Vabljeni k vpisu abonmajev v MnZC za sezono 2019/2020

Vabljeni, da se nam pridružite tudi v novi sezoni programov Na Hermanovem odru in Glasbene sobotnice, ki tudi tokrat ponujajo bogat in zanimiv program za otroke od 2. leta starosti dalje.

Kakor v preteklih letih, tudi letošnji abonma Na Hermanovem odru vključuje sedem predstav, otroci se bodo srečali z lutkami, igro in glasbo, kakor vselej doslej, jih bo pozdravil Herman Lisjak, v prazničnem decembru pa se mu bo pridružil tudi Božiček.

Vse prireditve bodo na ogled v Hermanovem otroškem gledališču ob sobotah, ob 10. uri. Namenjene so otrokom od dveh oz. treh let starosti in trajajo med 30 in 40 minut.

Cena abonmaja Na Hermanovem odru je 24,00 EUR in vključuje obisk sedmih prireditev.

Možen je tudi obisk posamezne prireditve, cena: 4,00 EUR, decembrska prireditev 5,00 EUR.

Abonma Glasbene sobotnice:

V Muzeju novejše zgodovine Celje in Hiši kulture Celje se že sedmo sezono zavedamo izjemne odgovornosti, ki nam jo nalaga naloga najmlajše seznaniti in navdušiti nad glasbo, zato smo pripravili brezkompromisno kakovosten, didaktičen in inovativen abonma, ki prikaže nastanek glasbe, njene pripovedne sposobnosti in predstavi najbolj fascinantne osebnosti iz zgodovine glasbe – vse v izvedbi komornega ansambla Hiše kulture Celje.

Cena abonmaja Glasbene sobotnice je 18,00 EUR in vključuje obisk šestih prireditev.

Možen je tudi obisk posamezne prireditve, cena: 4,00 EUR.

V abonma se lahko vpišete v informacijski pisarni Muzeja novejše zgodovine Celje.

Vse o predstavah na tej povezavi (klik!).

Odprta nova občasna razstava Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019

V sredo, 11. septembra 2019, smo v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5 v Celju odprli novo občasno razstavo, naslovljeno Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019.

Letos namreč mineva 120 let, odkar je celjski fotograf Johann Martin Lenz dal zgraditi stanovanjsko hišo s prizidkom – fotografskim ateljejem oz. steklenim salonom (leta 1899). Po njegovi smrti je stavba prišla v last fotografa Josipa Pelikana, ki je pred okroglim stoletjem prišel v Celje (leta 1919) ter tukaj ostal in delal skoraj šest desetletij.

Obnovljeni stekleni atelje, edinstven v Sloveniji in eden redkih v Evropi, je kot Fotoatelje in galerija Pelikan že več kot dve desetletji sestavni del Muzeja novejše zgodovine Celje. Ta ima pri ohranjanju izjemne Pelikanove zapuščine nove načrte – ureditev celovitega muzejsko-kulturnega kompleksa, utemeljenega na celjski, Pelikanovi fotografski dediščini in njeni povezavi s sodobno fotografsko produkcijo in dejavnostjo, ki bi obiskovalcu omogočal sprehod skozi zgodovino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju.

Pričujoča razstava, postavljena v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5, zato ne prinaša zgolj orisa njene preteklosti, temveč predstavlja tudi simbolni začetek njene preobrazbe v Fotohišo Pelikan in je le začetek pred veliko prenovo hiše.

Kletni prostori Fotohiše Pelikan dobivajo podobo galerije za sodobno fotografijo, z načrtovanimi sprehodi skozi stanovanje pa želimo predstaviti bivalno kulturo celjskega meščana 20. stoletja.

Obiskovalci se bodo lahko v prihodnjih dveh sredah (18. 9. in 25. 9.) ter sobotah (21. 9. in 28. 9.) ob 10. uri po predhodni telefonski najavi ((03) 428 64 28) sprehodili po hiši, skozi Pelikanove delovne prostore, temnice, skladiščne prostore in razvijalnice.

Razstava bo na ogled do 8. februarja 2020.

M-kot muzej: z avgustovskih poletnih počitniških vragolij (foto)

Zadnji teden v avgustu so v Muzeju novejše zgodovine Celje potekale 5-dnevne počitniške vragolije, namenjen otrokom od 1. do 5. razreda osnovne šole. Tudi te so potekale v luči zabave, ustvarjanja in druženja.

Udeleženci so si ogledali aktualne razstave (interaktivno razstavo Zemlja pleše, Nevidno življenje odpadkov, Živeti v Celju, Čutim Slovenijo, čutim Celje, Brlog igrač), ustvarjali na Hermanovih otroških ustvarjalnicah, se potepali po mestu in obiskali mestni gozd.

Zadnji dan vragolij, v soboto, 31. avgusta 2019, je potekal zaključek vragolij, na katerem so udeleženci vragolij staršem predstavili izdelke, nastale na ustvarjalnicah.

Sklepno dejanje vragolij je potekalo na Savinjskem nabrežju in sicer ogled razstave na prostem – Iz muzeja na plažo.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij z avgustovskih počitniških vragolij (klik!).

Vabljeni na 5-dnevne počitniške vragolije: M-kot muzej

V Muzeju novejše zgodovine Celje tudi letos v začetku in ob koncu poletnih počitnic pripravljamo zabavno ter poučno raziskovanje, ustvarjanje in druženje za otroke od 1. do 5. razreda osnovne šole.

Od torka do petka si bomo ogledali muzejske razstave, spoznavali slovensko in svetovno kulturno ter naravno dediščino, se potepali po mestu, ob Savinji, obiskali Mestni gozd, ustvarjali z različnimi materiali, se srečali s posebnimi gosti in seveda s Hermanom Lisjakom.

Tedenski program bo potekal od 10. do 14. ure. Več o programu (klik!).

Vragolije bomo zaključili v soboto, z dogodkom ob 10. uri, na katerega bomo povabili tudi starše.

Vabljeni, da se nam pridružite od 27. – 31. avgusta 2019!

Povabilo velja tebi in tvojim prijateljicam ter prijateljem.

Število mest je omejeno, zato pohiti s prijavo (klik!)!

Vabljeni na plesno-glasbeno predstavitev Gibnoza

V sredo, 14. avgusta 2019, vas v okviru razstave Čutim Slovenijo, čutim Celje, vabimo na plesno-glasbeno predstavo Gibnoza.

Gibnoza je mednarodni plesno-raziskovalni projekt, ki bo v Celju potekal od 10. do 16. avgusta 2019 in združuje sodobni ples, glasbeno muziciranje in družbeni premislek ter vodi v stvaritev krajše predstave. Tema letošnje Gibnoze je poslušanje.

Vodja projekta je Zala Pezdir, ki je svoje prve plesne korake naredila v Celju, sicer pa že dvanajst let živi na Švedskem in tam deluje kot plesalka, plesna pedagoginja in koreografinja. Z delčkom svoje zgodbe v obliki pozdrava z razglednice gostuje tudi na aktualni razstavi Čutim Slovenijo, čutim Celje.

Prijazno vabljeni (klik!).

Vstop prost.

Na ogled nova razstava na prostem: Zdravilišče Rimske Toplice na razglednicah

Od torka, 23. julija 2019,  je v Rimskih termah na ogled nova gostujoča razstava na prostem: Zdravilišče Rimske Toplice na razglednicah.

Ob koncu 19. stoletja so se na tržišču pojavile prve razglednice. Rimske Toplice so imelo srečo in privilegij, da so se ponašale z enim najpriljubljenejših zdravilišč v takratni monarhiji. Turisti, ki so prihajali na oddih ali v iskanju prijetnih rešitev za svoje zdravstvene tegobe, so se prijateljem in sorodnikom radi pohvalili, kje so bili in kaj so doživeli. In tako so razglednice s podobami zdravilišča potovale v svet.

Razstava bo na ogled do 7. septembra 2019.

Program aktivnosti v MnZC za šolsko leto 2019/2020

V Muzeju novejše zgodovine Celje tudi v prihajajočem šolskem letu 2019/2020 ponujamo zgodovinsko obarvane in družbeno angažirane muzejske vsebine, preko katerih bodo otroci doživljali ter se srečevali z dediščino in pridobivali nova znanja.

Šole, vrtce in ostale izobraževalne ustanove posebej vabimo k doživljanju kulturnih, naravoslovnih, tehniških dni oz. ekskurzij v našem muzeju in v naši družbi.

Podrobnejši program ter ostale informacije si lahko ogledate v priloženem programu (klik!).

Pokličite nas, da se dogovorimo o podrobnostih vašega obiska!

Program Zemlja pleše za vrtce in osnovne šole.pdf

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani