Nova občasna razstava (P)ostati ženska

Od 8. marca 2022 je v Muzeju novejše zgodovine Celje na ogled nova občasna razstava (P)ostati ženska.

Za razstavnim projektom (P)ostati ženska je dolg premislek o tem, na kakšen način vpeljati v muzej koncept spola in kako spregovoriti o ženskah ter kaj o tem vprašanju, ki v zadnjih nekaj desetletjih končno zaposluje različne znanstvene vede, sploh povedati.

S pričujočo razstavo dajemo v Muzeju novejše zgodovine Celje prostor zgodbam žensk. A ne zapuščini pomembnih zgodovinskih osebnosti, ki so zaznamovale družbo, priznanje za svoje dosežke pa so dobile mnogo kasneje, ali pa nanj še vedno čakajo. Niti je ne posvečamo osebnim zgodbam vseh pomembnih preteklih in sedanjih herojinj vsakdanjega dne, ki jih opazujemo, občudujemo in po katerih se zgledujemo, a se nam zdi, da jim nikoli ne bomo segle niti do kolen.

To je namreč razstava o vsaki izmed nas. Osebne zgodbe posameznic postavlja ob kolektivne in na njih raziskuje, kje so meje med osebnim in družbenim ter kje presečišča, kjer naše individualne izkušnje postanejo del skupne. Z njo odpiramo prostor premisleku o intimnem občutenju in zavedanju spola, družbenih odnosih in predstavljanju žensk v muzejih.

Razstava je prilagojena gibalno oviranim osebam.

Ob razstavi pripravljamo bogat spremljevalni program, del le-tega bodo izvedli tudi v Centru sodobne umetnosti, ki sodeluje pri projektu.

Izšel je tudi zbornik prispevkov k občasni razstavi.

Na ogled bo do 31. avgusta 2022.

Vabljeni k ogledu utrinkov z odprtja (klik!).

Vabljeni na Glasbeno sobotnico: Ta ram pa ra ri

V soboto, 12. februarja 2022, vas ob 10. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na četrto Glasbeno sobotnico sezone 2021/2022, Ta ram pa ra ri, nobenih skrbi!

Slovenski otroški in mladinski filmi so polni zanimivih in vsem dobro znanih junakov, ob katerih odraščajo številne generacije. Ni ga med nami, ki ne bi znal zapeti vsaj kakšne še vedno aktualne in priljubljene melodije, ki spremlja naše junake na filmskih platnih. Se še spomnite, kako sta se spoznala Matic in Jakob? In kaj se zgodi, če pisatelj zažge svojo pravljico? Kdo je slovenski superjunak, ki pozna ga čisto vsak, pa čeprav ne nosi ogrinjala? In zakaj je prijateljstvo in sodelovanje še vedno najboljši način za reševanje težav?
O vsem tem nam bosta pripovedovala Vid Palčnik in Lena Pupis. Ker pa dobre zgodbe na filmskih platnih vedno spremlja tudi dobra glasba, bodo za glasbeno spremljavo ob kateri boste lahko tudi zapeli, poskrbeli člani godalnega kvarteta – Maša, Barbara, Katja in Domen.

Ta ram pa ra ri, nobenih skrbi! Se vidimo na Sobotnici!

Organizatorja: Hiša kulture Celje in Muzej novejše zgodovine Celje.

Vstopnina 5 EUR. Vstopnice so na voljo v tednu pred predstavo v informacijski pisarni MnZC.

Pomoč Ukrajini

V muzeju se pridružujemo Mestni občini Celje pri humanitarni akciji za pomoč Ukrajini. Humanitarna pomoč se bo zbirala v sodelovanju s Celjskim mladinskim centrom, kjer je organizirano prevzemno mesto. Akcija bo potekala od 3. marca 2022 do vključno 9. marca 2022.

Več podrobnosti lahko najdete tukaj.

Celjani smo že dokazali, da smo humanitarni, odprtega srca in da nam ni vseeno za stiske drugih ljudi. Verjamemo, da bomo tudi tokrat znali stopiti skupaj in po svojih močeh pomagati ljudem, ki so se zaradi vojne znašli v izjemno težkem položaju.

Vabljeni na počitniška druženja v Hermanov brlog

V času zimskih počitnic vabimo otroke in družine v Otroški muzej Hermanov brlog, kjer boste lahko raziskovali, ustvarjali, se igrali in na zabaven način, preko različnih medijev, prišli do novih znanj. Po impulzivnem doživetju interaktivnih vsebin bo konec z zadregami, kako ravnati v različnih situacijah, saj razstava ponuja skoraj vse odgovore o primernem in spoštljivem vedenju.

Muzej novejše zgodovine Celje se tako pridružuje številnim aktivnostim, dogodivščinam ter dogodkom za otroke in družine, ki jih med zimskimi počitnicami pripravljamo v Celju. Kampanja, pod skupnim imenovalcem V Celje po veselje, traja do 6. marca.

Hermanove otroške ustvarjalnice se bodo v MnZC odvijale v dopoldanskem, nekatere pa tudi v popoldanskem času. V petek, 25. februarja vas ob 11. uri vabimo na ustvarjalnico z naslovom Tista o hvaležnem medvedu, v torek, 1. marca 2022, ob 11. uri na ustvarjalnico Boš kurent za pusta?, v sredo, 2. marca 2022, vas ob 11. in 16. uri v okviru Hermanovega kulturnega tedna vabimo na izdelavo družabne igre, v četrtek, 3. marca 2022, pa vas ob 11. in 16. uri vabimo na ustvarjalnico Športni bonton. Ustvarjalnice Bonton v naravi se lahko udeležite v petek, 4. marca 2022, ob 11. uri, z zimskimi ustvarjalnicami pa bomo zaključili v soboto, 5. marca 2022, ob 11. uri, z izdelavo družabne igre.

Cena posamezne ustvarjalnice je 1,5 €, prosimo za oredhodne prijave na telefonsko številko 03 428 64 28 ali preko elektronske pošte: informacijska@mnzc.si.

Vljudno vabljeni!

Pogovorni večer z Danielom Siterjem, avtorjem knjige Rogaška Slatina pod kljukastim križem

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 23. februarja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Danielom Siterjem, avtorjem knjige Rogaška Slatina pod kljukastim križem.

Daniel Siter, zgodovinar, mladi raziskovalec in doktorand na Fakulteti za humanistični študij mednarodne univerze Alma Mater Europaea, se raziskovalno ukvarja s sodobno zgodovino, primarno zlasti z obdobjem druge svetovne vojne na Slovenskem.

V lanskem letu je izdal znanstveno monografijo Rogaška Slatina pod kljukastim križem, ki je izšla pod okriljem založbe AMEU – ISH. Delo predstavlja prvo poglobljeno, sistematično, temeljito in celostno zgodovinopisno raziskavo štiriletne nacistične okupacije in oblasti v zdravilišču Rogaška Slatina z bogatim številom doslej še neobjavljenih tematskih sklopov.

Izvirna študija temelji na večletnem arhivskem raziskovanju in drugih primarnih virih ter terenskem delu, se pa avtor pri pisanju ni opiral le na znanstvene vire, ampak je prisluhnil tudi ljudem, ki so čas vojne doživeli. Kljub mikrozgodovinskemu značaju tako knjiga močno presega lokalne okvire.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi in ob upoštevanju pogoja PCT.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Svečanost ob 150-letnici Turističnega in kulturnega društva Celje

Muzej novejše zgodovine Celje in Turistično in kulturno društvo Celje vas v sredo, 16. februarja 2022, ob 18. uri vabita v Muzej novejše zgodovine Celje na svečanost ob 150-letnici Turističnega in kulturnega društva Celje.

Tematskemu vodenju po razstavi Lepo mesto in premierni izvedbi oživljene pesmi “Ob Savinji”, bo sledilo odkritje celopostavne figure Josipa Pelikana.

Prisrčno vabljeni.

Vstop prost.

Slovenski kulturni praznik v MnZC

Ob slovenskem kulturnem prazniku Muzej novejše zgodovine Celje v torek, 8. februarja 2022, brezplačno odpira svoja vrata.

Muzej bo odprt med 9. in 17. uro, na ogled pa bodo razstave v naši matični hiši (stalna razstava Živeti v Celju, občasna razstava Lepo mesto, otroški muzej z razstavama Brlog igrač in Hermanov bonton).

Fotoatelje in galerija Pelikan bo na ogled med 9. in 13. uro.

Prostorov Starega piskra zaradi upoštevanja ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa ter zagotavljanja varnega obiska ob kulturnem prazniku ne bo možno obiskati.

Vabljeni!

Obisk muzeja je možen ob upoštevanju veljavnih epidemioloških ukrepov.

Vabljeni na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige O časopisu, pivu in vesolju nasploh

Muzej novejše zgodovine Celje vas na predvečer slovenskega kulturnega praznika, v ponedeljek, 7. februarja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige O ČASOPISU, PIVU IN VESOLJU NASPLOH.

»Opisal je zgodbo o časopisu, ki se komu od bralcev zdi sumljivo znana, a je seveda fikcija ali pa kvečjemu odsev našega sveta. Bolj ko tonemo vanjo, bolj nas preveva občutek, da smo za zmeraj obtičali v sanjski sobi z zrcali, po kateri se sprehajajo demoni.« dr. Dan Podjed

Brane Piano, dolgoletni novinar, publicist in literat ter prejemnik srebrnega celjskega grba (2018), je izdal svojo drugo knjigo, roman O časopisu, pivu in vesolju nasploh.
Roman bi na prvo žogo uvrstili med znanstveno fantastiko, a gre predvsem za družbeno kritično literaturo. Iz svojih bogatih – trpkih in humornih – novinarskih izkušenj je Piano stkal zgodbo o vzponu in propadu edinega časopisa v Deželi, za katero bi kdo morda posumil, da je Slovenija – pa to seveda ni.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi in ob upoštevanju pogoja PCT. Obvezne predhodne prijave na e naslov katja.pur@mnzc.si ali telefonsko številko 03 428 64 26, najkasneje do petka, 4. 2. 2022.

Vstop prost.

Odprta razstava Slovenci v nacističnih koncentracijskih taboriščih in njihova zapuščina v MnZC

27. januarja 1945 so zavezniki osvobodili nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau blizu Krakova na južnem Poljskem.

Tako letos že 17 leto zapored na ta dan obeležujemo 𝘮𝘦𝘥𝘯𝘢𝘳𝘰𝘥𝘯𝘪 𝘥𝘢𝘯 𝘴𝘱𝘰𝘮𝘪𝘯𝘢 𝘯𝘢 𝘻̌𝘳𝘵𝘷𝘦 𝘩𝘰𝘭𝘰𝘬𝘢𝘷𝘴𝘵𝘢.

Hkrati letos mineva tudi 80 let od najhujših nacističnih zločinov na okupiranem Štajerskem, ob streljanju talcev zlasti množičnih deportacij Slovenk in Slovencev v nacistična koncentracijska in uničevalna taborišča. Avgusta leta 1942 so namreč iz Celja proti Auschwitzu odpeljali kar štirje transporti. Na njih je bilo skupaj 394 žena in 139 mož, in več kot polovica jih je tam še tisto leto umrla.

V muzeju hranimo več kot sedemsto fotografij slovenskih taboriščnic in taboriščnikov in nekaj deset predmetov, povezanih s taborišči in življenjem v njih.

S Slovenci v nacističnih taboriščih in njihovo zapuščino v MnZC se lahko od danes dalje srečate v spodnji avli muzeja na priložnostni razstavi.

Ogled je brezplačen.

Razstava je na ogled do 25. septembra 2022.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani