Vabljeni na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige O časopisu, pivu in vesolju nasploh

Muzej novejše zgodovine Celje vas na predvečer slovenskega kulturnega praznika, v ponedeljek, 7. februarja 2022, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovorni večer z Branetom Pianom, avtorjem knjige O ČASOPISU, PIVU IN VESOLJU NASPLOH.

»Opisal je zgodbo o časopisu, ki se komu od bralcev zdi sumljivo znana, a je seveda fikcija ali pa kvečjemu odsev našega sveta. Bolj ko tonemo vanjo, bolj nas preveva občutek, da smo za zmeraj obtičali v sanjski sobi z zrcali, po kateri se sprehajajo demoni.« dr. Dan Podjed

Brane Piano, dolgoletni novinar, publicist in literat ter prejemnik srebrnega celjskega grba (2018), je izdal svojo drugo knjigo, roman O časopisu, pivu in vesolju nasploh.
Roman bi na prvo žogo uvrstili med znanstveno fantastiko, a gre predvsem za družbeno kritično literaturo. Iz svojih bogatih – trpkih in humornih – novinarskih izkušenj je Piano stkal zgodbo o vzponu in propadu edinega časopisa v Deželi, za katero bi kdo morda posumil, da je Slovenija – pa to seveda ni.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi in ob upoštevanju pogoja PCT. Obvezne predhodne prijave na e naslov katja.pur@mnzc.si ali telefonsko številko 03 428 64 26, najkasneje do petka, 4. 2. 2022.

Vstop prost.

Odprta razstava Slovenci v nacističnih koncentracijskih taboriščih in njihova zapuščina v MnZC

27. januarja 1945 so zavezniki osvobodili nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau blizu Krakova na južnem Poljskem.

Tako letos že 17 leto zapored na ta dan obeležujemo 𝘮𝘦𝘥𝘯𝘢𝘳𝘰𝘥𝘯𝘪 𝘥𝘢𝘯 𝘴𝘱𝘰𝘮𝘪𝘯𝘢 𝘯𝘢 𝘻̌𝘳𝘵𝘷𝘦 𝘩𝘰𝘭𝘰𝘬𝘢𝘷𝘴𝘵𝘢.

Hkrati letos mineva tudi 80 let od najhujših nacističnih zločinov na okupiranem Štajerskem, ob streljanju talcev zlasti množičnih deportacij Slovenk in Slovencev v nacistična koncentracijska in uničevalna taborišča. Avgusta leta 1942 so namreč iz Celja proti Auschwitzu odpeljali kar štirje transporti. Na njih je bilo skupaj 394 žena in 139 mož, in več kot polovica jih je tam še tisto leto umrla.

V muzeju hranimo več kot sedemsto fotografij slovenskih taboriščnic in taboriščnikov in nekaj deset predmetov, povezanih s taborišči in življenjem v njih.

S Slovenci v nacističnih taboriščih in njihovo zapuščino v MnZC se lahko od danes dalje srečate v spodnji avli muzeja na priložnostni razstavi.

Ogled je brezplačen.

Razstava je na ogled do 25. septembra 2022.

Predstavitev 6. rastoče knjige OŠ Lava: Odtisi – Srce in Um Slovenije

Muzej novejše zgodovine Celje in Osnovna šola Lava vas v sredo, 26. januarja 2022, ob 18. uri vabita v kavarno MnZC na predstavitev 6. rastoče knjige OŠ Lava ODTISI – SRCE IN UM SLOVENIJE.

Rastoča knjiga Osnovne šole Lava raste skupaj z gibanjem Rastoča knjiga na nacionalni ravni. Šesta po vrsti je nastala z zavedanjem aktualnega časa in hkrati kot pomnik prvim 30-tim letom samostojne države Slovenije. Prepleta izredno zanimava razmišljanja otrok, staršev, zaposlenih in odličnih gostujočih peres, ki so dodali svoja bogata spoznanja, dolgoletne izkušnje ter tudi kritično oko. Vsakdo bo v knjigi našel nekaj za svojo dušo.

Nekaj razmišljanj bodo na predstavitvi knjige z nami delili mag. Viktor Krajnc, upokojeni polkovnik in veteran vojne za Slovenijo, Lorena Hus, neutrudna članica Lions kluba Celje in Edvard Kužner, ugleden predavatelj, predan gastronomskemu področju.

Po razmišljanjih jih bo vodila ravnateljica OŠ Lava, mag. Marijana Kolenko.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi in ob upoštevanju pogoja PCT. Obvezne predhodne prijave na e naslov katja.pur@mnzc.si ali telefonsko številko 03 428 64 26, najkasneje do torka, 25. 1. 2022.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Predstavitev antologije slepih in slabovidnih kulturnikov: Kipi v nas hrepenenje

Muzej novejše zgodovine Celje, Združenje prijateljev slepih Slovenije in Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije vas v sredo, 19. januarja 2022, ob 18. uri vabijo v kavarno MnZC na predstavitev antologije Kipi v nas hrepenenje.

Ob 100-letnici organiziranega delovanja slepih na Slovenskem je Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije pripravila in izdala eno najpopolnejših antologij slepih in slabovidnih kulturnikov z naslovom Kipi v nas hrepenenje. V obsežni knjigi je predstavljenih kar 75 slepih in slabovidnih avtorjev z različnih področij umetnosti, tako literarnega, glasbenega, likovnega in fotografskega.

Večer bo vodil in povezoval Sebastjan Kamenik, skupaj s sourednikom antologije, Dušanom Brešarjem.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi in ob upoštevanju pogoja PCT.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani