Poletna muzejska noč

Vabljeni, da z nami preživite letošnjo poletno muzejsko noč, največjo promocijsko akcijo slovenskih muzejev in galerij, ki bo 19. junija 2021, od 18. do 24. ure.

Tudi tokrat smo pripravili pester program.

Brezplačen ogled muzejskih razstav:

  • stalne razstave: Živeti v Celju, Otroški muzej Hermanov brlog, Zobozdravstvena zbirka
  • občasne razstave: Hermanov bonton, »Služimo narodu«: Spomini slovenskih vojakov JLA

19.00 Stari pisker, vodstvo

18.00-20.00 odpiralni čas Fotoateljeja in galerije Pelikan v Razlagovi ulici 5:

brezplačen ogled občasnih razstav Obrazi (18.00-20.00) in Pristneži (18.00-20.00)

VABLJENI, VSTOPNINE NI!

Udeležba je možna le ob upoštevanju trenutnih ukrepov NIJZ!

Služimo narodu

Letošnje leto mineva v obeleževanju 30. obletnice samostojne države in odhoda zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade iz naših krajev.

V ta namen je v Muzeju novejše zgodovine Celje od 18. junija 2021 dalje na ogled občasna razstava s pomenljivim naslovom SLUŽIMO NARODU Spomini slovenskih vojakov Jugoslovanske ljudske armade.

Služenje vojaškega roka je dolgo časa na osebni ravni veljalo za iniciacijo v svet odraslosti, obenem pa je moški posameznik šele z opravljeno obveznostjo do države obveljal za njenega polnopravnega člana. To obvezno »služenje narodu«, kot se je glasil krovni slogan služenja vojaščine v Jugoslaviji, so njeni vojaki dojemali različno, od nujnega zla do častne dolžnosti, ki jih je navdajala s ponosom. Ne glede na to, pa je služenje vojaškega roka v JLA občutno zaznamovalo življenja številnih Slovencev, ne le fantov, ki so se na služenje odpravljali, pač pa tudi njihovih najbližjih, zlasti deklet in žena.

Mnogokatere individualne zgodbe slovenskih nabornikov v JLA se zlivajo v naš kolektivni in zgodovinski spomin, ki ga, 30 let po nastanku samostojne države, osamosvojitvene vojne in odhodu zadnjega vojaka JLA iz Slovenije, velja ohraniti tudi s pomočjo razstav, kot smo jo pripravili v muzeju.

Ob razstavi je izšel e-katalog z (i)zbranimi zgodbami slovenskih nabornikov, ki je na voljo v naši muzejski trgovini.

Sočasno je v muzeju na ogled tudi gostujoča razstava Vojaškega muzeja Slovenske vojske z naslovom Slovenska vojska v službi domovine. 

Obe razstavi lahko obiščete do konca oktobra 2021.

Tri zvezde treh desetletij

Od 18. junija 2021 je na Trgu Celjskih knezov na ogled razstava TRI ZVEZDE TREH DESETLETIJ – CELJE 1991.

Razstava predstavlja razvoj dogodkov, ki so privedli do prelomnega obdobja pred tremi desetletji. Prikazano je dogajanje na Celjskem v času slovenske pomladi, demokratizacije, obrambnih priprav, razglasitve samostojnosti in osamosvojitvene vojne. Vsebina zgodovinskih dogajanj je dopolnjena z umetniškimi interpretacijami dijakinj Gimnazije Celje – Center – programa Umetniška gimnazija.

Na otvoritvi razstave, ki si jo lahko ogledate vse do 28. julija 2021, je bil prisoten tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij, posnetih na odprtju razstave (klik!).

Razstava Rojstni dan v Hermanovem brlogu gostuje v Tržiču

Od četrtka, 10. junija 2021 dalje je v Galeriji Paviljon NOB v Tržiču na ogled razstava Muzeja novejše zgodovine Celje Rojstni dan v Hermanovem brlogu.

Razstava prikazuje, kako so rojstne dneve praznovali v preteklosti, s čim so se posladkali, kaj so se igrali, kakšna so bila vabila, s čim so obdarili slavljenca in še marsikaj zanimivega. Na razstavi je med drugim tudi torta velikanka, v katero lahko vstopimo in odkrijemo njene skrivnosti.

Razstava je na ogled do 10. 7. 2021.

Vabljeni na pogovorni večer z dr. Alešem Marđetkom, avtorjem knjige Trdnjava na jugu tretjega rajha

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 2. junija 2021, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z dr. Alešem Marđetkom, avtorjem knjige Trdnjava na jugu tretjega rajha.

Knjiga Trdnjava na jugu tretjega rajha, avtorja dr. Aleša Marđetka, je v letu, ko se spominjamo 80. obletnice začetka druge svetovne vojne na slovenskih tleh, izšla pod okriljem in ob podpori Muzeja novejše zgodovine Celje.

Gre za obsežno in doslej najcelovitejše delo o dogajanju v Celju med nemško okupacijo, ki pa svoje vsebine ne zamejuje z datumi v aprilu 1941 ali maju 1945, temveč pripoved uvede z njeno grozečo predigro, zaključi pa s katarzičnim in obenem tragičnim povojnim epilogom.

Trdnjavo na jugu tretjega rajha odlikuje zlasti dejstvo, da je v njej zbrano in povzeto tako rekoč vse številno, doslej že objavljeno znanje in vedenje o Celju in Celjanih med drugo svetovno vojno, temu pa je dodanih nekaj povsem novih dejstev in podatkov, ki so plod predane raziskave okupacijskega tiska ter nekaterih, doslej zgolj fragmentarno uporabljenih arhivskih fondov.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Pred pogovornim večerom vas vabimo še k ogledu občasne razstave Fotoaparat in vojna, ki s 3. junijem zapira svoja vrata.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Obisk muzeja in muzejskih dogodkov je možen ob upoštevanju veljavnih epidemioloških ukrepov.

Vabilo na večer v muzejski kavarni (klik!)

Mednarodni muzejski dan v MnZC

Muzeji in galerije vsako leto 18. maja praznujemo Mednarodni dan muzejev, ki se letos posveča temi PRIHODNOST MUZEJEV: OKREVANJE IN NOVI IZZIVI. 

V Muzeju novejše zgodovine Celje bomo ta dan obeležili s prostim vstopom na stalne in občasne razstave in sicer med 9. in 17. uro.

Ob 17. uri pa vabljeni v Otroški muzej Hermanov brlog, kjer se boste na vodstvu po novi razstavi Hermanov bonton interaktivno spoznavali s pravili lepega vedenja (omejeno število, obvezna predhodna prijava na telefonsko številko 428 64 28 ali e naslov informacijska@mnzc.si).

Vabljeni!

Nova občasna razstava Pristneži

V kletnih prostorih Fotohiše Pelikan je od 7. maja 2021 na ogled nova občasna razstava Pristneži, avtorjev fotografa Nika Jarha in slikarke Lidije Špiljak.

Na razstavi so predstavljene osebe iz celjskega okoliša, ki so po besedah avtorjev posebne in v svoji pristnosti izstopajo od povprečja, so različnih poklicev, zanimanj, starosti in socialnih položajev. Vsaka predstavljena oseba je zgodba zase, podana skozi fotografijo in sliko. Ta dva elementa se dopolnjujeta, povezujeta in nadgrajujeta, pri čemer avtorja sledita svoji intuiciji in svobodnemu izražanju.

Razstavo, ki bo na ogled do septembra 2021, si lahko brezplačno ogledate ob sobotah med 9. in 13. uro.

Vabljeni!

V Laškem na ogled panojska razstava NOVI TEDNIK 75 let

Od srede, 5. maja 2021, je na ploščadi pred Kulturnim centrom Laško na ogled občasna panojska razstava o 75-letnici Novega tednika, ki na 16 panojih povzema prerez razvoja časopisa od prvih povojnih začetkov do danes.

Vsebino časopisa ponazarjajo izseki iz zapisov, ki so bili objavljeni o nekaterih pomembnejših dogodkih v naših krajih.

Razstavo, ki bo na ogled mesec dni, je zasnovala kustosinja Muzeja novejše zgodovine Celje Darja Jan v sodelovanju z medijsko hišo Novi tednik.

Več o razstavi na tej povezavi (klik!).

Hermanov bonton

Vse do konca prihodnjega leta bo v Otroškem muzeju Hermanov brlog na ogled nova občasna razstava Hermanov bonton.

Kaj pa sploh je bonton? Beseda v francoščini pomeni “dober ton” ali “dober vtis” in zajema pravila spodobnega vedenja v družbi. Bontonu bi lahko rekli tudi olika ali lepo vedenje.

Na razstavi tako najdemo pravila lepega obnašanja, ki so bila zapovedana v preteklosti in veljajo še danes. Kakšno nam bo prav gotovo priklicalo nasmešek na obraz, saj si jih danes ne moremo več niti predstavljati. Kljub temu pa lepo vedenje ne pomeni, da si staromoden, ampak spoštljiv in obziren do sebe in drugih, pa tudi do okolja, narave in živali. Preko različnih interaktivnih vsebin nas razstava tako nauči, kako v izogib zadregi in nerodnosti ravnati v različnih situacijah.

  • Ogled razstave je možen le ob upoštevanju trenutnih ukrepov NIJZ!

Staro in novo o vojni

Izšli sta dve novi knjižni izdaji o zgodovini Celja med drugo svetovno vojno – knjiga Aleša Marđetka Trdnjava na jugu tretjega rajha (Celje med okupacijo 1941-1945) in druga dopolnjena izdaja spominov Ivana Grobelnika – Iva Harmonika, škarje in Stari pisker.
Trdnjavo na jugu tretjega rajha odlikuje zlasti dejstvo, da je v njej zbrano in povzeto tako rekoč vse številno, doslej že objavljeno znanje in vedenje o Celju in Celjanih med drugo svetovno vojno, temu pa je dodanih nekaj povsem novih dejstev in podatkov, ki so plod predane raziskave okupacijskega tiska ter nekaterih, doslej zgolj fragmentarno uporabljenih arhivskih fondov.
Knjiga se tako dopolnjuje s spomini Ivana Grobelnika – Iva, zlasti tistimi na čas druge vojne in znamenite “akcije Stari pisker”, neverjetne, a vendar resnične zgodbe o hrabrosti in sreči.
Knjigi sta na voljo v naši muzejski trgovini, posamezno in tudi v kompletu. Vabljeni k prebiranju!
© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani