Vabljeni na pogovorni večer z dr. Alešem Gabričem

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 2. oktobra 2024, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z dr. Alešem Gabričem, avtorjem monografije Od popolne neznanke do prisrčne prijateljice: Slovensko spoznavanje Japonske, njenih prebivalcev in običajev.

Dr. Aleš Gabrič, zgodovinar, avtor, urednik več znanstvenih monografij, ki raziskuje zlasti novejšo slovensko kulturnopolitično in kulturno zgodovino, v knjigi Od popolne neznanke do prisrčne prijateljice zajema skoraj dve stoletji poročil o Japonski, ki segajo od bežnih do bolj poglobljenih, ter natančno dokumentira in interpretira, kako so slovenski učenjaki, novinarji, umetniki in intelektualci spoznavali Japonsko in njene prebivalce ter o svojih dognanjih seznanjali slovensko bralstvo. Ob tem pronicljivo analizira spremembe v odnosu do Japonske in ponuja razmisleke o tem, kako so ti stiki vplivali na slovensko družbo.

Gost večera bo tudi dr. Klemen Senica, etnolog, predavatelj, raziskovalec in recenzent predstavljene knjige.

Z gostoma se bo pogovarjal dr. Tonček Kregar, direktor MnZC.

Vstop prost, prijazno vabljeni!

RAZPRODANO!!! Na Hermanovem odru

  • RAZPRODANO!

Dragi otroci in starši!
Herman Lisjak je že nestrpen in komaj čaka, da se vse v dvorani umiri, da se prižgejo odrske luči in da se pričnejo prijetne čarovnije z lutkami in igro. Da pa ne bo na sedmih predstavah sam, vas prijazno vabi, da se mu pridružite v svetu, polnem novih zgodb in glasbe. V prazničnem decembru se mu bo pridružil tudi Božiček.

Tudi letos lahko izberete rumeni ali zeleni abonma.

  • ob 10. uri: RUMENI ABONMA in izven
  • ob 11. uri: ZELENI ABONMA in izven

V vsakem terminu, ob 10. in 11. uri, bo na voljo 50 abonmajev, ostale vstopnice bodo namenjene za izven in bodo v prodaji v muzejski trgovini od torka pred sobotno predstavo.
Vse predstave bodo na ogled ob sobotah v Hermanovem otroškem gledališču. Namenjene so otrokom od dveh oziroma treh let in trajajo med 30 in 40 minut.

Cene:
abonma: 37,00 EUR, posamezna predstava: 6,00 EUR, decembrska predstava: 7,00 EUR.

Abonma lahko vpišete osebno v informacijski pisarni Muzeja novejše zgodovine Celje. Abonentska kartica je prenosljiva.
Abonma pa je lahko tudi lepo darilo.

Spored predstav letošnjega abonmajskega programa

 

Sobota, 19. oktober 2024, ob 10. in 11. uri

LILI IN BINE

Lutkovno gledališče Fru-Fru

Med šolskimi počitnicami se na travniku zbere pisana druščina. Čebelicama Lili in Binetu se pridružijo prijatelji pajek Pino, pikapolonica Polona, metuljčica Maja in mravlja Mija. Bine vsem pove, da se bo na gozdni jasi ustavilo potujoče gledališče in vsi hitijo, da ne zamudijo predstave. Toda nikjer ni kobilice Karlija, ki je skočil na drevo in zdaj tam sam preganja dolgčas. Ga bodo prijatelji našli in pravočasno prišli do gledališča?

4+, 35 minut

 

Sobota, 16. november 2024, ob 10. in 11. uri

KVAK SE PA TUKAJ DOGAJA

Frnikola

Lovro je ves na trnih, muči ga trema, saj je za vse obiskovalce pripravil gledališko predstavo! In ravno, ko se Lovro dovolj opogumi, se v prostoru pojavi njegova prijateljica Hana in poskrbi za pravo zmešnjavo. Glasno govori, se preriva med ostalimi gledalci, žveči bonbone in odmetava papirčke na tla, se reži kot ena žaba, skratka niti malo ne razume, kaj se dogaja! Skozi zabavne pripetljaje Hana spozna, kako zelo pomembno je, da opazujemo svet okoli sebe in razumemo, da nismo sami.

2+, 40 minut

 

Sobota, 21. december 2024, ob 10. in 11. uri

PRAVLJICA ZA ŠKRATE

Gledališče KUKUC

Škratka Pripovedovalka potuje v pravljico. Svojo pot je začrtala kot povabilo v svet, ki mu vlada otroška domišljija. Del najlepše pravljice na svetu postanejo kovčki, pa igrače in predmeti ter celo otroci. Navdihujoča avtorska predstava v sebi nosi pomembna sporočila tudi o pomoči drugim in pravem pomenu praznikov. Bo konec pravljice srečen in pravičen?

2+, 30 minut

+ OBISK BOŽIČKA

 

Sobota, 15. februar 2025, ob 10. in 11. uri

PREPIKAPOKAJMO SVET

Lutke Pika-poka

V igrani predstavi se prav iz dolgočasja rodi prava pustolovščina, ki odkriva lepote našega sveta. Le kdo ne bi želel obiskati vroče afriške puščave ali se sproščati ob azijskih ritmih? Mogoče te mika, da bi pokukal v zakulisje dela ameriškega režiserja in okusil posebne avstralske specialitete? »Kdaj začnemo?« »Ja, zdaj. Le Zemljo še prižgemo!«

3+, 35 minut

 

Sobota, 22. marec 2025, ob 10. in 11. uri

VEVERIČEK POSEBNE SORTE

Kaličopkovo gledališče

Veverice najraje skačejo in se lovijo. Čopko, najmlajši veveriček mame Puhanke, pa ne more skakati, ker se je skotil drugačen. Eno tačko ima nenavadno skrivljeno in tanjšo od druge. Mami je zelo hudo, a v gozdu so prijatelji, ki ji pomagajo sprejeti posebnost njenega Čopka. Medtem ko druge veverice skakljajo naokoli, se je vse bolj priljubljeni Čopko naučil računati, peti in celo napovedati vreme.

3+, 35 minut

 

Sobota, 19. april 2025, ob 10. in 11. uri

O BELEM MUCKU, KI JE BIL ČISTO ČRN

Lutkovno gledališče Fru-Fru

Danes v družini Belimuc pričakujejo naraščaj. Očka se nestrpno sprehaja sem in tja, ko se končno iz košare zasliši nežno mijavkanje. Mama in očka Belimuc si presrečna ogledujeta male mucke, nato pa osuplo obstojita, ko med samimi majhnimi belimi kepicami zagledata drobno črno glavico. Kaj takega se v njihovi družini še nikoli ni zgodilo. Predstava nagovarja k strpnosti in razumevanju drugačnosti.

2+, 30 minut

 

Sobota, 24. maj 2025, ob 10. in 11. uri

PALČEK NOS

Gledališče iz desnega žepka

Lepega Jakoba zaradi njegove predrznosti doleti kazen. Sedem let mora služiti Zeliščni coprnici in v tem času postane odličen kuhar. A kazen s tem ni odslužena. Coprnica ga spremeni v palčka z dolgim nosom in ga pošlje v svet. Jakob postane vojvodov glavni kuhar in spozna, da sta znanje in srce pomembnejša od lepega videza.

4+, 45 minut

  • Spoštovani, abonmaji za letošnjo sezono so razprodani!

V Galeriji Božena na ogled nova občasna razstava Vrnitev Marije Braut

Od torka, 10. septembra 2024, v Galeriji Božena v Fotohiši Pelikan na ogled nova gostujoča mednarodna razstava, ki je nastala v sodelovanju z Muzejem mesta Zagreb z naslovom Vrnitev Marije Braut. V Celju rojena hrvaška fotografinja Marija Braut (1929-2015) je imela 12 let, ko se je z družino preselila v Zagreb, kjer je ostala do konca življenja.

Kakor Josip Pelikan v Celju, je tudi Marija Braut bila neutrudna kronistka mesta Zagreb ter njegovih ljudi, kar je tudi osrednja vsebina razstave. Slednjo v Galerij Božena spremlja dokumentarni film z naslovom “Marija hoda tiho”, v katerem Marija spregovori govori o svojem privatnem in poklicnem življenju.

Brautova (rojena Kračun), ki je razstavljala po vsem svetu, se s to razstavo vrača v rodno Celje z izbranimi fotografijami njej ljubljenega Zagreba.

Na ogled do 7. decembra 2024!

Panojska razstava Moje mesto in kiosk K-67

Muzej novejše zgodovine Celje, Mestna četrt Lava in Društvo Tendence

vas v torek, 20. avgusta 2024, ob 18. uri

vabijo na ploščad pred prostore MČ Lava na odprtje

razstave Moje mesto / Mestna četrt Lava in kioska K-67.

 

Na ploščadi pred prostori mestne četrti Lava bo od 20. avgusta do 22. septembra 2024 na ogled panojska razstava Moje mesto / Mestna četrt Lava in legendarni kiosk K-67.

Na razstavi bo predstavljena fotografska dediščina mestne četrti, ki jo hranimo v Muzeju novejše zgodovine Celje, v kiosku pa idejna zasnova njenega nastanka.

Ob razstavi želimo skupaj z vami še dodatno zbrati fotografsko gradivo in zabeležiti zgodbe vaše soseske.

 

Prijazno vabljeni, da se nam pridružite!

DVOREC NOVO CELJE: Procesi spominjanja in pozabe

DVOREC NOVO CELJE: Procesi spominjanja in pozabe

Dokumenti/Pričevanja/Sodobne likovne intervencije

Vabimo vas na voden ogled po razstavi s predstavitvijo zgodovine dvorca in odsevov njegovih zgodb v delih sodobnih likovnih ustvarjalcev.

Ogled bo v nedeljo, 28. 7. 2024, ob 18.00.

Z vami bodo: Kristijan Matijašič in Rebeka Kerčmar, ki bosta predstavila dvorec Plumberk in obdobje Hausmanna, Uroš Govek se bo posvetil obdobju Gaisruckov, Salmov in Turkovičev, medtem ko bo o času, ko je v dvorcu bila umobolnica, med vojno lazaret, po vojni bolnica za pljučne bolezni in kasneje dom oskrbovancev za onemogle občane, govorila dr. Marija Počivavšek.

Alenka Domjan in Bori Zupančič se bosta dotaknila posameznih vizualnih intervencij, tistih, ki se nanašajo na baročni dekor (Metka Kavčič), krajinsko slikarstvo (Jernej Forbici), avtoportret (Veljko Toman), angažirano umetnost (Dore Klemenčič – Maj) ali se zrcalijo v spominu na temačna dogajanja, povezana z dvorcem in sploh naše družbe (Jože Domjan, Dalibor Bori Zupančič, Matej Čepin in Jože Tisnikar).

 

Vljudno vabljeni, javno vodenje je brezplačno.

V muzejsko trgovino po priložnostna darila zase in za druge

Spoštovane obiskovalke in obiskovalci, vabljeni v muzejsko trgovini, kjer lahko kupite kvalitetne izdelke in darila zase ter za svoje najdražje. Poleg standardne ponudbe (majice, replike fotografij, razglednice, otroški izdelki, igre, dežniki, literatura, spominki, balzami, ogledalca,…) so po novem na voljo majice in nosilne vrečke (klik!), ki so plod sodelovanja muzeja s Keiko Miyazaki, v Celju živečo umetnico japonskih korenin ter celjsko Bizarno tiskarno.

Vabljeni v muzejsko trgovino, kjer vas čaka bogat in kvaliteten izbor izdelkov, ki bodo razveselili vaše bližnje in prijatelje, vas pa bodo spominjali na obisk našega muzeja.

Ponudbo si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

Dvorec Novo Celje

Vljudno vas vabimo na odprtje medinstitucionalne razstave

 

DVOREC NOVO CELJE

Procesi spominjanja in pozabe

Dokumenti/Pričevanja/Sodobne likovne intervencije,

 

ki bo v četrtek, 27. junija 2024, ob 19. uri v Dvorcu Novo Celje.

 

Odprtje bo glasbeno popestril duet Dimek in Davor Klarić.

Prvi del razstave je pripravila dr. Polona Vidmar in govori o zgodbah iz življenja lastnikov dvorca, razvoju arhitekturnega kompleksa ter njegovi opremi od konca 16. stoletja do leta 1930, ko je prešel v roke Dravske banovine.

Usoda dvorca se nadaljuje v raziskovalnem navdihu avtorjev dr. Marije Počivavšek (MnZC), Karmen Kreže in Uroša Goveka, ki so odstrli pogled na obdobje 1930–1981, ko je v njem domovala bolnišnica – najprej umobolnica, kasneje pa bolnišnica za zdravljenje tuberkuloze; med drugo svetovno vojno pa bili njeni bolniki  v skladu z idejo o ‘uničenju življenja nevrednega življenja’ med prvimi na udaru nacističnega evtanazijskega programa. Zgodovina je podana v zanimivi interpretaciji; pisne vire in fotografsko gradivo iz zasebnih in javnih zbirk dopolnjujejo zvočni viri – posneti spomini ljudi, ki so bili povezani z dvorcem.

Vsemu temu je dodana zelo specifična, morda celo drzna konceptualna raven, ki je nastala v procesu dela kustosinj mag. Alenke Domjan in Milene Zlatar ter umetnikov (Dalibor Bori Zupančič, Veljko Toman, Jože Domjan, Matej Čepin, Jernej Forbici, Dore Klemenčič Maj, Metka Kavčič in Jože Tisnikar), ki so svoje likovne interpretacije postavili v center vizualne refleksije osebnega in kolektivnega spominjanja, psihološkega stanja in družbenih vsebin.

Razstava je nastala v sodelovanju ZKŠT Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec, Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, ZRC SAZU, Muzeja novejše zgodovine Celje in Medobčinske splošne knjižnice Žalec. Na ogled bo do 13. oktobra 2024. Dvorec bo odprt vsak petek, soboto in nedeljo od 17. do 20. ure ter med tednom po predhodni najavi na tel. št. 041 338 519.

Panojska razstava Moje mesto

Na ploščadi pred prostori mestne četrti Hudinja je od 20. junija do 28. julija 2024 na ogled panojska razstava Moje mesto / Mestna četrt Hudinja.

Predstavljena je fotografska dediščina mestne četrti, ki jo hranimo v Muzeju novejše zgodovine Celje. Vključuje fotografije podeželskega naselja, nastanka nove soseske, šole, vrtca, odprtja hitre ceste, trgovin ter poglede na mestno četrt danes.

Ob razstavi želimo skupaj z vami še dodatno zbrati fotografsko gradivo in zabeležiti zgodbe vaše soseske.

Vabimo vas na klepet v prostore Mestne četrti Hudinja.

Kdaj? 8., 15. in 22. julija od 9. do 12. ure.

M kot muzej

Ali si za muzejski eksperiment?
Herman  Lisjak in njegovi muzejski prijatelji menimo, da se da z lahkoto preživeti nekaj dni ˝analogno˝. Brez telefonov, računalnikov in igric. Smo tudi mnenja, da so lahko počitniške urice v muzeju nadvse zabavne in zanimive. Celo prepričani smo, da te druženje z vrstniki krepi in bogati. Če pa na druženjih še ustvarjamo, se igramo, spoznavamo dediščino, se razgibamo na svežem zraku, potem … no, potem izgleda počitniško druženje v našem muzeju kot veliko darilo.
Ga sprejmeš?

 

Družili  se bomo od torka do petka, med 10. in 14. uro,
v soboto pa bomo na zaključni dogodek vragolij povabili še starše.

  1. termin: 2.-6. julij 2024 (prijave do 27. 6.)
  2. termin: 27.-31. avgust 2024 (prijave do 22. 8.)

Število mest je omejeno, zato pohiti s prijavo! Povabi še prijateljico, prijatelja.

Več o programu in prijavah tukaj (M-kot-muzej-2024).

Poletna muzejska noč 2024 v MnZC

Vabljeni, da z nami preživite letošnjo poletno muzejsko noč, največjo promocijsko akcijo slovenskih muzejev in galerij, ki bo v soboto, 15. junija 2024, od 18. do 24. ure.

Brezplačno si boste lahko ogledali stalne in občasne razstave, se udeležili vodstev in predstavitev starih obrti z muzejskimi demonstratorji.

Stalni: Živeti v Celju, Dediščina otrok.

Občasne: Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku / Radi imamo knjige / Ste me hoteli videti strto?

18.00 – Družinska ustvarjalnica Pepova in Janina avantura iz pradavnine

18.00-22.00 – Krajši skupinski sprehodi po Fotohiši Pelikan ob spremstvu kustosa

18.00-22.00 – Oživitev ulice obrtnikov in muzejske lekarne na stalni razstavi Živeti v Celju z muzejskimi demonstratorji in prostovoljci

19.00 in 20.00 – javno vodstvo po Starem piskru (max. 50 oseb)

21.00 – javno vodstvo po razstavi Ste me hoteli videti strto?

Posebna ponudba v muzejski trgovini (30% popust na založništvo MnZC)

Vstop prost!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani