Rastoča knjiga v MnZC

Muzej novejše zgodovine Celje in Osnovna šola Lava vas
v sredo, 4. decembra 2024, ob 17. uri
vabita v kavarno MnZC na Prešernovi ulici 17
na predstavitev 9. rastoče knjige OŠ Lava

BARVAMO ČLOVEKA
MISEL – BESEDA – DEJANJE IN VSE VMES

Rastoča knjiga Osnovne šole Lava raste skupaj z gibanjem Rastoča knjiga na nacionalni ravni.
V deveti po vrsti, naslovljeni Barvamo človeka (misel – beseda – dejanje in vse vmes), bo vsakdo našel nekaj barve tudi za svojo dušo.

Delček razmišljanj bodo na predstavitvi knjige z nami delili Darja Groznik, nekdanja televizijska voditeljica, vrhunska radijska novinarka in urednica, predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki si prizadeva za več pravičnosti in boljše pogoje življenja za vse otroke, Sabina Obolnar, vrhunska novinarka ostrega in pravičnega peresa, dolgoletna odgovorna urednica One ter odgovorna urednica zelo brane revije Onaplus ter dr. Anton Šepetavc, odličen profesor slovenščine, predan dolgoletni ravnatelj I. gimnazije v Celju, zagovornik lepe slovenske besede, kakovostnega znanja in oblikovanja odličnih osebnosti mladih.
Po razmišljanjih jih bo vodila ravnateljica OŠ Lava, mag. Marijana Kolenko.

Pogovor bodo popestrili učenci OŠ Lava s kulturnim programom, dva učenca pa bosta tudi predstavila svoj pogled na človekove vrline.

Vstop prost.
Prijazno vabljeni!

Praznični december

Vabljeni na praznične nakupe v našo muzejsko trgovino. Samo v mesecu decembru knjigi Josip Pelikan Portretist in Josip Pelikan Industrija in arhitektura s 50% popustom!

Pa še kup drugih zanimivih in dobrih idej za decembrska obdarovanja svojih bližnjih in tudi sebe …

Nova občasna razstava Sporočilnost plakata

V torek, 3. decembra 2024, na Ta veseli dan kulture, vas ob 18. uri vabimo v galerijo MnZC na odprtje nove občasne razstave SPOROČILNOST PLAKATA.

 

Razstava iz razstavnega cikla IZ ZBIRKE, s katerim na ogled postavljamo raznoliko bogastvo naših muzejskih zbirk, tokrat predstavlja izbor gradiva iz zbirke Plakati.

Plakat bo na razstavi predstavljen kot osrednji muzejski predmet. V muzeju jih sicer hranimo več kot 6.800, najstarejši med njimi so ljudi informirali že pred stoletjem, najmlajši nas o različnih vsebinah obveščajo tako rekoč danes, na razstavi pa nam bodo predstavili zgodbo Celja od leta 1941 dalje.

 

Razstava bo na ogled do 28. februarja 2025.

Pogovor ob razstavi Predor rešitve

Ob razstavi Predor rešitve z zgodbami osmih prič o izkušnjah prehajanja skozi znameniti predor pod sarajevskim letališčem, vas Muzej novejše zgodovine Celje in Radio Slovenija – program Ars vabita na pogovor z gosti iz Memorialnega centra Sarajevo o vojni v BiH in pomenu ohranjanja tovrstnih zgodb v času, ko se svet srečuje z novimi konflikti.
Pogovor, ki ga bo Radio Slovenija tudi posnel, bo v prostorih MnZC v torek, 26. novembra 2024, ob 17. uri.
Veselimo se srečanja z vami in vas vabimo na brezplačen ogled razstave. Ne pozabite na prenosni telefon in slušalke.

Vabljeni na ogled avdiorazstave Tunel rešitve – Tunel spasa

V avli Muzeja novejše zgodovine Celje je od srede, 20. novembra 2024, na ogled avdiorazstava “Predor rešitve – Tunel spasa”, ki je nastala v produkciji Radia Slovenija – programa Ars, gledališča ŠKUC in muzeja Predor rešitve. Razstava razkriva zgodbe osmih prič o izkušnjah prehajanja skozi znameniti predor pod sarajevskim letališčem. Predor, zgrajen med obleganjem Sarajeva, je v najhujših trenutkih vojne pomenil edino povezavo med obleganim mestom in svobodo.

Razstava prinaša pričevanja osmih posameznikov, ki iz svoje perspektive osvetljujejo pomen predora, ne samo kot preživetvene poti, ampak tudi kot simbola upanja, inovativnosti in človeške vzdržljivosti. Pričevalci so arhitektka Ena Kukić, kustosinja Belma Čuzović, kustos in mladoletni borec vojske Bosne in Hercegovine Edis Kolar, televizijski režiser Ismir Hero, učiteljica Indira Buljibašić, kopač predora Fuad Serdarević, kustos in športnik Midhat Karić ter arhitektka Selma Catović Hughes, katerih zgodbe so zajete z veliko občutljivosti in dokumentarističnega pristopa.

Na avdiorazstavi so razstavljeni portreti pričevalcev, ki jih je med snemanjem radijske dokumentarne oddaje ustvaril fotograf Igor Husbašić, njihovim zgodbam pa lahko prisluhnete s pomočjo mobilnih telefonov in slušalk preko QR kode.

Poleg razstave program Ars pripravlja pogovor, ta bo 26. novembra ob 17-ih. Pogovor bo osvetlil proces nastajanja dokumentarne oddaje in pomen ohranjanja tovrstnih zgodb v obdobju, ko se svet srečuje z novimi konflikti.

Avdiorazstava je brezplačna in odprta za vse obiskovalce Muzeja novejše zgodovine Celje.

RAZPRODANO Kvak se pa tukaj dogaja

V soboto, 16. novembra 2024, 
vas ob 10. (rumeni abonma in izven) in 11. uri (zeleni abonma in izven)
vabimo v Otroški muzej Hermanov brlog
na novo predstave otroškega gledališkega abonmaja Na Hermanovem odru

KVAK SE PA TUKAJ DOGAJA
(Zavod Frnikola)

 

Predstava o bontonu v gledališču in na sploh

Lovro je ves na trnih, muči ga trema, saj je za vse obiskovalce pripravil gledališko predstavo. Gledalci že sedijo, luči gorijo, glasba je pripravljena, in ravno v trenutku, ko Lovro pogumno začne, se v prostoru pojavi njegova prijateljica Hana in poskrbi za pravo zmešnjavo. Glasno govori, se preriva med ostalimi gledalci, žveči bonbone in odmetava papirčke na tla, se reži kot ena žaba, skratka niti malo ne razume, kaj se dogaja! Skozi zabavne pripetljaje Lovro skupaj s prijatelji Hani le pokaže, kako zelo pomembno je, da opazujemo svet okoli sebe in razumemo, da nismo sami.

Predstava je namenjena otrokom od 2. leta dalje in traja približno 40 minut.

 

Omejeno število vstopnic za izven je na voljo od torka, 12. novembra 2024, kupite jih lahko v muzejski trgovinici.
Cene posamezne vstopnice za predstavo je 6,00 EUR.

 

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na ogled slikarske razstave »Svoboda ustvarjanja, 50 let celjskih likovnikov«

Od ponedeljka, 4. novembra 2025, je v galeriji Muzeja novejše zgodovine Celje na ogled slikarska razstava članic in članov društva KPD Svoboda Celje z naslovom »Svoboda ustvarjanja, 50 let celjskih likovnikov«, s katero obeležujejo petdeseto obletnico njihovega aktivnega delovanja.

Razstava, ki bo na ogled do 24. novembra 2024, je odsev predanosti in ustvarjalne svobode celjskih likovnikov. Večina avtorjev razstavljenih del se bo na razstavi izmenjaje vsakodnevno predstavilo ne le s svojo prisotnostjo temveč tudi s praktičnim prikazom ustvarjanja svojih umetnin.

Vabljeni na ogled!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani