Pedagoški programi v šolskem letu 2021/22

Tudi v šolskem letu 2021-2022 vas v Muzeju novejše zgodovine Celje z veseljem pričakujemo!

Zakaj bi obiskali ravno naš muzej?
Ÿ ker pripravljamo zanimive in poučne razstave ter raznolike spremljevalne programe,
Ÿ ker muzejsko okolje ponuja izkušnjo preko predmetov in zgodb, ki so nosilci znanj in spominov,
Ÿ ker spodbujamo radovednost, kreativnost in kritično razmišljanje,
Ÿ ker je muzej dostopen za gibalno in senzorno ovirane ter osebe z motnjo v duševnem razvoju,
Ÿ ker lahko sprejmemo večje število otrok, ki jih razdelimo v več skupin,
Ÿ ker skupine po razstavah vodijo prijazni in strokovni animatorji in kustosi,
Ÿ ker imamo ugodne cene vstopnine, ustvarjalnic in drugih programov,
Ÿ ker imamo na voljo prostor za oddih in malico iz nahrbtnika,
Ÿ ker je muzej lociran v bližini železniške in avtobusne postaje,
Ÿ ker imate z malo sreče možnost spoznati čisto pravega Hermana Lisjaka.

Dobrih razlogov za obisk je še mnogo več, zato vam predlagamo: oglejte si vsebine in nas kontaktirajte, da se dogovorimo o podrobnostih vašega obiska.
Doživite kulturni, naravoslovni, tehniški dan ali ekskurzijo v našem muzeju!

Več o programih na spodnji povezavi:

Pedagoški programi v šolskem letu 2021/22

Poletna muzejska noč 2021 v MnZC (foto)

V soboto, 19. junija 2021, je tudi v našem muzeju potekala tradicionalna Poletna muzejska noč, skupna akcija slovenskih muzejev, galerij in drugih kulturnih institucij, ki je letos potekala že 19. leto zapored.

Obiskovalci so si lahko med 18. in 24. uro brezplačno ogledali vse stalne in občasne razstave v MnZC ter se udeležili javnega vodstva po Spominski sobi Stari pisker. Med 18. in 20. uro sta bili na ogled tudi občasni razstavi v Fotoateljeju in galeriji Pelikan (Obrazi) ter v Fotohiši Pelikan (Pristneži).

Vsem obiskovalcem se zahvaljujemo za obisk ter upoštevanje trenutnih smernic NIJZ.

Utrinke s Poletne muzejske noči 2021 si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

Počitniški program M kot muzej

Otroke med 1. in 5. razredom OŠ vabimo tudi konec avgusta na zabavno ter poučno raziskovanje, ustvarjanje in druženje v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Spet se bomo imeli luštno v muzeju! Družili se bomo, raziskovali, ustvarjali in se igrali.
Od torka do petka si bomo ogledali muzejske razstave, spoznavali slovensko in svetovno kulturno ter naravno dediščino, se potepali po mestnem parku in mestu, ustvarjali z različnimi materiali, se srečali s posebnimi gosti in seveda s Hermanom Lisjakom.

Tedenski program bo potekal od 10. do 14. ure.

Vragolije bomo zaključili v soboto, z dogodkom ob 10. uri, na katerega bomo povabili tudi starše.

Več o programu, datumih in prijavi na spodnji povezavi

M kot muzej – program in prijavnica

Poletna muzejska noč

Vabljeni, da z nami preživite letošnjo poletno muzejsko noč, največjo promocijsko akcijo slovenskih muzejev in galerij, ki bo 19. junija 2021, od 18. do 24. ure.

Tudi tokrat smo pripravili pester program.

Brezplačen ogled muzejskih razstav:

  • stalne razstave: Živeti v Celju, Otroški muzej Hermanov brlog, Zobozdravstvena zbirka
  • občasne razstave: Hermanov bonton, »Služimo narodu«: Spomini slovenskih vojakov JLA

19.00 Stari pisker, vodstvo

18.00-20.00 odpiralni čas Fotoateljeja in galerije Pelikan v Razlagovi ulici 5:

brezplačen ogled občasnih razstav Obrazi (18.00-20.00) in Pristneži (18.00-20.00)

VABLJENI, VSTOPNINE NI!

Udeležba je možna le ob upoštevanju trenutnih ukrepov NIJZ!

Služimo narodu

Letošnje leto mineva v obeleževanju 30. obletnice samostojne države in odhoda zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade iz naših krajev.

V ta namen je v Muzeju novejše zgodovine Celje od 18. junija 2021 dalje na ogled občasna razstava s pomenljivim naslovom SLUŽIMO NARODU Spomini slovenskih vojakov Jugoslovanske ljudske armade.

Služenje vojaškega roka je dolgo časa na osebni ravni veljalo za iniciacijo v svet odraslosti, obenem pa je moški posameznik šele z opravljeno obveznostjo do države obveljal za njenega polnopravnega člana. To obvezno »služenje narodu«, kot se je glasil krovni slogan služenja vojaščine v Jugoslaviji, so njeni vojaki dojemali različno, od nujnega zla do častne dolžnosti, ki jih je navdajala s ponosom. Ne glede na to, pa je služenje vojaškega roka v JLA občutno zaznamovalo življenja številnih Slovencev, ne le fantov, ki so se na služenje odpravljali, pač pa tudi njihovih najbližjih, zlasti deklet in žena.

Mnogokatere individualne zgodbe slovenskih nabornikov v JLA se zlivajo v naš kolektivni in zgodovinski spomin, ki ga, 30 let po nastanku samostojne države, osamosvojitvene vojne in odhodu zadnjega vojaka JLA iz Slovenije, velja ohraniti tudi s pomočjo razstav, kot smo jo pripravili v muzeju.

Ob razstavi je izšel e-katalog z (i)zbranimi zgodbami slovenskih nabornikov, ki je na voljo v naši muzejski trgovini.

Sočasno je v muzeju na ogled tudi gostujoča razstava Vojaškega muzeja Slovenske vojske z naslovom Slovenska vojska v službi domovine. 

Obe razstavi lahko obiščete do konca oktobra 2021.

Tri zvezde treh desetletij

Od 18. junija 2021 je na Trgu Celjskih knezov na ogled razstava TRI ZVEZDE TREH DESETLETIJ – CELJE 1991.

Razstava predstavlja razvoj dogodkov, ki so privedli do prelomnega obdobja pred tremi desetletji. Prikazano je dogajanje na Celjskem v času slovenske pomladi, demokratizacije, obrambnih priprav, razglasitve samostojnosti in osamosvojitvene vojne. Vsebina zgodovinskih dogajanj je dopolnjena z umetniškimi interpretacijami dijakinj Gimnazije Celje – Center – programa Umetniška gimnazija.

Na otvoritvi razstave, ki si jo lahko ogledate vse do 28. julija 2021, je bil prisoten tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Vabljeni k ogledu galerije fotografij, posnetih na odprtju razstave (klik!).

Razstava Rojstni dan v Hermanovem brlogu gostuje v Tržiču

Od četrtka, 10. junija 2021 dalje je v Galeriji Paviljon NOB v Tržiču na ogled razstava Muzeja novejše zgodovine Celje Rojstni dan v Hermanovem brlogu.

Razstava prikazuje, kako so rojstne dneve praznovali v preteklosti, s čim so se posladkali, kaj so se igrali, kakšna so bila vabila, s čim so obdarili slavljenca in še marsikaj zanimivega. Na razstavi je med drugim tudi torta velikanka, v katero lahko vstopimo in odkrijemo njene skrivnosti.

Razstava je na ogled do 10. 7. 2021.

Vabljeni na pogovorni večer z dr. Alešem Marđetkom, avtorjem knjige Trdnjava na jugu tretjega rajha

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 2. junija 2021, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z dr. Alešem Marđetkom, avtorjem knjige Trdnjava na jugu tretjega rajha.

Knjiga Trdnjava na jugu tretjega rajha, avtorja dr. Aleša Marđetka, je v letu, ko se spominjamo 80. obletnice začetka druge svetovne vojne na slovenskih tleh, izšla pod okriljem in ob podpori Muzeja novejše zgodovine Celje.

Gre za obsežno in doslej najcelovitejše delo o dogajanju v Celju med nemško okupacijo, ki pa svoje vsebine ne zamejuje z datumi v aprilu 1941 ali maju 1945, temveč pripoved uvede z njeno grozečo predigro, zaključi pa s katarzičnim in obenem tragičnim povojnim epilogom.

Trdnjavo na jugu tretjega rajha odlikuje zlasti dejstvo, da je v njej zbrano in povzeto tako rekoč vse številno, doslej že objavljeno znanje in vedenje o Celju in Celjanih med drugo svetovno vojno, temu pa je dodanih nekaj povsem novih dejstev in podatkov, ki so plod predane raziskave okupacijskega tiska ter nekaterih, doslej zgolj fragmentarno uporabljenih arhivskih fondov.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Pred pogovornim večerom vas vabimo še k ogledu občasne razstave Fotoaparat in vojna, ki s 3. junijem zapira svoja vrata.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Obisk muzeja in muzejskih dogodkov je možen ob upoštevanju veljavnih epidemioloških ukrepov.

Vabilo na večer v muzejski kavarni (klik!)

Mednarodni muzejski dan v MnZC

Muzeji in galerije vsako leto 18. maja praznujemo Mednarodni dan muzejev, ki se letos posveča temi PRIHODNOST MUZEJEV: OKREVANJE IN NOVI IZZIVI. 

V Muzeju novejše zgodovine Celje bomo ta dan obeležili s prostim vstopom na stalne in občasne razstave in sicer med 9. in 17. uro.

Ob 17. uri pa vabljeni v Otroški muzej Hermanov brlog, kjer se boste na vodstvu po novi razstavi Hermanov bonton interaktivno spoznavali s pravili lepega vedenja (omejeno število, obvezna predhodna prijava na telefonsko številko 428 64 28 ali e naslov informacijska@mnzc.si).

Vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani