Javni razpis za podelitev priznanj »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture«

Zavod Celeia Celje v imenu kolegija direktorjev javnih kulturnih zavodov v Mestni občini Celje, Zveze kulturnih društev in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, OI Celje na podlagi Pravilnika o podeljevanju priznanj »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture« in Poslovnika o delu komisije za podelitev priznanj »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture« objavlja JAVNI RAZPIS ZA PODELITEV PRIZNANJ »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE«.

Priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« se podeljujejo ustvarjalcem in skupinam ustvarjalcev za uspešno delo in pomembne dosežke s področja kulture, ki so pomembno prispevali k prepoznavnosti mesta Celje v širšem prostoru ali so s svojim delom pripomogli, da se mesto Celje razvija kot mesto, ki je odprto za različne umetniške forme in kulturne prakse ali pa trajno obogatili slovenski kulturni prostor.

Vsako leto se lahko podelijo tri priznanja v okviru »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture«, in sicer:

– priznanje za življenjsko delo ter

– največ dve priznanji za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih.

Priznanje za življenjsko delo podeli komisija ustvarjalcu ali skupini ustvarjalcev, ki deluje bodisi amatersko bodisi profesionalno, in je rojen/a ali ima stalno prebivališče ali ustvarja na območju Mestne občine Celje, za izredno življenjsko delo za dolgoletne vrhunske dosežke ali za projekte, ki pomembno prispevajo h kulturni podobi mesta Celje in so pomembni za razvoj in promocijo celjske kulture v širšem prostoru.

Priznanje za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih podeli komisija ustvarjalcu ali skupini ustvarjalcev, ki deluje bodisi amatersko bodisi profesionalno, in je rojen/a ali ima stalno prebivališče ali ustvarja na območju Mestne občine Celje, za odmevne in inovativne projekte, ki so bili na področju kulture realizirani oziroma zaključeni v preteklih dveh letih in dajejo pomemben prispevek h kulturni podobi mesta Celje.
Pobude oziroma predloge za podelitev priznanj lahko podajo posamezniki in pravne osebe.

Pobuda za priznanje mora biti predložena v pisni obliki in mora vsebovati:

– splošne podatke o pobudniku (ime in priimek oziroma naziv pravne osebe, naslov, telefon, ter v primeru, da je pobudnik pravna oseba še kontaktno osebo, če je to mogoče)

– predstavitvene podatke o kandidatu (ime in priimek oziroma naziv pravne osebe, rojstni datum v primeru fizične osebe, naslov, telefon, ter v primeru pravne osebe še kontaktno osebo, če je to mogoče)

– navedba vrste priznanja:
Priznanje za življenjsko delo
Priznanje za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih

– utemeljitev pobude ter morebitna dodatna mnenja tistih, ki pobudo podpirajo,

– dokumente in druga dokazila (npr. katalog, video, fotografije, diapozitivi in drugo), ki potrjujejo dejstva v utemeljitvi.

Komisija za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« bo pozvala kandidata, da poda soglasje h kandidaturi, ter v primeru, da je kandidat fizična oseba, tudi soglasje za uporabo osebnih podatkov. Če kandidat ne bo podal soglasja, bo pobuda izločena iz nadaljnje obravnave.

Javni razpis za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« je objavljen na spletni strani Mestne občine Celje (moc.celje.si), kjer je objavljen tudi razpisni obrazec in v Novem tedniku. Prav tako bo možno zaslediti javni razpis in obrazec na spletnih straneh celjskih kulturnih institucij (Zavoda Celeia Celje, Muzeja novejše zgodovine Celje, Celjskega mladinskega centra, Pokrajinskega muzeja Celje, Osrednje knjižnice Celje, Zgodovinskega arhiva Celje, Slovenskega ljudskega gledališča Celje, Zveze kulturnih društev Celje in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, OI Celje).

Dodatne informacije lahko dobite na Zavodu Celeia Celje, Krekov trg 3 na tel. št.: 03 42 87 941 ter po e-pošti: kristijan.erjavec@celje.si .

Pobude za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« 2021 pošljite na razpisnem obrazcu (klik!) na naslov: Zavod Celeia Celje, Komisija za podelitev priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« za leto 2021, Krekov trg 3, 3000 Celje do vključno 30. 10. 2021 (datum poštnega žiga) kot priporočeno pošiljko v zaprti ovojnici s pripisom na sprednji strani:
»Za razpis: »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« 2021 – ne odpiraj!«

Razpisni obrazec (klik!).

Vabljeni na pogovorni večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico knjige Beseda, ki je nimam

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 29. septembra 2021, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na večer z Natašo Konc Lorenzutti, avtorico knjige BESEDA, KI JE NIMAM.

Avtorica novega slovenskega romana Beseda, ki je nimam, Nataša Konc Lorenzutti, je v pripoved vtkala zgodbo o ukradenih otrocih, ki so jih med drugo svetovno vojno nacisti odpeljali v Nemčijo in jih dali v rejništvo ali pa celo posvojitev nemškim družinam. Z mojstrskim prepletom preteklosti in sedanjosti se pred nami odkrivajo zgodbe in usode ukradenih otrok in njihovih staršev.

Roman temelji na skupku resničnih zgodb, ki so pregnetene v eno samo, ki je pred nami. Beremo torej leposlovno delo, roman, za katerim pa se skrivajo ure in ure trdega raziskovalnega dela, raziskav na terenu, intervjujev in študija.

Z avtorico romana se bo pogovarjala Darja Jan.

Dogodek bo potekal pod veljavnimi epidemiološkimi ukrepi.

Vstop prost.

Prijazno vabljeni!

Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine 2021 v MnZC

V Muzeju novejše zgodovine Celje se tudi letos pridružujemo vsakoletnima projektoma Dnevom evropske kulturne dediščine (DEKD) in Tednu kulturne dediščine, ki združita stroko, pedagoge, šolsko mladino, lokalne skupnosti, društva in zainteresirano javnost v prepoznavanju, odkrivanju, varovanju in širjenju pozitivnega odnosa do dediščine. V okviru projektov, ki bosta potekala med 25. septembrom in 9. oktobrom, se bo v 150 krajih širom Slovenije in v zamejstvu zvrstilo več kot 350 dogodkov.

Osrednja tema najbolj prepoznavnega kulturnega dogodka (DEKD) pod okriljem Sveta Evrope in Evropske komisije, na katerem sodeluje petdeset držav podpisnic Evropske kulturne konvencije, je letos Dediščina za vse. Vključujoča in raznolika dediščina, ki pritegne najširšo javnost, v ospredje postavlja raznolikost in poudarja, da nas interakcija med ljudmi ali skupinami, ki izhajajo iz različnih kulturnih okolij, bogati.

Hrana je v svoji raznolikosti nekaj, kar nas povezuje. Zato lahko rečemo, da se skupni evropski temi pridružuje tudi Slovenija s temo Dober tek!. Hkrati se pridružujemo aktivnostim ob imenovanju Slovenije za evropsko gastronomsko regijo.

Slovenci poleg dni organiziramo še Teden kulturne dediščine, nacionalni medresorski projekt, v katerega so vključene tako rekoč vse generacije, skorajda vsi slovenski kraji. Cilj projekta je, da bi četrtina slovenskih vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter gimnazij aktivno sodelovala v TKD. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je nosilec projekta, partnerji pa so Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Slovenska nacionalna komisija za UNESCO, Zavod RS za šolstvo in Skupnost vrtcev Slovenije. TKD je vsebinsko in terminsko usklajen z DEKD.

Osnovna vodila so dostopnost vsebin (dogodki so brezplačni), kroskurikularno umeščanje vsebin s področja dediščine, odprto učno okolje, medpredmetno povezovanje, povezovanje organizacij z različnih področij (dediščina, kultura, izobraževanje, turizem, šport, delovanje lokalnih skupnosti in nevladnih organizacij) in medgeneracijsko povezovanje.

V Muzeju novejše zgodovine Celje pripravljamo naslednje brezplačne dogodke:

  • torek, 5. oktober 2021, ob 17. uri; vodeni ogled po razstavi Hermanov bonton.
  • petek, 8. oktober 2021, ob 17. uri; vodeni ogled po razstavi Hermanov bonton.
  • sobota, 9. oktober 2021, ob 11. uri; Hermanova družinska ustvarjalnica (bonton pri mizi).

Vabljeni, da se nam pridružite!

Celoten program prireditev in dejavnosti v okviru DEKD in TKD si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

Otroški gledališki abonma Na Hermanovem odru 2021/2022

Vabimo vas, da se nam pridružite v novi sezoni programa Na Hermanovem odru, na sedmih čudovitih predstavah in srečanjih z lutkami, igro in glasbo.

Vse prireditve bodo na ogled v Hermanovem otroškem gledališču ob sobotah, ob 10. uri. Namenjene so otrokom od dveh oz. treh let starosti in trajajo med 30 in 40 minut.

Cena abonmaja na Hermanovem odru je 30,00 EUR in vključuje obisk sedmih prireditev. Število je omejeno, zato si ga pravočasno zagotovite. Abonma lahko vpišete v muzejski informacijski pisarni.

Spored abonmajskih predstav v sezoni 2021/22

 
sobota, 23. oktober 2021, ob 10. uri Muca Maca in Maček Muri Zavod Enostavno prijatelji
sobota, 20. november 2021, ob 10. uri Bonton za male lumpe Gledališče Bičikleta
sobota, 18. december 2021, ob 10. uri Pod prazničnim dežnikom Gledališče KUKUC
sobota, 22. januar 2022, ob 10. uri Doktor Sreča Miškino gledališče
sobota, 12. februar 2022, ob 10. uri Čarobni potoček Glasbeno gledališče Melite Osojnik
sobota, 19. marec 2022, ob 10. uri Žogica Nogica Marionetno gledališče Jurček
sobota, 23. april 2022, ob 10. uri Šivilja in škarjice Teater za vse

O vsebinah vas bomo obveščali preko družbenih omrežij, muzejske spletne strani in po elektronski pošti.
Pridržujemo si pravico do spremembe programa.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Zaradi zagotavljanja priporočil NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, morajo starejši od 12 let izpolnjevati pogoj PCT, kar dokazujejo z dokazili. V prostorih muzeja je obvezna uporaba zaščitne maske. Razkužila so na voljo v muzeju.
V kolikor se bodo razmere in pogoji spremenili, vas bomo obvestili.

25. Mednarodni razpis za likovna dela otrok

Muzej novejše zgodovine Celje vabi vse otroke med 6. in 12. letom k sodelovanju pri ustvarjanju Hermanove galerije. Herman Lisjak, maskota Otroškega muzeja Hermanov brlog, v svoji galeriji zbira likovna dela otrok iz vsega sveta, letošnja tema, ki naj vam bo v navdih pri ustvarjanju, pa je “IZ SVETA IGRAČ”.

Navodila za sodelovanje ter vse potrebne informacije najdete na tej povezavi (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani