MnZC z izbranimi predmeti v Hiši evropske zgodovine v Bruslju

V Hiši evropske zgodovine v Bruslju je od minulega konca tedna na ogled občasna razstava z naslovom Throwaway: The History of a Modern Crisis, ki obravnava zgodovino metanja stran, smeti, ravnanja z odpadki in njihovo ponovno uporabo ter s tem hkrati opozarja na sodobno okoljsko krizo.

Razstavo spremlja digitalna platforma, pri kateri z izbranimi vsebinami sodeluje tudi Muzej novejše zgodovine Celje. Na njej je 9 kosov gradiva iz naših muzejskih zbirk, 4 video vsebine in podcast z dr. Danom Podjedom, tekom projekta pa bomo dodajali še nove vsebine.

Obiskovalci lahko raziskujejo digitalno platformo na naslovu: https://www.throwaway-history.eu/en, o sami razstavi pa se seznanijo na https://historia-europa.ep.eu/sl/za-enkratno-uporabo.

Razstava je na ogled do sredine januarja 2024.

RAZPRODANO!!! Na Hermanovem odru: Mojca Pokrajculja

Muzej novejše zgodovine Celje vas v soboto, 25. februarja 2023, ob 10. uri vabi v Otroški muzej Hermanov brlog na naslednjo predstavo letošnje sezone Na Hermanovem odru MOJCA POKRAJCULJA (Gledališče Zapik).

Kako spravimo deklico v lonček? Pa še medveda in kup drugih? Lahko, če smo v lutkovnem gledališču. Vsi se zatečejo vanj pred mrazom, ki ščipa, zbada, spodnaša in pritiska. A tam se težave šele začnejo … Mehke pisane lutke v pravem glinastem loncu, kup verzov in petja …

Besedilo je prejelo Zlato hruško, predstava pa 25 zlatih zvezdic.

Predstava je primerna za otroke od 2. leta dalje in traja 35 minut.

V sklopu abonmaja Na Hermanovem odru in izven.

Vstopnice za predstavo so 5 EUR in jih lahko kupite od torka, 21. februarja 2023, od 9. ure dalje v muzejski trgovini. 

Prijazno vabljeni!

  • Vstopnice za predstavo so R A Z P R O D A N E ! 

Vabljeni na odprtje gostujoče razstave “Desiderio litorale” – Obalno hrepenenje

Muzej novejše zgodovine Celje, Hiša kulture Celje in Muzej mesta Bad Ischl vas v četrtek, 16. februarja 2023, ob 18. uri vabijo v galerijo muzeja na odprtje občasne slikarske razstave avstrijskega umetnika Gerharda Oliverja Moserja »Desiderio Litorale« – Obalno hrepenenje.

V Linzu živeči avstrijski umetnik Gerhard Oliver Moser velja za utemeljitelja umetniške izrazne oblike “čutnega evolucionizma” (1995). Z razstavnim ciklom „Desiderio Litorale“ – Obalno hrepenenje, ki ga je domači javnosti prvič predstavil leta 2020 v Muzeju mesta Bad Ischl, se po dveh desetletjih na prav poseben način vrača h krajinskemu slikarstvu. Njegov osrednji motiv je jadranska obala, od Benetk do Opatije, ki jo je Moser vzljubil tako v svojem tržaškem ateljeju kot v številnih raziskovanjih ter srečevanjih s tamkajšnjimi kraji in ljudmi.

Pričujoča razstava, s katero Moser prvič gostuje v Sloveniji, je nov plod dolgoletnega uspešnega sodelovanja med Muzejem mesta Bad Ischl, Hišo kulture Celje in Muzejem novejše zgodovine Celje.

Razstava bo na ogled do 12. marca 2023.

Prijazno vabljeni!

Razstava Rojstni dan v Hermanovem brlogu gostuje v hrvaškem Karlovcu

Od petka, 10. februarja 2023, v izobraževalni dvorani sladkovodnega akvarija Aquatika v Karlovcu na Hrvaškem gostuje razstava o prijetnih, prijaznih in dišečih praznovanjih, ki smo jo pripravili v Otroškem muzeju Hermanov brlog v MnZC.

Na razstavi Rojstni dan v Hermanovem brlogu je predstavljeno praznovanje kot sodoben, globalni pojav, hkrati pa kot intimen, osebni in družinski praznik, ki ga v vsaki kulturi zaznamujejo posebnosti, ki jih je dobro ohranjati.

Tudi tokrat lahko obiskovalci vstopijo v dišečo torto velikanko, vsebino razstave dopolnjujejo številne interaktivne točke, film o praznovanjih, predstavitev spominov anketirancev ob raziskavi in predmeti iz muzejskih zbirk.

Razstava je na ogled do 15. junija 2023.

Slovenski kulturni praznik v MnZC

V sredo, 8. februarja 2023, vas vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na obeležitev slovenskega kulturnega praznika.

Muzej bo vrata odprl ob 9. uri dopoldne in bodo za obiskovalce odprta vse do 17. ure.

V tem času vas vabimo na brezplačen ogled vseh stalnih in občasnih razstav, pripravili pa smo tudi pestro kulturno dogajanje.

Program dogodkov:

9.00 – 17.00 Oživitev Ulice obrtnikov in muzejske lekarne na stalni razstavi Živeti v Celju z muzejskimi prostovoljci in demonstratorji

10.00 Hermanova družinska ustvarjalnica ob razstavi Hermanov bonton: Hermanov kulturni teden / za posameznike in družine

10.00 Vodstvo po Spominski sobi Stari pisker

11.00 – 12.00 Prešernovanje na Prešernovi  – odprti oder (druženje ob prebiranju slovenske poezije). Letošnji odprti oder bomo posvetili predvsem pesniku Karlu Destovniku Kajuhu, saj je vlada na pobudo Ministrstva za kulturo leto 2023 razglasila za Kajuhovo leto, ki je poklon pesnikovi ustvarjalnosti in njegovi vlogi v kolektivni zavesti Slovencev.

16.00 Vodstvo po občasni razstavi Obrazi Milana Lorenčaka v galeriji Muzeja novejše zgodovine Celje. Po razstavi, posvečeni 100-letnici slikarjevega rojstva bo vodila njegova hči Alenka Tacol.

9.00 – 13.00 Fotoatelje in galerija Pelikan in Galerija Božena v Razlagovi ulici 5.

Enkratna priložnost fotografiranja v steklenem fotografskem ateljeju ter ogled razstave Lepota je ženskega imena v Galeriji Božena.

Brezplačen ogled vseh stalnih in občasnih razstav.

Zobozdravstvena zbirka je trenutno zaprta.

17.00 Pogovorni večer o dveh celjskih umetnikih, Milanu Lorenčaku in Jelici Žuža v muzejski kavarni.

Vabljeni, vstop prost!

Počitniško dogajanje v MnZC

V času zimskih počitnic smo tudi tokrat v Muzeju novejše zgodovine Celje pripravili počitniško druženje za otroke in družine.

Vabljeni v torek, 31. januarja 2023, ob 10. uri na Hermanovo otroško ustvarjalnico Katere čarobne besede že poznaš? ob občasni razstavi Hermanov bonton.

V sredo, 1. februarja 2023, vas ob 11. uri vabimo na Hermanovo otroško ustvarjalnico Muzejski medvedek.

Vabljeni pa tudi v petek, 3. februarja 2023, ob 11. uri na počitniško druženje za otroke in družine, na Hermanovo otroško ustvarjalnico ob razstavi Hermanov bonton.

Vstopnina na posamezni dogodek znaša 2 EUR (predšolski brezplačno) + ustvarjalnica 1,5 EUR na osebo.

Vabljeni, se vidimo!

Vabljeni na predstavitev 7. rastoče knjige OŠ Lava

Muzej novejše zgodovine Celje in Osnovna šola Lava vas v sredo, 25. januarja 2023, ob 18. uri vabita v kavarno MnZC na Prešernovi ulici 17 na predstavitev 7. rastoče knjige OŠ Lava UČENJE IN ZNANJE – ZLATI NALOŽBI ZAME IN ZA SKUPNOST.

Rastoča knjiga Osnovne šole Lava raste skupaj z gibanjem Rastoča knjiga na nacionalni ravni.

Sedma po vrsti, z naslovom Učenje in znanje – zlati naložbi zame in za skupnost, je namenjena učenju, znanju, izobraževanju, branju, raziskovanju in razmišljanju. Zastavljena je kot pomnik in opomnik duhu časa zadnjih let, ko se v družbi čuti pomanjkanje pozitivnega odnosa do znanja, znanosti, branja, kulture …

Vsakdo bo v knjigi našel nekaj za svojo dušo.

Nekaj razmišljanj bodo na predstavitvi knjige z nami delili dr. Dan Podjed, antropolog, raziskovalec in izredni profesor, ki se posveča razmerju med ljudmi in tehnologijami ter razvoju trajnostnih izdelkov in storitev po meri ljudi, dr. Kristijan Musek Lešnik, psiholog in kritično oko slovenskega šolskega sistema, s strastjo za pozitivno psihologijo in njen potencial za izboljšanje življenja posameznika in skupnosti ter Katja Esih, direktorica Regijskega študijskega središča Celje, aktivna na področju mladinskega raziskovalnega dela in članica Lions kluba Mozaik Celje.

Po razmišljanjih jih bo vodila ravnateljica OŠ Lava, mag. Marijana Kolenko.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Pogovorni večer v Galeriji Božena

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 18. januarja 2023, ob 18. uri vabi v Galerijo Božena v Fotohiši Pelikan na Razlagovi ulici 5 v Celju na pogovorni večer z mag. Tanjo Plevnik, avtorico knjige

HVALNICA FOTOGRAFIJI 

                                                                              Zapisi iz temne sobe, polne svetlobe

Avtorica je v knjigi predstavila nekatere temeljne teoretske in filozofske poglede na Fotografijo in osvetlila marsikatera siva polja iz zgodovine tega »najbolj prepoznavnega jezika naše civilizacije«.  Nanizala in soočila je premišljevanja ter citate različnih avtorjev, filozofov, fotografov, kuratorjev, večinoma manj znanih v slovenskem prostoru, vsem pa je skupno, da sodijo v čas t. i. taktilne fotografije, ko se je fotografije še jemalo v roke in zlagalo v albume.

Z avtorico se bo pogovarjala mag. Alenka Domjan.

Vstop prost.
Prijazno vabljeni!

Predstavitev pesniške zbirke Mirka Hribarja: Šopek iz mojega dušnega vrta

Muzej novejše zgodovine Celje in uredniški odbor pesniške zbirke vas v sredo, 11. januarja 2023, ob 17. uri vabita v muzejsko kavarno na predstavitev pesniške zbirke Mirka Hribarja, sevniškega železničarja in člana odporniškega gibanja, ki je bil ubit kot taboriščnik koncentracijskega taborišča Mauthausen leta 1944, Šopek iz mojega dušnega vrta, nastale jeseni 1942 v zloglasnem zaporu Stari pisker v Celju.

Snop pesmi, posvečen ljubljeni ženi Mari in njunemu otroku, deklici Marjanci, je bil ročno spisan v celjskem Starem piskru in vložen v ovitek stare knjige. Nekaj dni preden so Mirka odpeljali v taborišče Mauthausen, je uspel poslovilne pesmi skrivaj poslati svoji Mari, ta pa jih je vse življenje hranila kot najdragocenejši dar.

Šopek iz mojega dušnega vrta ni zgolj »še ena pesniška zbirka«, je poseben in globoko avtentičen dokument zgodovinskega časa, ki je 80 let čakal, da se predstavi širši javnosti.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani