V Rogaški Slatini do konca avgusta na ogled razstava Rogaška Slatina skozi objektiv fotografa Josipa Pelikana

Od torka, 20. junija 2023, je na kostanjevem drevoredu v zdraviliškem parku v Rogaški Slatini na ogled razstava Rogaška Slatina skozi objektiv fotografa Josipa Pelikana. Z njo obeležujemo 100. obletnico prihoda Josipa Pelikana v ta zdraviliški kraj.

Na razstavi, ki je nastala v sodelovanju MnZC in JZ za turizem in kulturo Rogaška Slatina, je na ogled 160 fotografij, ki prikazujejo utrinke in raznovrstne dogodke med obema vojnama. Leta 1923 si je namreč pri hotelu Pošta postavil stekleni fotografski atelje, v katerem je ustvarjal do konca II. svetovne vojne, v 60. letih 20. stoletja pa so atelje porušili.

Poleg številnih ateljejskih in promenadnih portretov, so na razstavi ogled fotografije domačinov ter zdraviliških gostov ob vrelcih Donat in Styria, številne fotografije parka, arhitekture in panorame Rogaške Slatine, razstava steklarskih izdelkov, športnih tekmovanj, obisk bana Dravske banovine Marka Natlačna, dogodki med nemško okupacijo med drugo svetovno vojno ter kolorirane razglednice.

V spomin na izjemno fotografsko kariero Josipa Pelikana in prikaz, kako je fotografija izgledala nekoč, bomo v sklopu razstave dvakrat izvedli poseben dogodek, poimenovan Pelikan potujoči atelje. Kostumiran fotograf bo v potujočem ateljeju ustvaril portretno fotografijo v sodobni fotografski tehniki s pridihom nostalgije, k čemur bodo pripomogli tudi modni dodatki iz 20. stoletja. Fotografirali se boste lahko v zdraviliškem parku v Rogaški Slatini v soboto, 24. junija 2023, med 10. in 12. uro ter v petek, 25. avgusta 2023, prav tako med 10. in 12. uro. Vabljeni!

Razstava je na ogled do 31. avgusta 2023.

Utrinke z odprtje si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

Poletna muzejska noč 2023 v MnZC

Vabljeni, da z nami preživite letošnjo poletno muzejsko noč, največjo promocijsko akcijo slovenskih muzejev in galerij, ki bo v soboto, 17. junija 2023, od 18. do 24. ure.

Tudi tokrat smo pripravili pester program:

18:00-24:00 BREZPLAČEN OGLED STALNIH IN OBČASNIH RAZSTAV

18.00-20.00 Fotografiranje v Fotoateljeju in galeriji Pelikan

18.00-22.00 Oživitev ulice obrtnikov in muzejske lekarne na stalni razstavi Živeti v Celju z muzejskimi demonstratorji in prostovoljci

19.00 javno vodstvo po Starem piskru

20.00 javno vodstvo po razstavi Stran pa ne bomo metal’: O pogubnih navadah in boljših praksah

Posebna ponudba v muzejski trgovini (30% popust na založništvo MnZC)

VABLJENI, VSTOPNINE NI!

P R E S T A V L J E N O Urbani safari po degradiranih območjih Celja s kolesi

Zaradi napovedanega slabega vremena je današnji urbani safari P R E S T A V L J E N.

Nadomestni termin javimo takoj, ko bo mogoče. Hvala za razumevanje.

 

V sklopu dogodkov ob razstavi Stran pa ne bomo metal’, vas vabimo na kolesarjenje po degradiranih točkah Celja. S kolesi se bomo odpravili na ogled mesta, ki ga je v 20. stoletju zaznamovala rast industrije. Žal pa ta ni omogočila zgolj razvoja mesta, pač pa je pustila tudi velik negativni odtis na okolje in zdravje ljudi.

Popeljali se bomo skozi Celje vse do Bukovžlaka in se vmes ustavili na točkah, ki so bile ali pa so še vedno pod vplivom posledic onesnaženja. Pot bomo začeli na razstavi Stran pa ne bomo metal’, ob plakatu Iztoka Skoka z naslovom “Dihanje ubija”, ki je nastal v sklopu akcije Urbana gverila. Nato bomo sedli na kolesa in se odpeljali do Porodnišnice Celje kjer raziskovalci Inštituta Jožef Stefan raziskujejo vsebnost težkih kovin v krvi novorojenčkov in v materinem mleku, podatke o projektu nam je posredovala dr. Neža Palir.

Sledi kolesarjenje do vrtca na Čopovi ulici, ki je eden od vrtcev kjer so, po dolgih letih igre otrok na onesnaženi zemlji, pred časom končno zamenjali zemljo polno težkih kovin. Več o tem nam bo povedala raziskovalna novinarka Špela Kuralt. Nadaljevali bomo do dimnikov stare Cinkarne, ki so danes spomenik celjske industrijske dediščine, hkrati pa stojijo na najbolj degradiranem območju Celja.

Načrte in pogled v prihodnost nam bo predstavil župan Mestne občine Celje, Matija Kovač. Za konec bomo noge dobro pretegnili do Bukovžlaka kjer nas bo pričakal Boris Šuštar iz Celjske civilne iniciative in nam predstavil kako se s posledicami sodobnega onesnaževanja spopadajo ljudje v neposredni bližini kemične industrije.

Kolesarski potep bo skupaj s pogovori trajal cca. uro in pol ter cca. dvanajst kilometrov. Po koncu sledi regeneracijski napitek in sproščeni pogovor o videnem in slišanem na muzejskem balkonu.

Udeleženci potrebujejo svoja kolesa.

Zaželene so prijave na informacijska@mnzc.si ali 03/428 64 28.

Udeležba je brezplačna in na lastno odgovornost.

V primeru slabega vremena bomo urbani safari prestavili na drug termin.

Zbirno mesto: pred MnZC, Prešernova 17.

Vabljeni na predavanje in predstavitev knjige Bela kuga

Muzej novejše zgodovine Celje in Zgodovinsko društvo Celje vas v sredo, 7. junija 2023, ob 18. uri vabita v kavarno MnZC na predavanje in predstavitev knjige BELA KUGA – Ilegalni abortusi in zmanjševanje rodnosti na Slovenskem v obdobju med obema vojnama ANE CERGOL PARADIŽ.

Dr. Ana Cergol Paradiž, avtorica monografije »Bela kuga« Ilegalni abortusi in zmanjševanje rodnosti na Slovenskem v obdobju med obema vojnama, bo predstavila problematiko umetne prekinitve nosečnosti na Slovenskem. V svojem delu se posveča predvsem obdobju med obema vojnama, ko so bile tovrstne prakse potisnjene v ilegalo.

Poleg zakonodaje in javnega diskurza osvetljuje tudi zasebne zgodbe oseb, vpletenih v abortivne prakse, ki jih rekonstruira s pomočjo sodnih virov iz celjske in mariborske okolice. Knjiga je sicer izšla v zbirki Historia, ki jo izdaja Oddelek za zgodovino FF UL.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

proba

Vizitka Alma Maksimilijana Karlin, pisateljica. (PMC, K 867)
© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani