Vabljeni na večer ob Mohorjevi razstavi ter na Cinkarniški kulturni večer

Vabljeni v Muzej novejše zgodovine Celje, kjer se bosta v prihodnjih dneh odvila dva bogato tematsko obarvana večera in sicer v torek, 14. novembra ob 17:30. uri in v sredo, 15. novembra, ob 18. uri.

V torek, ob 17:30. uri vabljeni na večer ob razstavi Čim enotnejši, tem močnejši!

Ob 17.30 se nam pridružite na javnem vodstvu po razstavi o zgodovini najstarejše slovenske založbe, ki ga bo vodila avtorica razstave, dr. Marija Počivavšek. Po končanem vodstvu pa bodo v muzejski kavarni uredniki Celjske Mohorjeve družbe, ki so oblikovali zadnja desetletja te založbe, spregovorili o svojem delu, spominih, zgodah in nezgodah Mohorskih knjig, njenih avtorjev in založništva.

Sodelujejo: dr. Tanja Ozvatič, Jože Faganel, Andrej Arko in Matija Remše.
V sredo, 15. novembra, pa vas ob 18. uri vabimo na večer v Muzejski kavarni, kjer bomo obeležili 15-letnico Cinkarniških kulturnih večerov.
Gosti večera bodo Bina Štampe Žmavc (slovenska pisateljica, pesnica, režiserka, prevajalka in prejemnica več prestižnih književnih nagrad), Milena Pivec (direktorica in odgovorna urednica založbe Pivec) ter glasbenik Vasko Atanasovski.

Pogovor bo povezoval dr. Zoran Pevec.

Vabljeni na pogovorni večer ob predstavi Ljubi moj!

Muzej novejše zgodovine Celje in Slovensko ljudsko gledališče Celje vabita na pogovorni večer ob uprizoritvi komične drame LJUBI MOJ, ki bo v Muzeju novejše zgodovine Celje v sredo, 22. novembra 2017, ob 18.00. O sodobni socialni dinamiki, politiki in umetnosti se bodo pogovarjale dramska igralka in dobitnica Borštnikovega prstana Anica Kumer, kritičarka, znanstvenica, antropologinja in doktorica antičnih študij Svetlana Slapšak in komparativistka, kritičarka, prevajalka in prozaistka Anja Radaljac.

Pogovor bo vodila Tatjana Doma, dramaturginja SLG Celje.

Vabljeni!

Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture

Zavod Celeia Celje v imenu kolegija direktorjev javnih kulturnih zavodov v Mestni občini Celje, Zveze kulturnih društev in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, OI Celje na podlagi Pravilnika o podeljevanju priznanj »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture« in Poslovnika o delu komisije za podelitev priznanj »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture« objavlja

JAVNI RAZPIS ZA PODELITEV PRIZNANJ

»PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE«

Priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« se podeljujejo ustvarjalcem in skupinam ustvarjalcev za uspešno delo in pomembne dosežke s področja kulture, ki so pomembno prispevali k prepoznavnosti mesta Celje v širšem prostoru ali so s svojim delom pripomogli, da se mesto Celje razvija kot mesto, ki je odprto za različne umetniške forme in kulturne prakse ali pa trajno obogatili slovenski kulturni prostor.

Vsako leto se lahko podelijo tri priznanja v okviru »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture«, in sicer:

– priznanje za življenjsko delo ter
– največ dve priznanji za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih.

Priznanje za življenjsko delo podeli komisija ustvarjalcu ali skupini ustvarjalcev, ki deluje bodisi amatersko bodisi profesionalno, in je rojen/a ali ima stalno prebivališče ali ustvarja na območju Mestne občine Celje, za izredno življenjsko delo za dolgoletne vrhunske dosežke ali za projekte, ki pomembno prispevajo h kulturni podobi mesta Celje in so pomembni za razvoj in promocijo celjske kulture v širšem prostoru.

Priznanje za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih podeli komisija ustvarjalcu ali skupini ustvarjalcev, ki deluje bodisi amatersko bodisi profesionalno, in je rojen/a ali ima stalno prebivališče ali ustvarja na območju Mestne občine Celje, za odmevne in inovativne projekte, ki so bili na področju kulture realizirani oziroma zaključeni v preteklih dveh letih in dajejo pomemben prispevek h kulturni podobi mesta Celje.

Pobude oziroma predloge za podelitev priznanj lahko podajo posamezniki in pravne osebe.
Pobuda za priznanje mora biti predložena v pisni obliki in mora vsebovati:

– splošne podatke o pobudniku (ime in priimek oziroma naziv pravne osebe, naslov, telefon, ter v primeru, da je pobudnik pravna oseba še kontaktno osebo, če je to mogoče)
– predstavitvene podatke o kandidatu (ime in priimek oziroma naziv pravne osebe, rojstni datum v primeru fizične osebe, naslov, telefon, ter v primeru pravne osebe še kontaktno osebo, če je to mogoče)
– navedba vrste priznanja:

Priznanje za življenjsko delo
Priznanje za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih

– utemeljitev pobude ter morebitna dodatna mnenja tistih, ki pobudo podpirajo,
– dokumente in druga dokazila (npr. katalog, video, fotografije, diapozitivi in drugo), ki potrjujejo dejstva v utemeljitvi.

Komisija za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« bo pozvala kandidata, da poda soglasje h kandidaturi, ter v primeru, da je kandidat fizična oseba, tudi soglasje za uporabo osebnih podatkov. Če kandidat ne bo podal soglasja, bo pobuda izločena iz nadaljnje obravnave.

Javni razpis za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« je objavljen na spletni strani Mestne občine Celje (moc.celje.si), kjer je objavljen tudi razpisni obrazec in v Novem tedniku.

Prav tako bo možno zaslediti javni razpis in obrazec na spletnih straneh celjskih kulturnih institucij (Zavoda Celeia Celje, Muzeja novejše zgodovine Celje, Celjskega mladinskega centra, Pokrajinskega muzeja Celje, Osrednje knjižnice Celje, Zgodovinskega arhiva Celje, Slovenskega ljudskega gledališča Celje, Zveze kulturnih društev Celje in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, OI Celje).

Dodatne informacije lahko dobite na Zavodu Celeia Celje, Krekov trg 3 na tel. št.: 03 42 87 941 ter po e-pošti:novice.zavodceleia@celje.si.

Pobude za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« 2017 pošljite na razpisnem obrazcu na naslov: Zavod Celeia Celje, Komisija za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« za leto 2017, Krekov trg 3, 3000 Celje do vključno 21. 10. 2017 (datum poštnega žiga) kot priporočeno pošiljko v zaprti ovojnici s pripisom na sprednji strani: »Za razpis: »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« 2017 – ne odpiraj!«

Obrazec za pobudo za podelitev priznanja za leto 2017:

obrazec_podelitev_priznanj_celjske_zvezde_2017

Bremenski godci že to soboto na Hermanovem odru

Vabljeni, da se nam že to soboto, 14. oktobra, ob 10. uri, pridružite na prvi predstavi nove sezone Glasbenih sobotnic. Na Hermanov oder bodo stopili Bremenski godci in predstavili pravljico o prijateljstvu ter iskanju smisla in sreče, o premetenosti in iznajdljivosti.
Mladi umetniki se bodo na pot stare pravljice bratov Grimm odpravili z avtorsko glasbo skladatelja Leona Firšta. Skupaj s Hermanom Lisjakom se bodo proti Bremnu s svojimi instrumenti odpravili stari znanec našega odra – režiser, violist in osel Luka Marcen, harmonikaš Mihael Strniša, violinist Oskar Longyka ter kontrabasist Janez Krevel.

Koncert v sklopu abonmaja Glasbene sobotnice, možen tudi ogled posamezne predstave!

Vabljeni!

Razstava Čim enotnejši, tem močnejši!

Mohorjeva družba je med drugim pomembno vplivala tudi na kulturni utrip Celja, kamor se je priselila leta 1927 zaradi tedanjih razmer: na Prevaljah, kjer je po selitvi iz Celovca bivala osem let, ni imela možnosti širitve, pa tudi od uredništva v Ljubljani je bila preveč oddaljena.  V MnZC bomo 90-letnici prihoda Mohorjeve družbe v Celje odprli razstavo Čim enotnejši, tem močnejši! in sicer v sredo, 11. oktobra, ob 18. uri. Razstava, ki bo na ogled do konca leta, bo spregovorila o kulturnozgodovinski vlogi te najstarejše slovenske založbe.

Vabljeni!

Oktober

Ob stoti obletnici oktobrske revolucije vas vabimo v sredo, 8. novembra 2017, ob 18. uri na projekcijo Eisensteinovega filma Oktober (1928) in predavanje mag. Klemna Brvarja Sovjetski film med propagando in umetniško avantgardo.

Sergej Mihajlovič Eisenstein (22. januar 1898 – 11. februar 1948) je bil sovjetski režiser, filmski teoretik in pionir na področju teorije in prakse filmske montaže. Njegova najbolj znana dela so poleg filma Oktober (1928) še Križarka Potemkin (1925), Aleksander Nevski (1938) in Ivan Grozni (1944 in 1958).

S filmom je režiser leta 1928 obeležil 10. obletnico dogodkov v oktobru oz. novembru 1917, ki so spremenili tako Rusijo kot svet.

Predstave v Hermanovem gledališču v sezoni 2017/2018

Dragi otroci in starši!

Tudi tokrat vas v novi gledališki sezoni vabimo, da se pridružite programu Na Hermanovem odru. Na prav vseh šestih prireditvah, kjer se bomo srečali z lutkami, igro in glasbo, nas bo pozdravil Herman Lisjak, v prazničnem decembru pa se mu bo pridružil Božiček. Vse prireditve bodo na ogled v Hermanovem otroškem gledališču ob sobotah, ob 10. uri. Namenjene so otrokom od dveh oz. treh let starosti in trajajo med 30 in 45 minut. Cena abonmaja je 15 EUR in vključuje obisk šestih prireditev. Možen je tudi obisk posamezne prireditve, cena: 3 EUR, decembrska prireditev 4 EUR.

Termini Na Hermanovem odru, sezona 2017/18:
7. 10. 2017 – Maček Muri išče kroniko (DG Kolenc)
25. 11. 2017 – Zverinice iz Rezije (Gledališče Zapik)
23. 12. 2017 – Mali polhec in njegov prvi božič (Gledališče KU-KUC) in prihod Božička
20. 1. 2018 – Obuti maček (DG Kolenc)
17. 3. 2018 – Medvedek in zlatolaska (LG Velenje)
5. 5. 2018 – Ta čudovita Zemlja (Studio Anima) (PRESTAVLJENO IZ 21. 4.!)

V abonma se lahko vpišete v Muzeju novejše zgodovine Celje ali naročite po e-pošti na naslov: info@mnzc.s

Odprtje prenovljene razstave Ukradeni otroci

Letos mineva 75 let od tragičnega dogodka, ki je za vedno zaznamoval življenja 600 otrok. Leta 1942 so nemške okupacijske oblasti v prostorih I. osnovne šole v Celju (v času II. svetovne vojne zbirno taborišče),  otroke in mladostnike pod 18 letom starosti nasilno odtrgale iz varnega naročja mater in prekinile njihova brezskrbna leta odraščanja. Odpeljali so jih v posebna mladinska prevzgojna taborišča v Nemčijo, kjer so jim s strogo nemško vzgojo skušali odvzeti vse, kar bi jih spominjalo na dom in ljubezen do staršev. Razstava, ki jo bomo odprli v soboto, 30. septembra 2017, ob 9:30, v prostorih šole, ohranja spomin na tragične usode UKRADENIH OTROK.

Vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani