Dežela ZOO

Muzej novejše zgodovine Celje in Beletrina vas

v sredo, 17. aprila 2024, ob 18. uri

vabita v muzejsko kavarno na predstavitev knjige

Dušana Čatra

DEŽELA ZOO

 

»Zvest flosarski ideji, da je treba najprej sprazniti steklenico, šele nato dušo, je naročil bokal vina.«

Dušan Čater, Celjan, sicer pa pisatelj, prevajalec, scenarist in urednik, v svojem zadnjem romanu Dežela ZOO v malce arhaiziranem slogu ustnega izročila z obilo humorne distance raziskuje vprašanje človekove notranje svobode.

Opisuje življenje splavarjev v Savinjski dolini v viharnih časih pred začetkom 2. svetovne vojne, ko so se savinjski splavarji zadnjič podali na pot do Beograda. Herman Habermann je splavarski gospodar in veleposestnik z dvema sinovoma, ki se kmalu zapleteta v nenavaden ljubezenski trikotnik. Ko se brata skupaj znajdeta na velikem splavu, ki pluje proti Beogradu, je njuno soočenje neizbežno. A kakor pravijo savinjski splavarji: Kar se na splavu zgodi, tam tudi ostane.

Z avtorjem se bo pogovarjal dr. Tonček Kregar, direktor MnZC.

 

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na delavnico: »Pa ki ti žviš?«

V petek, 12. aprila vas ob 16. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na delavnico za mlade “Pa ki ti žviš?” – na temo stanovanjske problematike. Z Mašo in Rokom iz Inštituta za študije stanovanj in prostora bo tekla beseda o stanovanjskih obetih za mlade v Sloveniji oz. v Celju.

Skozi pregled uspešnih in cenovno dostopnih stanovanjskih projektov iz tujine bomo razmišljali, kaj bi si mladi v Celju želeli in kakšna je pot do tam.

Skozi delavnico bomo postavili izhodišča, ki jih bomo na Mestni občini Celje lahko uporabili pri razvoju stanovanjskega programa ter bodočih projektov za zagotavljanje kakovostnih in dostopnih stanovanj.

Delavnica je del spremljevalnega programa gostujoče razstave Dunajski model socialnih stanovanj, ki si jo do 14. aprila lahko ogledate v MnZC.

Vabljeni!

Vabljeni na projekcijo filma 27 Storeys (2023)

V sredo, 3. aprila 2024, vas ob 19. uri v sklopu razstave Dunajski model socialnih stanovanj vabimo v celjski kino Mali Unoin na ogled projekcije 27 Storeys.

“Bogataško življenje za vse” je bila utopična premisa arhitekta Harryja Glücka leta 1970. Zgradil je stanovanjski park Alterlaa na Dunaju: tri stanovanjske bloke s 27 nadstropji na 250.000 kvadratnih metrih. Bazen na strehi, teniška igrišča na vrtu in 3200 vrat, za katerimi se še vedno odvija vsakdanje življenje navadnih ljudi.

Bianca Gleissinger se v svojem dokumentarnem prvencu vrne v kraj svojega otroštva in sreča njegove prebivalce, ki so tako nenavadni kot prijazni – v strelskem klubu, v hobi kleti ali na svojem balkonu. Sprašuje se, kaj je ostalo od nekdanjega pionirskega duha stanovanjskega projekta, izsledi lastne korenine in med tem pripoveduje ganljive zgodbe iz Alterlae.

Projekcija v sklopu razstave Dunajski model socialnih stanovanj v MnZC, ki je na ogled od 29. februarja do 14 aprila 2024. V nemškem jeziku z angleškimi podnapisi.

Vstop prost!

V sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Celje, Mestno občino Celje, Wiener Wohnen – Mesto Dunaj in Avstrijskim kulturnim forumom.

Radi imamo knjige: razstava in izmenjevalnica otroških knjig

Ker sta v aprilu kar dva dneva povezana s knjigami in branjem (2. april – mednarodni dan knjig za otroke in 23. april – svetovni dan knjig), je v pritličju muzeja na ogled manjša razstava, ki jo posvečamo knjigam iz zbirke Otroško življenje.

Vse do 17. junija si lahko med drugim ogledate eno novejših muzejskih pridobitev, skoraj 140 let staro slikanico, razstavo pa dopolnjuje tudi izmenjevalnica otroških knjig.

Slovenija bo častna gostja mednarodnega knjižnega sejma v Bologni, ki bo potekal med 8. in 11. aprilom 2024.

Vabljeni na ogled razstave!

Peter Nos

V soboto, 16. marca 2024, 
ob 10. (rumeni abonma in izven) in 11. uri (zeleni abonma in izven)
vas vabimo v Otroški muzej Hermanov brlog
na naslednjo predstavo letošnje sezone Na Hermanovem odru

PETER NOS
Festival Velenje

 

Pokukajmo skupaj v varen svet brezskrbnega otroštva Petra Nosa, navihanega fantka, ki ima neizmerno domišljijo in skupaj s prijatelji doživlja številne pustolovščine. Seveda včasih tudi kaj ušpiči – še posebej v šoli, a nas zmeraj znova nasmeji s svojo iskrenostjo.
Njegov nos pa nam ne da miru! Le zakaj ima zmeraj obvezanega?

Predstava traja 35 minut, namenjena pa je otrokom od 3. leta dalje.

V vsakem terminu, ob 10. in 11. uri, si lahko poleg abonentov predstavo ogledajo tudi tisti, ki abonmaja nimajo. Omejeno število vstopnic za izven bo na voljo od torka, 12. marca 2024, kupite jih lahko v muzejski trgovini. Cena posamezne vstopnice za predstavo je 5 EUR.

Prijazno vabljeni!

Počitniška druženja v Otroškem muzeju Hermanov brlog

V času zimskih šolskih počitnic vabljeni na počitniška druženja v Hermanov brlog.

V sredo, 28. februarja 2024, vabljeni ob 10. uri  na vodeni ogled po razstavi Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku.

V četrtek, 29. februarja 2024, vabljeni ob 10. uri na počitniško pripovedovalsko druženje s Pepom in Jano ter spoznavanje njunih avantur v pradavnini, obarvali bomo pobarvanko.

V soboto, 2. marca 2024, pa vabljeni ob 11. uri na Hermanovo otroško in družinsko ustvarjalnico Moja prva arheološka najdba.

Vabljeni!

Vstopnina 2 EUR (predšolski brezplačno) + ustvarjalnica 2 EUR na osebo.

Vabljeni na odprtje razstave Dunajski model socialnih stanovanj ter okroglo mizo

V četrtek, 29. februarja 2024, vas ob 18. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje razstave Dunajski model socialnih stanovanj. Razstava je nastala v sodelovanju med Avstrijskim kulturnim forumom Ljubljana, Muzejem novejše zgodovine Celje in organizacijo Wiener Wohnen, ki deluje pod okriljem mesta Dunaj, in bo na ogled postavila njihovo stoletno tradicijo uspešnega modela gradnje socialnih stanovanj.

V petek, 1. marca 2024, vas ob 18. uri vabimo v muzeju na okroglo mizo z razpravo, na kateri bosta sodelovala tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec. Okroglo mizo bo z uvodnim predavanjem otvoril Christian Schantl iz Wiener Wohnen. Več o razstavi lahko preberete v programu dogodka.

Zgled z Dunaja potrjuje, da razvojne paradigme, ki stanovanje obravnavajo kot osnovno človekovo pravico niso utopija, reševanje stanovanjske problematike pa mora postati eno od prioritetnih razvojnih vprašanj naše skupne prihodnosti.

Vljudno vabljeni na otvoritev razstave in okroglo mizo. Zaradi lažje organizacije je potrebna potrditev prisotnosti po elektronski pošti na naslov protokol@celje.si.

Razstava bo na ogled do 14. aprila 2024.

R A Z P R O D A N O 4. predstava letošnje sezone Na Hermanovem odru: Za devetimi gorami

Obe predstavi, tako ob 10. kot 11. uri, sta razprodani

Muzej novejše zgodovine Celje vas v soboto, 17. februarja 2024, ob 10. (rumeni abonma in izven) in 11. uri (zeleni abonma in izven) vabi v Otroški muzej Hermanov brlog na četrto predstavo letošnje sezone Na Hermanovem odru Za devetimi gorami (Anja Štefan, Boštjan Gombač, Janez Dovč).

Pripovedovalsko – glasbena predstava, v kateri nas Anja Štefan, Boštjan Gombač in Janez Dovč popeljejo med slovenske ljudske pravljice. V njej srečamo piskrček, ki kuha kar sam, fižol, ki ni samo fižol, ubogo pastorko, ki postane kraljična, petelinčka, ki ima res imenitno piščalko, včasih tudi kralja Matjaža.

Anja pripoveduje, Janez jo spremlja s harmoniko, Boštjan pa s številnimi bolj in manj nenavadnimi inštrumenti.

Omejeno število vstopnic za izven je na voljo od torka, 13. februarja 2024, kupite jih lahko v informacijski pisarni MnZC.

Cene:

– posamezna predstava: 5,00 EUR.

Vabljeni, se vidimo!

Slovenski kulturni praznik v MnZC

Kot vsako leto, je Muzej novejše zgodovine Celje tudi letos ob slovenskem kulturnem prazniku na široko odprl svoja vrata. V matični hiši muzeja in obeh dislociranih enotah, Fotoateljeju in galeriji Pelikan ter Starem piskru, smo beležili rekorden obisk zadnjih let.

Udeleženci so se množično odzvali povabilu in se udeležili dveh vodenj po spominskem prostoru celjskega zapora, Starega piskra ter izkoristili še zadnjo priložnost za obisk javnega vodenja po občasni razstavi »Stran pa ne bomo metal’«, ki se je z 8. februarjem zaključila. Še posebej pa so si obiskovalci, tako mali kot veliki, z navdušenjem ogledali čisto novo gostujočo razstavo v Otroškem muzeju Hermanov brlog »Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku«, ki se je odprla na predvečer kulturnega praznika in bo na ogled še vse do konca poletja.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij (klik!).

Vabljeni na ogled nove gostujoče občasne razstave Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku

V sredo, 7. februarja 2024, smo v Otroškem muzeju Hermanov brlog odprli novo gostujočo razstavo Muzeja krapinskih neandertalcev s Hrvaške, Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku. Muzej novejše zgodovine Celje že vrsto let sodeluje z Muzeji Hrvaškega Zagorja, katerih del je tudi Muzej krapinskih neandertalcev, ki hrani največjo zbirko neandertalcev na svetu.

Zbrane so nagovorili vodja Otroškega muzeja Hermanov brlog Jožica Trateški, direktor MnZC dr. Tonček Kregar, vodja oddelka za družbene dejavnosti MOC dr. Bojan Cvelfar, pooblaščenec veleposlaništva Republike Hrvaške v Republiki Sloveniji Duje Ančić ter avtor razstave in vodja Muzeja krapinskih neandertalcev Jurica Sabol. Dogodek so s pesmijo in plesom popestrili pevci OPZ OŠ Frana Kranjca, prisotni pa so bili tudi Herman Lisjak in “praljudje” iz Krapine.

Na razstavi, ki je na ogled vse do konca avgusta 2024, si lahko poleg življenja in kulture neandertalcev ogledate tudi fosilne ostanke izumrlih živali.

Vabljeni na ogled razstave ter galerije fotografij z odprtja (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani