulturno društvo Smeško

18. februar 2017

MOJCA POKRAJCULJA

Gledališče Zapik

13. april 2017

TINKA V PROMETNEM DIRENDAJU

Družinsko gledališče Kolenc

Pridržujemo si pravico do spremembe programa.

Program

Ponudba

Obiščite našo muzejsko trgovino in si oglejte novo ponudbo izdelkov. Ob obstoječi kolekciji Otroškega muzeja in Voda, smo ponudbo obogatili tudi z kolekcijo EMO, dežnikom Pelikan in novim blokcem Živeti v Celju. Obiščite nas!

Občasna razstava – Herman Lisjak vódi po vôdi

V Otroškem muzeju Hermanov brlog bo do konca tega leta na ogled občasna razstava Herman Lisjak vódi po vôdi.

Devetnajsta občasna razstava vam približa vodo skozi različne aspekte in jo osvetli tako globalno kot lokalno. Vsebine se navezujejo na razmerja vode s človekom, naravo in družbo. Razstava opozarja na univerzalno problematiko sodobnega sveta, hkrati pa spodbuja k odgovornejšemu ravnanju z vodo.

Predstavljene so fizikalne in kemijske lastnosti vode, količina in vrste voda na planetu ter njeno kroženje. Voda je vir življenja in večni navdih umetnosti, z njo so povezani  gospodarstvo, turizem in šport. Zaradi pomanjkanja in onesnaževanja postaja bolj kot javno dobro, vir zaslužka in bogastva.

Izbrana vsebina se navezuje na pravice in dolžnosti otrok.  Tokrat izpostavljamo Pravico do zdravja, ki vključuje zdravstveno oskrbo, pitno vodo, hranljivo hrano, čisto in varno okolje ter podatke, kako ostati zdrav.

Interaktivna razstava za vsakogar.

Muzejska lekarna

Ob Dnevu slovenskih lekarn 2015 smo na stalni razstavi Živeti v Celju odprli prenovljen in dopolnjen lekarniški ambient, ki priča o tradiciji celjskega lekarništva. MnZC že skoraj dve desetletji uspešno sodeluje s celjskimi javnimi zavodi s področja zdravstva – Zdravstvenim domom Celje

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani