Na Trgu celjskih knezov na ogled panojska razstava NOVI TEDNIK 75 let

Od torka, 29. septembra, je na Trgu celjskih knezov pred Narodnim domom na ogled občasna panojska razstava o 75-letnici Novega tednika, ki povzema prerez razvoja časopisa od prvih povojnih začetkov do danes.

Na 16 panojih je predstavljeno, kako se je Novi tednik razvijal in spreminjal. Vsebino časopisa pa ponazarjajo izseki iz zapisov, ki so bili objavljeni o nekaterih pomembnejših dogodkih v naših krajih.

Razstava bo na ogled mesec dni, zasnovala jo je kustosinja Muzeja novejše zgodovine Celje Darja Jan v sodelovanju z medijsko hišo Novi tednik.

Več o razstavi na tej povezavi (klik!).

Dnevi evropske kulturne dediščine in Z igro do dediščine v Tednu otroka 2020 v MnZC

V Muzeju novejše zgodovine Celje z dogodki tudi letos obeležujemo Dneve evropske kulturne dediščine (DEKD) in Teden kulturne dediščine, ki potekata med 26. septembrom in 10. oktobrom. Gre za vsakoletna projekta, ki združita stroko, pedagoge, šolsko mladino, lokalne skupnosti, društva in zainteresirano javnost v prepoznavanju, odkrivanju, varovanju in širjenju pozitivnega odnosa do dediščine.

Namen DEKD je spodbuditi zanimanje javnosti za varstvo kulturne in naravne dediščine ter javnosti predstaviti idejo o skupni kulturni dediščini, o bogastvu in kulturni raznolikosti Evrope.

Tudi Slovenci se pridružujemo iniciativi in poleg dni organiziramo še Teden kulturne dediščine, nacionalni medresorski projekt, v katerega so vključene tako rekoč vse generacije, skorajda vsi slovenski kraji.

Letošnja tema DEKD je Spoznaj? Varuj! Ohrani.

Tudi letos pa smo se muzeji, galerije, razstave in druge kulturne ustanove po vsej Sloveniji v Tednu otroka, ki ga med 5. in 11. oktobrom 2020 organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije, ponovno združili v skupno akcijo Z IGRO DO DEDIŠČINE.

Teden otroka je projekt Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki se začne vsak prvi ponedeljek v oktobru in traja 7 dni. V tem času se odvijajo različni prostočasni in razvedrilni programi za otroke v vseh večjih krajih po Sloveniji s ciljem otrokom in družinam na igriv, zanimiv in poučen način približati bogato kulturno dediščino in jim hkrati omogočati kakovostno preživljanje prostega časa. Vabimo vas, da pri nas doživite čim več lepih trenutkov.

V Muzeju novejše zgodovine Celje pripravljamo brezplačne dogodke, ki se bodo odvili med 26. septembrom in 10. oktobrom:

  • sobota, 26. september 2020, ob 11. uri: javno vodstvo po stalni razstavi Živeti v Celju.
  • četrtek, 1. oktober 2020, ob 17. uri: javno vodstvo po razstavi Za domovino z rockom naprej!
  • sobota, 3. oktober 2020, ob 10. uri: vodeni sprehod po Fotohiši Pelikan, Razlagova ulica 5.
  • torek, 6. oktober 2020, ob 17. uri: vodeni sprehod po razstavi Več kot barve.
  • sreda, 7. oktober 2020, ob 17. uri: pod mavričnim dežnikom (Hermanova družinska ustvarjalnica).
  • sobota, 10. oktober 2020, ob 11. uri: menjava igrač v otroškem muzeju.

Vabljeni, da se nam pridružite!

Celoten program dogodkov v okviru DEKD, ki se bodo odvijali po vsej Sloveniji, si lahko ogledate tukaj (klik!).

Družinske programe po slovenskih muzejih in galerijah v okviru akcije Z igro do dediščine pa si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

Vabljeni na predstavitev romana Zorana Predina: Mongolske pege

Muzej novejše zgodovine Celje in založba Litera v sredo, 30. septembra 2020, ob 18. uri vabita v muzejsko kavarno na večer z Zoranom Predinom ob izidu njegovega romanesknega prvenca MONGOLSKE  PEGE.

Glasbenik – skladatelj in pevec, kantavtor, besedilopisec, občasno pa tudi literarni ustvarjalec in igralec Zoran Predin, član legendarnega Lačnega Franza ter prejemnik Ježkove nagrade, je v teh dneh pri založbi Litera izdal svoj romaneskni prvenec Mongolske pege.

»Zoran Predin nikdar, ne kot pesnik ne kot pisatelj, ni hotel biti smrtno resen in če bi moral opisati slog njegovega romana, bi rekel, da gre za žlahtno ironijo. … Pri malokom zna biti tragičnost tako vedra kot je pri njem,« pravi pisec besedila na zadnji platnici knjige Goran Vojnović.

Z Zoranom se bo pogovarjal urednik založbe Litera, Orlando Uršič.

Vstop bo prost, število obiskovalcev pa omejeno, zato rezervirajte svoj sedež na e-naslovu katja.pur@mnzc.si ali telefonski številki 03 428 64 26.

Po pogovoru bo ob 20. uri koncert Zorana Predina v Špitalu.

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!).

“Priznanje celjske zvezde”

Zavod Celeia Celje v imenu kolegija direktorjev javnih kulturnih zavodov v Mestni občini Celje, Zveze kulturnih društev in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, OI Celje na podlagi Pravilnika o podeljevanju priznanj »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture« in Poslovnika o delu komisije za podelitev priznanj »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture« objavlja

JAVNI RAZPIS ZA PODELITEV PRIZNANJ

»PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE«

Priznanja »PRIZNANJE CELJSKE ZVEZDE ZA DOSEŽKE NA PODROČJU KULTURE« se podeljujejo ustvarjalcem in skupinam ustvarjalcev za uspešno delo in pomembne dosežke s področja kulture, ki so pomembno prispevali k prepoznavnosti mesta Celje v širšem prostoru ali so s svojim delom pripomogli, da se mesto Celje razvija kot mesto, ki je odprto za različne umetniške forme in kulturne prakse ali pa trajno obogatili slovenski kulturni prostor.

Vsako leto se lahko podelijo tri priznanja v okviru »Priznanje celjske zvezde za dosežke na področju kulture«, in sicer:

– priznanje za življenjsko delo ter

– največ dve priznanji za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih.

 

Priznanje za življenjsko delo podeli komisija ustvarjalcu ali skupini ustvarjalcev, ki deluje bodisi amatersko bodisi profesionalno, in je rojen/a ali ima stalno prebivališče ali ustvarja na območju Mestne občine Celje, za izredno življenjsko delo za dolgoletne vrhunske dosežke ali za projekte, ki pomembno prispevajo h kulturni podobi mesta Celje in so pomembni za razvoj in promocijo celjske kulture v širšem prostoru.
Priznanje za najvidnejše dosežke v preteklih dveh letih podeli komisija ustvarjalcu ali skupini ustvarjalcev, ki deluje bodisi amatersko bodisi profesionalno, in je rojen/a ali ima stalno prebivališče ali ustvarja na območju Mestne občine Celje, za odmevne in inovativne projekte, ki so bili na področju kulture realizirani oziroma zaključeni v preteklih dveh letih in dajejo pomemben prispevek h kulturni podobi mesta Celje.

 

Pobude oziroma predloge za podelitev priznanj lahko podajo posamezniki in pravne osebe.

Javni razpis za podelitev priznanj 2020

Obrazec za pobudo

Vabljeni na večer z Markom Radmilovičem, avtorjem knjige Kolesar

Muzej novejše zgodovine Celje in založba Beletrina vas v sredo, 9. septembra 2020, ob 18. uri vabita v muzejsko kavarno na večer z Markom Radmilovičem, avtorjem knjige Kolesar.

Pri založbi Beletrina je v letošnjem letu izšel roman Kolesar Marka Radmiloviča, dolgoletnega novinarja Radia Slovenija, avtorja satiričnih Zapisov iz močvirja, prejemnika prestižne Ježkove nagrade, sicer pa tudi režiserja in producenta številnih dokumentarnih ter video projektov, in, nenazadnje, navdušenega kolesarja.

Njegov romaneskni prvenec je sicer netipičen kriminalni roman, ki je zasidran v slovenski sedanjosti, v katero pa je še vedno tesno vpeta preteklost, saj se delno naslanja na resnična dejstva in usodo slovenskega interniranca Janeza Godca. Je zgodba o umoru, drugi svetovni vojni, taboriščih in internirancih, pa tudi zgodba o prevari in maščevanju, trmi in nenazadnje o nepričakovani preobrazbi človeka, saj, kot pravi avtor: »Včasih se ljudje spremenimo s tem, da ne počnemo tega, kar bi morali storiti za spremembo …«.

Avtor roman po Sloveniji predstavlja v sklopu gostovanj Beletrininih trubadurjev, z njim pa se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost!

Prijazno vabljeni!

Vabilo (klik!).

RAZPRODANO: Otroški gledališki abonma Na Hermanovem odru

Vabimo vas, da se nam pridružite v novi sezoni programa Na Hermanovem odru!

V teh izrednih časih smo optimistično pripravili program sedmih predstav, kjer se bomo srečali z lutkami, igro in glasbo.

Vse prireditve bodo na ogled v Hermanovem otroškem gledališču ob sobotah, ob 10. uri. Namenjene so otrokom od dveh oz. treh let starosti in trajajo med 30 in 40 minut.

Zaradi zagotavljanja priporočil NIJZ smo se odločili, da vam bomo v začetku sezone ponudili samo nakup abonmajev. Torej, predstave si boste lahko ogledali SAMO IMETNIKI ABONMAJSKIH KARTIC. Število je omejeno, zato si jih pravočasno zagotovite. Cena abonmaja na Hermanovem odru je 24,00 EUR in vključuje obisk sedmih predstav.

Nakup vstopnic za posamezno prireditev bo možen le, če se bodo ukrepi sprostili, o čemer vas bomo obveščali preko družbenih omrežij in muzejske spletne strani. Cena: 4,00 EUR, decembrska prireditev: 5,00 EUR.

Abonma lahko vpišete v informacijski pisarni Muzeja novejše zgodovine Celje.

Spored abonmajskih predstav v sezoni 2020/21

 
sobota, 24. oktober 2020, ob 10. uri Muca Maca in Maček Muri Zavod Enostavno prijatelji
sobota, 21. november 2020, ob 10. uri Šivilja in škarjice Teater za vse
sobota, 19. december 2020, ob 10. uri Pod prazničnim dežnikom Gledališče KUKUC
sobota, 23. januar 2021, ob 10. uri Doktor Sreča Miškino gledališče
sobota, 13. februar 2021, ob 10. uri Čarobni potoček Glasbeno gledališče Melite Osojnik
sobota, 20. marec 2021, ob 10. uri Žogica Nogica Marionetno gledališče Jurček
sobota, 17. april 2021, ob 10. uri Take ljudske Lutkovno gledališče Nebo

24. Mednarodni razpis za likovna dela otrok

Muzej novejše zgodovine Celje vabi vse otroke med 6. in 12. letom k sodelovanju pri ustvarjanju Hermanove galerije. Herman Lisjak, maskota Otroškega muzeja Hermanov brlog, v svoji galeriji zbira likovna dela otrok iz vsega sveta, letošnja tema, ki naj vam bo v navdih pri ustvarjanju, pa je BONTON.

Navodila za sodelovanje ter vse potrebne informacije najdete na tej povezavi (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani