Torkova javna vodstva po Fotohiši Pelikan

V torek, 2. julija 2024, vas vabimo na oglede Fotohiše Pelikan. Sprehodite se skozi zgodovino in dediščino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju ter spoznajte novo kulturno-umetniško in izobraževalno središče, kjer si dediščina in zgodovina podajata roko z novimi kulturnimi vzorci in umetniškimi praksami, znanja in veščine pa so se prenašala iz roda v rod.

Termini ogledov Fotohiše Pelikan:

TORKI: ob 10., 12. in 16. uri;

SOBOTE: ob 9. in 12. uri;

vsaka PRVA NEDELJA v mesecu: ob 14. in 16. uri.

Za ogled hiše se najavite na telefonsko številko 03/428 64 28 ali elektronski naslov informacijska@mnzc.si.

Vabljeni!

Dvorec Novo Celje

Vljudno vas vabimo na odprtje medinstitucionalne razstave

 

DVOREC NOVO CELJE

Procesi spominjanja in pozabe

Dokumenti/Pričevanja/Sodobne likovne intervencije,

 

ki bo v četrtek, 27. junija 2024, ob 19. uri v Dvorcu Novo Celje.

 

Odprtje bo glasbeno popestril duet Dimek in Davor Klarić.

Prvi del razstave je pripravila dr. Polona Vidmar in govori o zgodbah iz življenja lastnikov dvorca, razvoju arhitekturnega kompleksa ter njegovi opremi od konca 16. stoletja do leta 1930, ko je prešel v roke Dravske banovine.

Usoda dvorca se nadaljuje v raziskovalnem navdihu avtorjev dr. Marije Počivavšek (MnZC), Karmen Kreže in Uroša Goveka, ki so odstrli pogled na obdobje 1930–1981, ko je v njem domovala bolnišnica – najprej umobolnica, kasneje pa bolnišnica za zdravljenje tuberkuloze; med drugo svetovno vojno pa bili njeni bolniki  v skladu z idejo o ‘uničenju življenja nevrednega življenja’ med prvimi na udaru nacističnega evtanazijskega programa. Zgodovina je podana v zanimivi interpretaciji; pisne vire in fotografsko gradivo iz zasebnih in javnih zbirk dopolnjujejo zvočni viri – posneti spomini ljudi, ki so bili povezani z dvorcem.

Vsemu temu je dodana zelo specifična, morda celo drzna konceptualna raven, ki je nastala v procesu dela kustosinj mag. Alenke Domjan in Milene Zlatar ter umetnikov (Dalibor Bori Zupančič, Veljko Toman, Jože Domjan, Matej Čepin, Jernej Forbici, Dore Klemenčič Maj, Metka Kavčič in Jože Tisnikar), ki so svoje likovne interpretacije postavili v center vizualne refleksije osebnega in kolektivnega spominjanja, psihološkega stanja in družbenih vsebin.

Razstava je nastala v sodelovanju ZKŠT Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec, Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, ZRC SAZU, Muzeja novejše zgodovine Celje in Medobčinske splošne knjižnice Žalec. Na ogled bo do 13. oktobra 2024. Dvorec bo odprt vsak petek, soboto in nedeljo od 17. do 20. ure ter med tednom po predhodni najavi na tel. št. 041 338 519.

Panojska razstava Moje mesto

Na ploščadi pred prostori mestne četrti Hudinja je od 20. junija do 28. julija 2024 na ogled panojska razstava Moje mesto / Mestna četrt Hudinja.

Predstavljena je fotografska dediščina mestne četrti, ki jo hranimo v Muzeju novejše zgodovine Celje. Vključuje fotografije podeželskega naselja, nastanka nove soseske, šole, vrtca, odprtja hitre ceste, trgovin ter poglede na mestno četrt danes.

Ob razstavi želimo skupaj z vami še dodatno zbrati fotografsko gradivo in zabeležiti zgodbe vaše soseske.

Vabimo vas na klepet v prostore Mestne četrti Hudinja.

Kdaj? 8., 15. in 22. julija od 9. do 12. ure.

M kot muzej

Ali si za muzejski eksperiment?
Herman  Lisjak in njegovi muzejski prijatelji menimo, da se da z lahkoto preživeti nekaj dni ˝analogno˝. Brez telefonov, računalnikov in igric. Smo tudi mnenja, da so lahko počitniške urice v muzeju nadvse zabavne in zanimive. Celo prepričani smo, da te druženje z vrstniki krepi in bogati. Če pa na druženjih še ustvarjamo, se igramo, spoznavamo dediščino, se razgibamo na svežem zraku, potem … no, potem izgleda počitniško druženje v našem muzeju kot veliko darilo.
Ga sprejmeš?

 

Družili  se bomo od torka do petka, med 10. in 14. uro,
v soboto pa bomo na zaključni dogodek vragolij povabili še starše.

  1. termin: 2.-6. julij 2024 (prijave do 27. 6.)
  2. termin: 27.-31. avgust 2024 (prijave do 22. 8.)

Število mest je omejeno, zato pohiti s prijavo! Povabi še prijateljico, prijatelja.

Več o programu in prijavah tukaj (M-kot-muzej-2024).

Poletna muzejska noč 2024 v MnZC

Vabljeni, da z nami preživite letošnjo poletno muzejsko noč, največjo promocijsko akcijo slovenskih muzejev in galerij, ki bo v soboto, 15. junija 2024, od 18. do 24. ure.

Brezplačno si boste lahko ogledali stalne in občasne razstave, se udeležili vodstev in predstavitev starih obrti z muzejskimi demonstratorji.

Stalni: Živeti v Celju, Dediščina otrok.

Občasne: Krapinski pračlovek pri Hermanu Lisjaku / Radi imamo knjige / Ste me hoteli videti strto?

18.00 – Družinska ustvarjalnica Pepova in Janina avantura iz pradavnine

18.00-22.00 – Krajši skupinski sprehodi po Fotohiši Pelikan ob spremstvu kustosa

18.00-22.00 – Oživitev ulice obrtnikov in muzejske lekarne na stalni razstavi Živeti v Celju z muzejskimi demonstratorji in prostovoljci

19.00 in 20.00 – javno vodstvo po Starem piskru (max. 50 oseb)

21.00 – javno vodstvo po razstavi Ste me hoteli videti strto?

Posebna ponudba v muzejski trgovini (30% popust na založništvo MnZC)

Vstop prost!

Vabljeni na torkove oglede Fotohiše Pelikan

V torek, 11. junija 2024, vas vabimo na oglede Fotohiše Pelikan. Sprehodite se skozi zgodovino in dediščino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju ter spoznajte novo kulturno-umetniško in izobraževalno središče, kjer si dediščina in zgodovina podajata roko z novimi kulturnimi vzorci in umetniškimi praksami, znanja in veščine pa so se prenašala iz roda v rod.

Termini ogledov:

TORKI: ob 10., 12. in 16. uri;

SOBOTE: ob 9. in 12. uri;

vsaka PRVA NEDELJA v mesecu: ob 14. in 16. uri.

Za ogled hiše se najavite na telefonsko številko 03/428 64 28 ali elektronski naslov informacijska@mnzc.si.

Vabljeni!

Do konca oktobra na ogled razstava Ste me hoteli videti strto?

Od četrtka, 6. junija 2024, je na ogled nova občasna razstava Ste me hoteli videti strto?

Razstava je delo dvajsetih avtorjev iz slovenskih in hrvaških kulturnih, izobraževalnih ustanov ter društev. Prikazuje človekove pravice iz Splošne deklaracije o človekovih pravicah, ki so bile v različnih obdobjih 20. stoletja ljudem odvzete oz. kršene.

Namenjena je opominjanju, da pravice in svoboščine za dobrobit človeka niso samoumevne.

Na ogled do 27. 10. 2024.

Vabljeni na sobotna ogleda Fotohiše Pelikan

V soboto, 8. junija 2024, vas ob 9. in 12. uri vabimo na ogleda Fotohiše Pelikan.

Sprehodite se skozi zgodovino in dediščino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju ter spoznajte novo kulturno-umetniško in izobraževalno središče, kjer si dediščina in zgodovina podajata roko z novimi kulturnimi vzorci in umetniškimi praksami, znanja in veščine pa so se prenašala iz roda v rod.

Za ogled hiše se najavite na telefonsko številko 03/428 64 28 ali elektronski naslov informacijska@mnzc.si.

Vabljeni!

Vabljeni na torkove oglede Fotohiše Pelikan

V torek, 4. junija 2024, vas vabimo na oglede Fotohiše Pelikan. Sprehodite se skozi zgodovino in dediščino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju ter spoznajte novo kulturno-umetniško in izobraževalno središče, kjer si dediščina in zgodovina podajata roko z novimi kulturnimi vzorci in umetniškimi praksami, znanja in veščine pa so se prenašala iz roda v rod.

Termini ogledov:

TORKI: ob 10., 12. in 16. uri;

SOBOTE: ob 9. in 12. uri;

vsaka PRVA NEDELJA v mesecu: ob 14. in 16. uri.

Za ogled hiše se najavite na telefonsko številko 03/428 64 28 ali elektronski naslov informacijska@mnzc.si.

Vabljeni!

Odprtje razstave Ste me hoteli videti strto?

Muzej novejše zgodovine Celje in Muzej narodne osvoboditve Maribor vas v četrtek, 6. junija 2024, ob 18. uri vabita v galerijo MnZC na odprtje razstave

STE ME HOTELI VIDETI STRTO?
MUZEJ ČLOVEKOVIH PRAVIC

Razstava s teksti, fotografijami in predmeti prikazuje človekove pravice iz Splošne deklaracije o človekovih pravicah, ki so bile v različnih obdobjih 20. stoletja ljudem odvzete oz. kršene. Namenjena je opominjanju, da pravice in svoboščine za dobrobit človeka niso samoumevne.

Soustvarilo jo je dvajset avtorjev iz slovenskih in hrvaških kulturnih in izobraževalnih ustanov ter društev in s praktičnimi izzivi in razmisleki odstira posamezne kršitve ter nas opominja na varno in dostojno prihodnost.

Na ogled bo do oktobra 2024.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani