Predstavitev stripa Kajuh pesnik partizan

Muzej novejše zgodovine Celje vas na predvečer dneva boja proti okupatorju v sredo, 26. aprila 2023, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na predstavitev stripovske biografije KAJUH pesnik partizan.

Risoroman Kajuh, pesnik partizan je pospremil stoletnico rojstva pesnika in partizana Karla Destovnika – Kajuha (1922-1944), izšel pa v letu, ki ga je slovenska vlada na pobudo Ministrstva za kulturo razglasila za Kajuhovo leto.

Strip je nastal po knjigi Vlada Vrbiča Prestreljene sanje, scenarij oz. besedilo je prispeval Marijan Pušavec, za imenitne ilustracije pa poskrbel Zoran Smiljanić, eden najbolj prepoznavnih slovenskih stripovskih ustvarjalcev. Razdeljen je na tri dele – Mladost v Šoštanju, V okupirani Ljubljani ter V partizanih in zajema celotno, čeprav kratko, Kajuhovo življenje.

Kot pravita avtorja, gre za »resnično zgodbo o ljubezni, poeziji, vojni in smrti«, za zgodbo o mladeniču iz Šoštanja, ki je z globokim občutenjem in empatijo nagovoril slovenskega človeka v najhujših vojnih stiskah, ko sta bila pod vprašajem obstoj naroda in življenja posameznikov, ter s strastno interpretacijo svojih verzov na partizanskih mitingih med poslušalci sprožal močne čustvene odzive, bil prava rokenrol zvezda, roker pred svojim časom.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Na Hermanovm odru: Ta čudovita Zemlja

Muzej novejše zgodovine Celje vas v soboto, 22. aprila 2023, ob 10. ali 11. uri vabi v Otroški muzej Hermanov brlog na predzadnjo predstavo letošnje sezone Na Hermanovem odru TA ČUDOVITA ZEMLJA (Studio Anima).

Zemlja, ta čudovit planet je naš skupni dom. Nudi nam vse potrebno za življenje na njej. A vendar se odvračamo od nje in z njo ravnamo grdo in neodgovorno. Kam nas lahko pripelje tako nespoštljiv odnos do narave? In kakšna je rešitev? Gaj in Gaja sta jo našla. Zemlji sta prisluhnila z vsemi svojimi čutil, jo objela in z njo zaplesala.

Predstava traja 45 minut.

V sklopu abonmaja Na Hermanovem odru in izven.

Ker želimo, da ne bi nihče ostal pred vrati gledališke dvorane brez ogleda predstave, bomo tudi tokrat pripravili dve izvedbi. Prva bo, kot vedno, na programu ob 10. uri, za vse abonente, možno pa bo tudi kupiti nekaj posameznih vstopnic za izven. Ko vstopnic za to predstavo ne bo več na voljo, bomo začeli s prodajo kart za dodatno predstavo, ki bo na programu ob 11. uri.

Vstopnice za posamezno predstavo so 5 EUR in jih lahko kupite od torka, 18. aprila 2023, od 9. ure dalje v muzejski trgovini.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na urbani sprehod po mestu ter fotografiranje v Fotoateljeju in galeriji Pelikan

V okviru praznika Mestne občine Celje vas v soboto, 15. aprila 2023, ob 10. uri vabimo na urbani sprehod po mestu »Pelikanovo Celje« ter fotografiranje v steklenem fotografskem ateljeju Josipa Pelikana.

Zbirno mesto v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Cena: 12 €.

Zaželene predhodne prijave na 03 428 64 28 ali info@mnzc.si.

Vabljeni!

Vabljeni na pogovorni večer z Malino Schmidt Snoj, avtorico biografije Samo en ples

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 12. aprila 2023, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Malino Schmidt Snoj, avtorico biografije SAMO EN PLES Zgodba Marte Paulin Schmidt – Brine.

Marto Paulin Schmidt, plesno umetnico, koreografinjo in pedagoginjo, mnogi poznajo po imenu, ki si ga je izmislila prav ona – Brina. To je bilo njeno partizansko ime in podoba partizanke Brine, članice znamenite kulturniške skupine 14. divizije, je nedvomno zasenčila podobo predvojne Marte kot izjemno obetavne in nadarjene plesalke modernega plesa.

Dr. Malina Schmidt Snoj, dramaturginja in slovenistka, je materino zgodbo rekonstruirala s pomočjo številnih dokumentov, pričevanj in zgodovinskih podatkov. Gre za preplet osebne zgodbe in zgodovine, oboje pa dopolnjuje in dokumentira več kot dvesto fotografij predvojnega, medvojnega in povojnega življenja ženske, ki se je močno vtisnila v slovenski kulturni prostor in sčasoma postala legendarna.

Z avtorico se bo pogovarjala urednica knjige, Nela Malečkar.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Razstava ob mednarodnem dnevu knjig za otroke: Radi imamo knjige

Mednarodna zveza za mladinsko književnost IBBY je 2. april, rojstni dan danskega pravljičarja Hansa Christiana Andersena, razglasila za mednarodni dan knjig za otroke.

Vse od leta 1967 vsako leto ob tem prazniku pripravi plakat in poslanico druga nacionalna zveza. Glede na izbrano temo, znani avtor iz države gostiteljice napiše sporočilo otrokom sveta, priznani ilustrator pa oblikuje plakat. Ta gradiva uporabljajo za promocijo knjig in branja. Poslanico – sporočilo berejo v devetdesetih državah po svetu.

V dneh, ko praznujemo mednarodni dan knjig za otroke, poteka vsako leto v italijanski Bologni tudi otroški knjižni sejem, na katerem se srečujejo in povezujejo avtorji otroških knjig, ilustratorji, grafični oblikovalci, prevajalci, literarni agenti, založniki in prodajalci knjig. V Bologni razstavljajo tudi ilustratorji otroških knjig, podeljujejo nagrade Hansa Christiana Andersena in spominske nagrade Astrid Lindgren.

Častna država Otroškega knjižnega sejma, ki bo potekal med 8. in 11. aprilom 2024 v Bologni, bo Slovenija. Pričakuje se, da bo sejem gostil blizu 1500 razstavljavcev in 29.000 profesionalnih obiskovalcev iz 90 držav.

Otroški muzej Hermanov brlog ima več muzejskih zbirk. V najbolj dinamični in najobsežnejši – Otroško življenje – hranimo več kot 300 otroških knjig, med katerimi so slikanice, kartonke, prostorske knjige, knjige iz blaga, otroške pesmi, pravljice, otroške enciklopedije, kartonske zgibanke, učbeniki, za osebe s posebnimi potrebami pa imamo tipne knjige, knjige v brajici in knjige v slovenskem znakovnem jeziku. Hranimo tudi otroške revije Ciciban, Cicido, Pikapolonica, Mikijev zabavnik, Zmajček in druge.

Na razstavi dajemo pod žaromete skoraj 140 let staro otroško slikanico Aus dem Leben (v prevodu: Iz življenja), ki jo je muzeju podarila družina Jerman iz Ljubljane.

Knjigo smo prejeli po pošti, skupaj s sporočilom, da so na knjigo naleteli v družinski knjižnici, da je gotovo stara sto ali več let in je napisana v nemščini. Prepričani so, da bo knjiga zanimiva popestritev naše zbirke. Avtor knjige je nemški ilustrator in risar Lothar Meggendorfer (1847–1925), ki je poznan predvsem po prostorskih, »gibljivih« knjigah.

Osma izdaja knjige je bila natisnjena okoli leta 1886 pri založbi Verlag Von Braun & Schneider v Münchnu. Napisana je v gotici in je barvno ilustrirana. Uvodu sledi 16 strani, z osmimi vsebinami. Na levi strani je napisana zgodba, desno pa je vsebinsko povezana barvna ilustracija, pod katero je papirnati jeziček. Ta se pomika vertikalno in animira dele ilustracije in figure, da risba oživi in knjiga postane še zabavnejša za otroke. Prav gotovo je avtor s tovrstnimi knjigami močno dvignil nivo bralne kulture in okrepil ljubezen do knjig najmlajšim.

Razstavljenih je 60 knjig iz zbirke Otroško življenje, 61 knjig pa si lahko ogledate virtualni obliki.

Ob razstavi, ki bo na ogled do 31. avgusta, je tudi izmenjevalnica otroških knjig.

Vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani