Mednarodni muzejski dan 2019 v MnZC

Ob praznovanju Mednarodnega muzejskega dne, 18. maja 2019, vas vabimo v naš muzej, kjer si lahko med 9. in 13. uro brezplačno ogledate vse stalne in občasne razstave.

Mednarodni muzejski svet ICOM je že leta 1977 zaznamoval 18. maj kot Mednarodni dan muzejev, z namenom večje prepoznavnosti muzejev v družbi in njenega razvoja.

Vsako leto se temu prazniku pridružuje preko 40.000 muzejskih institucij v več kot 158 državah sveta. Med njimi tudi Slovenija s svojo mrežo raznolikih muzejev in galerij.

Tema letošnjega mednarodnega muzejskega dne je: Muzeji kot kulturna središča. Prihodnost tradicije.

Vabljeni tudi v našo sredino!

Vabljeni na pogovorni večer z Alijem Žerdinom

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 15. maja 2019, ob 18. uri vljudno vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z dr. Alijem Žerdinom, avtorjem razstave Časopis, prvi odtis zgodovine.

Kratka učna ura zgodovine na razstavi nam ponuja izbor 80 domačih in tujih naslovnic iz zbirke Muzeja tiska, kakor avtor Ali Žerdin naslavlja svojo zbirko starih časopisov, s katero sledi ključnim dogodkom 20. in 21. stoletja.

Dr. Ali Žerdin je novinar, urednik in sociolog ter nekdanji sodelavec Radia Študent, Mladine, časnika Dnevnik in agencije Associated Press, trenutno pa je urednik Sobotne priloge Dela. Je avtor več knjig in prejemnik številnih nagrad. Kot novinar se ukvarja predvsem s slovensko notranjo politiko, kot sociolog s socialnimi omrežji.

Z dr. Alijem Žerdinom se bo pogovarjal dr. Tone Kregar.

Vabljeni, vstopnine ni!

Razstava Časopis, prvi odtis zgodovine, ki predstavlja izbor iz zbirke starih časopisov in revij Alija Žerdina, bo v Muzeju novejše zgodovine Celje brezplačno na ogled do 26. maja.

Vabilo (klik!).

V MnZC na ogled nova gostujoča razstava Časopis, prvi odtis zgodovine

Od srede, 8. maja 2019, je v galeriji Muzeja novejše zgodovine Celje na ogled razstava Časopis, prvi odtis zgodovine – izbor iz zbirke starih časopisov in revij Alija Žerdina.

Na razstavi si lahko ogledate izbor osemdesetih domačih in tujih naslovnic iz zbirke Muzeja tiska, kakor avtor Ali Žerdin naslavlja svojo zbirko starih časopisov. Prvi del razstave je posvečen 80. obletnici začetka druge svetovne vojne, drugi del svetovnim voditeljem, tretji pa osebnostim iz sveta rock glasbe.

Razstava je brezplačno na ogled do 26. maja 2019.

Fotografije z odprtja si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

NAPOVEDUJEMO:

Sreda, 15. maj 2019, ob 18. uri: pogovorni večer z Alijem Žerdinom.

Vstop prost.

Pomladni sprehod s Komornim ansamblom Hiše kulture Celje PRESTAVLJENO NA 1. 6. 2019!!!

V soboto, 11. 5. 2019, vas ob 10. uri vabimo v Mestni park na zadnjo predstavo letošnjega abonmaja Glasbene sobotnice. Tokrat boste prisluhnili Komornemu ansamblu Hiše kulture Celje.

Tretje leto zapored bomo prve tople pomladne dni pozdravili s koncertom pri nekdanjem paviljonu mestnega parka, kjer lahko v senci visokih kostanjev vsa družina prisluhne izboru najlepših skladb za godala.

Vstop prost!

  • Zaradi napovedi slabega vremena je koncert prestavljen na 1. 6. 2019!

Vabljeni na odprtje nove gostujoče razstave Časopis, prvi odtis zgodovine

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 8. maja 2019, ob 18. uri vljudno vabi na odprtje razstave Časopis, prvi odtis zgodovine – izbor iz zbirke starih časopisov in revij Alija Žerdina.

Čeprav je časopis prvi odtis zgodovine, najpogosteje pristane v zabojniku za star papir. A nekatere izvode ljudje shranjujejo. Tako nam kratka učna ura zgodovine na razstavi ponuja izbor 80 domačih in tujih naslovnic iz zbirke Muzeja tiska, kakor avtor Ali Žerdin naslavlja svojo zbirko starih časopisov.

Razvrščene so v tematske sklope in sledijo ključnim dogodkom 20. ter 21. stoletja, kot so polet Jurija Gagarina v vesolje, umor Johna F. Kennedyja, pristanek na Luni, smrt Josipa Broza – Tita, konec druge svetovne vojne, slovenska osamosvojitev …

Razstava bo brezplačno na ogled do 26. maja 2019.

NAPOVEDUJEMO:

Sreda, 15. maj 2019, ob 18. uri: pogovorni večer z Alijem Žerdinom.

Vstop prost.

Nevidno življenje odpadkov

Pred Muzejem novejše zgodovine Celje je od petka, 19. aprila 2019, postavljena eksperimentalna razstava Nevidno življenje odpadkov.

Številni materiali in stvari, ki jih pred nekaj desetletji sploh še nismo poznali, danes niso le v vsakodnevni uporabi, ampak jih zelo kmalu po nastanku tudi zavržemo. Čeprav nas strokovnjaki opozarjajo in mediji ozaveščajo o problematiki odpadkov, se miselnost in način življenja spreminjata (pre)počasi.

Eksperimentalna razstava pred muzejem bo nastajala z odlaganjem odpadkov v zabojnike, vsebina pa bo spodbujala k razmisleku o našem vedenju in vsakdanjih praksah na tem področju. Pridite kaj mimo in preberite kakšno zanimivost o vlogi smeti, ob tem pa lastne, raje kot na ulico, odvrzite v naše zabojnike.

Razstava bo na ogled do 31. 8. 2019.

Predavanje Podoba otroka v vojni v muzejski kavarni

Muzej novejše zgodovine Celje Vas v počastitev Dneva upora proti okupatorju, v sredo, 24. aprila 2019, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na predavanje dr. Milene Mileve Blažić Podoba otroka v vojni.

Doktorica znanosti s področja literarnih ved, Milena Mileva Blažić bo v predavanju Podoba otroka v vojni predstavila pisanje otrok v času druge svetovne vojne, in sicer na primerih Dnevnika Slavka Preložnika (1942-1944), Pesmarice slovenskih pesmi Justine Marolt (1941-1945) in Spominske knjige Pepce Medved (1941-1945). Avtobiografsko pisanje otrok v taboriščih druge vojne o travmatičnih izkušnjah travmatičnega časa je »medij kulturnega spomina«, s katerim otroci kot pričevalci svojo predstavo in izkušnjo realnosti postavljajo v družbeno-zgodovinski kontekst. S pisanjem poskušajo ohranjati distanco do grozodejstev in jih na tak način nevtralizirati. Besedila otrok – dnevniki, pesmarice, spominske knjige ipd. – s svojo avtentičnostjo prispevajo v svetovno zakladnico humanizma in so neprecenljiv del slovstva, zlasti mladinskega.

Predavanje bo z izvedbo pesmi Aleksandra Kulisiewicza iz taborišča Sachsenhausen glasbeno obogatil Jani Kovačič.

 

Psom prijazen muzej

Muzej novejše zgodovine Celje je postal prvi slovenski muzej, v katerem so dobrodošli tudi obiskovalci s hišnimi ljubljenčki.

Muzej postaja vedno bolj dostopen na vseh področjih, za VSE muzejske obiskovalce. Zavedamo se, da so hišni ljubljenčki družinski člani, družabniki, spremljevalci, prijatelji, nemalokdaj tudi turistični popotniki, zato odpiramo vrata tudi populaciji, katerih spremljevalci so psi.

Ogled muzeja je mogoč le ob natančnem upoštevanju muzejskega bontona (klik!)

Oglejte si ga na spletni strani muzeja (klik!) ali povprašajte v informacijski pisarni muzeja.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani