Glasbene sobotnice: na oder prihajajo Mojstri pajki

V soboto, 21. maja 2022, vas ob 10. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na Glasbeno sobotnico z naslovom Mojstri pajki.

Mojstri pajki je glasbena pravljica o čisto navadni družini pajkov iz zapuščenega gradu, ki spoznajo, da dobri pletilci ne pletejo le raznolikih mrež, ampak tudi samosvoje zgodbe prepletajočih se niti.

Mojstri pajki so:
Nuša Ofentavšek, pevka
Nuša Komplet Peperko, pripovedovalka
Tomaž Trop, pisec glasbe
Mija Močnik, Ela Aškerc in Bina Rosa Peperko, mlade soustvarjalke
ter
Matic Dokler, Katarina Viher in Gregor Vinko, glasbeniki.

Organizatorja: Hiša kulture Celje in Muzej novejše zgodovine Celje.

Dogodek v sklopu abonmaja Glasbene sobotnice – velika glasba za male otroke.

Vstopnina 5 EUR. Vstopnice so na voljo v tednu pred predstavo v muzejski trgovini.

Pogovorni večer z dr. Alijem Žerdinom

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 18. maja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Alijem Žerdinom, avtorjem knjig MMXX: LETO NEVARNE BLIŽINE in MMXXI: LETO NEVARNIH MUTACIJ.

Dr. Ali Žerdin je po izobrazbi sociolog, po opisu del in nalog novinar in dolgoletni urednik Sobotne priloge Dela.
Če je novinarstvo prva skica zgodovine, sta njegovi knjigi o epidemiji covida-19 – MMXX, Leto nevarne bližine in MMXXI, Leto nevarnih mutacij – namenjeni temu, da pozabi iztrgamo dogodke, ki so zaznamovali leti 2020 in 2021. Knjigi sta nekje vmes – med novinarstvom, sociologijo in zgodovinopisjem. Podnaslova obeh knjig sta bolj ali manj enaka: Kaj je šlo narobe …

Epidemija je imela v Sloveniji razsežnosti velike tragedije, a smo leta MMXX in MMXXI tragično dimenzijo potlačili. Hkrati je bil tragični kontekst vzvod, ki naj bi vodil v globoko spremembo družbenih odnosov, v mutacijo ustavnega reda. Zahvaljujoč imunskemu sistemu skupnosti, kar se je izkazalo v letu MMXXI, pa so najbolj daljnosežne mutacije propadle. Ostala je tragedija, ki jo moramo razumeti.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Mednarodni dan družin in mednarodni muzejski dan v MnZC

Zveza prijateljev mladine Slovenije v tednu otroka že tradicionalno organizira akcijo Za družine brezplačno. Akciji se vrsto let pridružujemo tudi v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Na mednarodni dan družin, v nedeljo, 15. maja 2022, med 14. in 18. uro, imajo družine prost vstop na vse razstave. Izkoristite priložnost in s svojimi otroki kakovostno preživite prosti čas.

———————————————————————————————————————————————————————————————

Muzeji in galerije vsako leto 18. maja praznujemo mednarodni muzejski dan, ki letos poteka pod geslom Moč muzejev (The Power of Museums).

Vabljeni v sredo, 18. maja 2022, med 9. in 17. uro, na ogled stalnih in občasnih razstav: Hermanov bonton, stalna razstava v Otroškem muzeju Hermanov brlog, Živeti v Celju, P(o)stati ženska.

Ob 16. uri vabljeni na Hermanovo družinsko ustvarjalnico: Tri Hermanove zvezde.

Za družine in posameznike prost vstop!

Pogovorni večer z Andrejem Rahtenom

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 4. maja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Andrejem Rahtenom, avtorjem knjige ANTON KOROŠEC Slovenski državnik kraljeve Jugoslavije.

»Mirno in z optimizmom zremo zato v bodočnost. Če smo se obdržali skozi stoletja brez lastne države, nam bo to toliko laže v Jugoslaviji, kjer smo svojo usodo povezali s srbskim in hrvatskim narodom. Če so se nam neprijazne sile podvojile, smo mi svoje podesetorili. Pot našega naroda se šele začenja. Ne v zaton, temveč v življenje, z vero v Boga in v samega sebe!« 
(bodrilni nagovor dr. Korošca iz l. 1939, odlomek iz knjige)

Ob 150. obletnici rojstva dr. Antona Korošca je pri Cankarjevi založbi izpod peresa zgodovinarja in celjskega rojaka prof. dr. Andreja Rahtena izšla monografija Anton Korošec. Slovenski državnik kraljeve Jugoslavije, ki prvič na enem mestu celovito predstavi državniško vlogo dr. Antona Korošca v obdobju med obema svetovnima vojnama.
Na predstavitvi bo poleg avtorja sodeloval tudi recenzent dr. Jurij Perovšek.

Z uglednima gostoma se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Na Hermanovem odru: Šivilja in škarjice

V soboto, 23. aprila 2022, vas ob 10. uri vabimo na zadnjo predstavo letošnjega abonmaja Na Hermanovem odru, Šivilja in škarjice, ki si jo boste zaradi sprostitve protikoronskih ukrepov lahko ogledali tudi tisti brez zakupljenih abonmajev.

Na gradu živi in dela pridna šivilja Bogdanka, ki za grajsko gospo šiva lepe obleke. Njena edina prijateljica je drobna ptičica, ki šivilji uresniči neverjetno željo: imeti škarjice, ki režejo kar same. Toda škarjice so bile všeč tudi grajski gospe, škarjice hoče zase, zato je Bogdanko spodila z gradu. Gospa je preizkusila škarjice. Mislite, da so jo ubogale?

Izvedba: Teater za vse

Za abonma in izven!

Vstopnice za predstavo so na voljo v informacijski pisarni MnZC v tednu pred predstavo.

Predstavitev nove številke revije Zgodovina za vse

Muzej novejše zgodovine Celje in Zgodovinsko društvo Celje vas ob prazniku Mestne občine Celje v sredo, 13. aprila 2022, ob 18. uri vabita v muzejsko kavarno na predstavitev druge številke XXVIII. letnika revije ZGODOVINA ZA VSE.

Tematsko številko bo predstavil njen urednik dr. Aleksander Žižek, eno izmed objavljenih razprav, Dr. Juro Hrašovec – prvi slovenski župan Celja, pa bo osvetlil avtor mag. Damir Žerič.

Na prvih povojnih volitvah, 26. aprila 1921, je v Celju slavila Jugoslovanska demokratska stranka, njen član dr. Juro Hrašovec pa je bil 18. maja 1921 izvoljen za prvega slovenskega župana Celja.

Dr. Juro Hrašovec se je v celjsko zgodovino zapisal kot nosilec slovenizacije mesta na političnem, kulturnem, prosvetnem in gospodarskem področju. V središče njegovega delovanja je bil postavljen boj za enakopravnost slovenskega jezika v javnem življenju. Njegovo delo je vodila zavest, da temelj narodnostne in kulturne moči predstavlja gospodarstvo, zato se je z vso vnemo angažiral pri ustanovitvi slovenskih finančnih zavodov. Obdobje Hrašovčevega županovanja, ki je trajalo do leta 1927, je bilo vrhunec bogate družbenopolitične kariere, ki se je začela že v osemdesetih letih 19. stoletja.

S svojo življenjsko energijo in več kot šestdesetletnim javnim delovanjem predstavlja nedvomno eno najpomembnejših osebnosti prve polovice 20. stoletja pri nas.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Delavnica Passing swiftly

V nedeljo, 10. aprila 2022, je v okviru spremljevalnih dogodkov ob razstavi (P)ostati ženska potekala delavnica, namenjena ženskam, na njej pa so se udeleženke osredotočale na spoznavanje principov partnerskega telesnega stika.
Ti principi so osnova za razvoj partnerske akrobacije, s katero se ukvarjata ustvarjalki. Posledično je to tudi osnova partnerskega odnosa, saj je vez med telesnim in psihološkim vidikom neizogibna. Delavnica je grajena na ustvarjanju zaupanja vase in v druge. Osrednji motiv je stalna menjava vlog.
Delavnica se je začela v Celjskem mladinskem centru, po sprehodu skozi mesto pa se je zaključila z obiskom Muzeja novejše zgodovine Celje, kjer sta potekali predstavitev ustvarjalk za javnost in ogled občasne razstave (P)ostati ženska.

Glasbena sobotnica: Mehurčki

V soboto, 9. aprila 2022, je na odru Hermanovega gledališča potekala Glasbena sobotnica, z naslovom Mehurčki.

Igrive, nagajive, tople in živahne pesmi Otona Župančiča so dobile tudi glasbeno obleko. Predstavo je zasnovala Sandra Feketija, ki je pesmim posodila tudi svoj vokal. Na odru so ji delali družbo odlični glasbeniki – Igor Feketija na klaviaturah, Aljoša Jurkošek na trobenti, Dušan Kneževič na bas kitari in Leon Firšt na kitari.

Organizatorja: Hiša kulture Celje in Muzej novejše zgodovine Celje

Vabljeni k ogledu utrinkov z Glasbene sobotnice (klik!)

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani