Senca brez človeka

Muzej novejše zgodovine Celje vas
v sredo, 16. oktobra 2024, ob 18. uri
vabi v muzejsko kavarno na
pogovorni večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico romana

SENCA BREZ ČLOVEKA

Nataša Konc Lorenzutti, pisateljica in scenaristka, v svojem zgodovinskem romanu opisuje zgodbe v vojni ukradenih slovenskih dojenčkov in otrok. Avgusta 1942 so namreč nacisti v Celju ukradli 645 slovenskih otrok, ki so jih odpeljali na ozemlje Tretjega rajha. Približno trideset malčkov, večinoma še dojenčkov, je prestalo »rasne selekcije«, zato so bili iz otroških taborišč urada za utrjevanje nemštva premeščeni v dom Sončna poljana v Kohren-Sahlisu blizu Leipziga, ki ga je upravljala mreža tajne Himmlerjeve organizacije Lebensborn. Tam so jih lahko prevzeli bodoči nemški rejniki, ki so jih popolnoma germanizirali in jih tako odtujili od njihovih družin in domovine ter jim spremenili identitete.
Dokumentarni roman o otrocih vojne, ki so postali žrtve miru, temelji na pretresljivih pričevanjih še živečih otrok Lebensborna in njihovih potomcev ter avtoričinih srečanjih in pogovorih z njimi. Prepletajo se z njeno zgodbo o iskanju sledi za izginulimi otroki, vpeto v čas, ko na robu Evrope divja vojna in se zopet trguje s človeškimi usodami.

Z avtorico se bo pogovarjala Darja Jan.

Vstop prost.