V Fotohiši Pelikan na ogled razstava FOKUS – Pelikanova mačka in Klara

V Fotohiši Pelikan je bila od 4. julija 2020 v sklopu festivala Celje FOKUS na ogled razstava Pelikanova mačka in Klara umetnice Nataše Berk in fotografinje Viivi Tarik.

Nataša Berk se je osredotočila na sam prostor razstavišča, njegovo zgodovino in pomen, zato ga je transformirala v totalni ambient ter skušala ponazoriti paradoksalni miselni preizkus o nepopolnosti zgodnje interpretacije.

Na drugi strani pa se je Tarik skozi lastno ustvarjalno sito in na podlagi sodobnih referenc navezovala na pomen fotografskih ateljejev v Celju. Namesto raziskovanja zapuščine fotografa Josipa Pelikana, se je osredotočila na edini še delujoči klasični fotografski atelje v mestu, Fotografski atelje Klara oziroma Foto Time.

S tem je analizirala vizualne kode vernakularne in vsakdanje fotografije v kontekstu konvencij sodobne vizualne kulture.

Razstava je bila na ogled do 30. 8. 2020!

Poletna muzejska noč 2020 v MnZC (foto)

V soboto, 20. junija 2020, je potekala tradicionalna Poletna muzejska noč, ki je tudi letos v muzej privabila številne obiskovalce. Med 18. in 24. uro smo jih našteli več kot 600.

Obiskovalci so si lahko med 18. in 24. uro brezplačno ogledali vse stalne in občasne razstave, delo muzejskih demonstratorjev na Ulici obrtnikov, se udeležili javnega vodstva po Spominski sobi Stari pisker, v steklenem fotografskem ateljejeu v Fotoateljeju in galeriji Pelikan pa so številni izkoristili poletno-nočno fotografiranje.

Obiskovalcem se zahvaljujemo za obisk ter upoštevanje muzejskega COVID-19 bontona.

Vabljeni k ogledu fotografij s Poletne muzejske noči 2020 (klik!).

Odprta nova občasna razstava Za domovino z rockom naprej!

Od četrtka, 18. junija 2020, je v muzejski galeriji na ogled nova občasna razstava Za domovino z rockom naprej!

Rock ni samo glasbena zvrst, pač pa tudi kulturno-popularni fenomen, ki je v sedemdesetih letih svojega obstoja spremenil način skladanja, izvajanja in poslušanja glasbe. S svojim množičnim vplivom je premikal meje, osvobajal mlade kulturnih in socialnih spon ter poskrbel, da se je zanj začela zanimati tudi politika. Vsekakor dovolj razlogov za razstavo o razvoju in vplivu rock glasbe na slovensko družbo.

Ker pa so korenine rocka v Sloveniji vezane na bivšo skupno državo, smo k sodelovanju povabili tudi Rok muzej iz Srbije, ki hrani pomemben opus dokumentarnega gradiva in predmetov srbskih glasbenikov. Rock glasbeniki bivše Jugoslavije so neposredno vplivali drug na drugega, zato je rock glasbo v Sloveniji skoraj nemogoče raziskovati omejeno zgolj na en prostor. Bivša država je bila namreč tudi medkulturno in medjezikovno stičišče, ki je hote ali nehote vplivalo na glasbeno ustvarjalnost. Rock glasba je imela in še vedno ima vpliv tudi na druge podkulture, ki so soodvisno z razvojem rocka oblikovale svojo držo in ugled v družbi. Rock, kot glasbena podzvrst, je zato pomemben del človeške dediščine od srede 20. stoletja dalje in še danes eden najvplivnejših izrazov človeške ustvarjalnosti, druženja, zabave in upora. Razstava z naslovom »Za domovino z rockom naprej!«  vleče paralele med slovensko in srbsko rock sceno ter predstavlja glavne akterje obeh. Ob tem pa pokaže tudi na pomembne trenutke, ko je rock glasba z držo podirala politične, nacionalne in kulturne meje.

Na razstavi so razstavljeni inštrumenti, koncertna oblačila, plošče, kasete in drugi manjši osebni predmeti glasbenikov iz obdobij od leta 1960-1991. Gradivo je razdeljeno na štiri »odre«, in sicer mali oder, veliki oder, politični oder in zaodrje. Prvi trije so namenjeni slovenski in srbski rock glasbi, zadnji pa predstavlja celjsko rock sceno. Na ogled sta dva kratka filma, prvi o rockerskih časih Nece Falk in drugi, v katerem Zoran Predin, Vlado Kreslin, Peter Lovšin, Gregor Tomc, Tulio Furlanič, Anja Rupel in Aleš Klinar govorijo o vplivu in (a)političnosti slovenske rock glasbe.

Ob razstavi je izšel tudi obsežen razstavni katalog s teksti različnih avtorjev s področja raziskovanja popularne glasbe.

Razstava je na ogled do 15. novembra 2020!

Vabljeni k ogledu fotografij, posnetih na odprtju (klik!).

Vabljeni na ogled razstave in pogovorni večer ob razstavi Za domovino z rockom naprej

Vabljeni v torek, 23. junija 2020, od 17. ure na ogled razstave Za domovino z rockom naprej!

Ogledu bo ob 18. uri sledil pogovorni večer z Žigo Valetičem, oblikovalcem razstave in avtorjem knjige 80′: desetletje mladih ter Klemnom Lahom, prevajalcem knjige Sedma republika: Pop kultura in razpad Jugoslavije.

Z njima se bo pogovarjal Sebastjan Weber.

Vstop prost!

Počitniški program M kot muzej

Otroke med 1. in 5. razredom OŠ vabimo na zabavno ter poučno raziskovanje, ustvarjanje in druženje v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Na letošnjih počitniških vragolijah si bomo ogledali zanimive muzejske razstave, spoznavali slovensko in svetovno kulturno ter naravno dediščino, se potepali po mestu, ustvarjali z različnimi materiali, se srečali s posebnimi gosti in seveda s Hermanom Lisjakom.

Več o vsebini in programu na spodnji povezavi:

M-kot muzej 2020_program in prijavnica

Pedagoški programi MnZC

V Muzeju novejše zgodovine Celje pripravljamo raznovrstne aktivnosti za mlade obiskovalce vseh starosti. Pri nas lahko doživite kulturni, naravoslovni, tehniški dan ali ekskurzijo!

Zakaj bi obiskali ravno naš muzej?
• ker pripravljamo zanimive in poučne razstave ter raznolike spremljevalne programe,
• ker muzejsko okolje ponuja izkušnjo preko predmetov in zgodb, ki so nosilci znanj in spominov,
• ker spodbujamo radovednost, kreativnost in kritično razmišljanje,
• ker je muzej dostopen za gibalno in senzorno ovirane ter osebe z motnjo v duševnem razvoju,
• ker lahko sprejmemo večje število otrok,
• ker skupine po razstavah vodijo prijazni in strokovni animatorji ter kustosi,
• ker imamo ugodne cene vstopnin in ustvarjalnic ter drugih programov,
• ker imamo na voljo prostor za oddih in malico iz nahrbtnika,
• ker je muzej lociran v bližini železniške in avtobusne postaje,
• ker imate z malo sreče možnost spoznati čisto pravega Hermana Lisjaka.

Dobrih razlogov za obisk je še mnogo več, zato vam predlagamo: oglejte si vsebine in nas kontaktirajte, da se dogovorimo o vašem obisku, željah in pričakovanjih. Veselimo se srečanj z vami.

Več o vsebinah in programih si lahko preberete na spodnji povezavi:

Ponudba vsebin za učitelje in vzgojitelje 2020-21_MnZC

Poletna muzejska noč v MnZC

Vabljeni, da z nami preživite letošnjo poletno muzejsko noč, največjo promocijsko akcijo slovenskih muzejev in galerij, ki bo 20. junija 2020, do 18. do 24. ure.

Tudi tokrat smo pripravili pester program.

Brezplačen ogled muzejskih razstav:

• stalnih: Živeti v Celju, Brlog igrač, Zobozdravstvena zbirka
• občasnih: Več kot barve, Za domovino z rockom naprej

• 19.00-20.00 Stari pisker, vodstvo
• 18.00-23.00 oživitev Ulice obrtnikov in muzejske lekarne na stalni razstavi Živeti v Celju z muzejskimi prostovoljci in demonstratorji
• posebna ponudba v muzejski trgovini (50% popust na založništvo MnZC)

18.00-21.00 odpiralni čas Fotoateljeja in galerije Pelikan v Razlagovi ulici 5:

• brezplačen ogled občasnih razstav Obrazi in Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019
• 18.00-20.00 fotografiranje v steklenem ateljeju – 20% poletno-nočni popust

VABLJENI, VSTOPNINE NI!

V Laškem na ogled razstava Zdravilišče Rimske Toplice na razglednicah

Od torka, 26. maja 2020, je na Občinskem dvorišču v Laškem na ogled nova gostujoča razstava na prostem: Zdravilišče Rimske Toplice na razglednicah.

Ob koncu 19. stoletja so se na tržišču pojavile prve razglednice. Rimske Toplice so imelo srečo in privilegij, da so se ponašale z enim najpriljubljenejših zdravilišč v takratni monarhiji.

Turisti, ki so prihajali na oddih ali v iskanju prijetnih rešitev za svoje zdravstvene tegobe, so se prijateljem in sorodnikom radi pohvalili, kje so bili in kaj so doživeli. In tako so razglednice s podobami zdravilišča potovale v svet.

Razstava je na ogled do konca junija 2020.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani