Z igro do dediščine v MnZC

Tudi letos smo se muzeji, galerije, razstave in druge kulturne ustanove po vsej Sloveniji v Tednu otroka, ki ga med 7. in 13. oktobrom 2019 organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije, ponovno združili v skupno akcijo Z IGRO DO DEDIŠČINE.

Teden otroka je projekt Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki se začne vsak prvi ponedeljek v oktobru in traja 7 dni. V tem času se odvijajo različni prostočasni in razvedrilni programi za otroke v vseh večjih krajih po Sloveniji s ciljem otrokom in družinam na igriv, zanimiv in poučen način približati bogato kulturno dediščino in jim hkrati omogočati kakovostno preživljanje prostega časa. Vabimo vas, da pri nas doživite čim več lepih trenutkov.

V okviru te akcije sodelujoče ustanove otrokom in družinam nudimo brezplačen vstop in dogodke.

PROGRAM V MUZEJU NOVEJŠE ZGODOVINE CELJE:

Torek, 8. oktober 2019, ob 17:00

Geološki sprehod za družine po mestu s Tomažem Majcnom. Zbirno mesto pred MnZC.

Četrtek, 10. oktober 2019, ob 17:00

Vodstvo po občasni razstavi Zemlja pleše in menjava igrač.

Petek, 11. oktober 2019, ob 17:00

“Tema ni en črn plašč” – Otroški muzej Hermanov brlog je eden redkih muzejev, ki je prilagojen slepim in slabovidnim. Sebastjan Kamenik bo predstavil slepoto in sobivanje s svojim psom spremljevalcem Šarkom. Igrali se bomo igre, ki so prilagojene za slepe in slabovidne.

Prijazno vabljeni!

Brošuro letošnje akcije si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

Dnevi evropske kulturne dediščine v MnZC

V Muzeju novejše zgodovine Celje bomo tudi letos obeležili Dneve evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine, vsakoletna projekta, ki združita stroko, pedagoge, šolsko mladino, lokalne skupnosti, društva in zainteresirano javnost v prepoznavanju, odkrivanju, varovanju in širjenju pozitivnega odnosa do dediščine.

Namen Dni evropske kulturne dediščine (DEKD) je spodbuditi zanimanje javnosti za varstvo kulturne in naravne dediščine ter javnosti predstaviti idejo o skupni kulturni dediščini, o bogastvu in kulturni raznolikosti Evrope.

Tudi Slovenci se pridružujemo iniciativi in poleg dni organiziramo še Teden kulturne dediščine, nacionalni medresorski projekt, v katerega so vključene tako rekoč vse generacije, skorajda vsi slovenski kraji.

Osrednje teme letošnjih Dni evropske kulturne dediščine so dediščina, umetnost in razvedrilo. Z vpeljavo novih tehnologij, ki prinašajo nove možnosti za razvoj že obstoječih, a morda premalo izkoriščenih potencialov, ponuja slovenska kulturna dediščina še neslutene možnosti prezentacije.

V Muzeju novejše zgodovine Celje pripravljamo brezplačne dogodke, ki se bodo odvili med 28. septembrom in 12. oktobrom:

  • četrtek, 3. oktober 2019, ob 17:00: Geološki sprehod po Celju, za odrasle
    Že v davni preteklosti so ljudje kamen uporabljali kot gradbeni material. Kamne, ki so se po lepoti razlikovali od gradbenih, so uporabljali za krašenje stavb. V mestu so dobro vidni materiali in ostanki iz različnih zgodovinskih obdobij. Vas zanima katerih?
  • sobota, 5. oktober 2019, ob 11:00: Živeti v Celju, javno vodstvo
    Razstava pripoveduje o življenju Celja in Celjanov v 20. stoletju. Po kronološkem sprehodu skozi stoletje se ogled zaključi na Muzejski ulici obrtnikov z Glavnim trgom ter prikazom delavstva v Celju. Odkrijte pozabljene zgodbe mesta – bisera na Savinji!
  • torek, 8. oktober 2019, ob 17:00: Geološki sprehod po Celju, za družine
    Na razstavi Zemlja pleše bomo spoznali tudi kamnine in minerale ter druga bogastva Zemlje. Na geološkem sprehodu po mestu bo geolog Tomaž Majcen predstavil naravne gradbene materiale, ki jih srečamo
    na celjskih stavbah, na tleh …
  • četrtek, 10. oktober 2019, ob 17:00: Zemlja pleše, javno vodstvo
    Na interaktivni razstavi v otroškem muzeju Hermanov brlog bomo spoznali tudi manj znana ali neznana dejstva o našem planetu,
    se podali v vesolje in odkrivali bogastva različnosti slovenskih pokrajin in kulturne dediščine. Čaka vas veliko vznemirjenje!
  • petek, 11. oktober 2019, ob 17:00: Tema ni en črn plašč
    Otroški muzej Hermanov brlog je eden redkih muzejev, ki je prilagojen slepim in slabovidnim. Sebastjan Kamenik bo predstavil slepoto, sobivanje s svojim psom spremljevalcem Šarkom in bo z nami delil
    svoje zgodbe. Igrali se bomo igre, ki so jih izdelali študentje inkluzivne pedagogike pod mentorstvom Aksinje Kermauner in Zveze slepih in slabovidnih.

Vabljeni, da se nam pridružite!

Celoten program dogodkov, ki se bodo odvijali po vsej Sloveniji, si lahko ogledate tukaj (klik!).

Vabljeni na odprtje nove občasne razstave 33 dni

V četrtek, 3. oktobra 2019, vas ob 12. uri vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na odprtje gostujoče razstave 33 DNI;

100obletnica ustanovitve Države Slovencev, Hrvatov in Srbov.

Razstava, ki jo je pripravil Narodni muzej Slovenije v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in Arhivom Republike Slovenije, prikazuje prevratno obdobje ob razpadu Habsburške monarhije in kratko obdobje obstoja Države Slovencev, Hrvatov in Srbov, ki je trajalo le 33 dni, do združitve v Kraljevino SHS.

V Galeriji MnZC bo na ogled do 17. novembra 2019.

Vabilo (klik!).

NAPOVEDUJEMO:

  • 3. 10. 2019 ob 12.30 / javno vodstvo avtorja mag. Jožeta Podpečnika po razstavi 33 dni
  • 16. 10. 2019 ob 18.00 / kavarniški večer z gostom prof. dr. Božidarjem Jezernikom in predstavitev njegove knjige »Jugoslavija, zemlja snova«
  • 6. 11. 2019 ob 18.00 / javno vodstvo avtorja dr. Marka Štepca po razstavi 33 dni

Dan raziskovalcev v MnZC

V Muzeju novejše zgodovine Celje bomo tudi letos obeležili Dan raziskovalcev. V petek, 27. 9. 2019, vas ob 17. uri vabimo na vodeni ogled razstave Zemlja pleše, tehtanje na vesoljski tehtnici in reševanje ugank o našem planetu (didaktični katalog in računalniška igra).

Vse to in še več v petek, 27. septembra 2019, ob 17. uri!

Prost vstop!

V sodelovanju z Regijskim študijskim središčem.

Vabljeni na vodene sprehode po Fotohiši Pelikan

Od srede, 11. septembra 2019, je v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5 v Celju na ogled nova občasna razstava Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019.

V Muzeju novejše zgodovine Celje imamo pri ohranjanju izjemne Pelikanove zapuščine nove načrte – ureditev celovitega muzejsko-kulturnega kompleksa, utemeljenega na celjski, Pelikanovi fotografski dediščini in njeni povezavi s sodobno fotografsko produkcijo in dejavnostjo, ki bi obiskovalcu omogočal sprehod skozi zgodovino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju.

Kletni prostori Fotohiše Pelikan dobivajo podobo galerije za sodobno fotografijo, z načrtovanimi sprehodi skozi stanovanje pa želimo predstaviti bivalno kulturo celjskega meščana 20. stoletja.

Obiskovalci se bodo lahko v prihodnjih dveh sredah (18. 9. in 25. 9.) ter sobotah (21. 9. in 28. 9.) ob 10. uri po predhodni telefonski najavi ((03) 428 64 28) sprehodili po hiši, skozi Pelikanove delovne prostore, temnice, skladiščne prostore in razvijalnice.

Prijazno vabljeni!

Vabljeni k vpisu abonmajev v MnZC za sezono 2019/2020

Vabljeni, da se nam pridružite tudi v novi sezoni programov Na Hermanovem odru in Glasbene sobotnice, ki tudi tokrat ponujajo bogat in zanimiv program za otroke od 2. leta starosti dalje.

Kakor v preteklih letih, tudi letošnji abonma Na Hermanovem odru vključuje sedem predstav, otroci se bodo srečali z lutkami, igro in glasbo, kakor vselej doslej, jih bo pozdravil Herman Lisjak, v prazničnem decembru pa se mu bo pridružil tudi Božiček.

Vse prireditve bodo na ogled v Hermanovem otroškem gledališču ob sobotah, ob 10. uri. Namenjene so otrokom od dveh oz. treh let starosti in trajajo med 30 in 40 minut.

Cena abonmaja Na Hermanovem odru je 24,00 EUR in vključuje obisk sedmih prireditev.

Možen je tudi obisk posamezne prireditve, cena: 4,00 EUR, decembrska prireditev 5,00 EUR.

Abonma Glasbene sobotnice:

V Muzeju novejše zgodovine Celje in Hiši kulture Celje se že sedmo sezono zavedamo izjemne odgovornosti, ki nam jo nalaga naloga najmlajše seznaniti in navdušiti nad glasbo, zato smo pripravili brezkompromisno kakovosten, didaktičen in inovativen abonma, ki prikaže nastanek glasbe, njene pripovedne sposobnosti in predstavi najbolj fascinantne osebnosti iz zgodovine glasbe – vse v izvedbi komornega ansambla Hiše kulture Celje.

Cena abonmaja Glasbene sobotnice je 18,00 EUR in vključuje obisk šestih prireditev.

Možen je tudi obisk posamezne prireditve, cena: 4,00 EUR.

V abonma se lahko vpišete v informacijski pisarni Muzeja novejše zgodovine Celje.

Vse o predstavah na tej povezavi (klik!).

Odprta nova občasna razstava Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019

V sredo, 11. septembra 2019, smo v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5 v Celju odprli novo občasno razstavo, naslovljeno Fotohiša Pelikan 1899-1919-2019.

Letos namreč mineva 120 let, odkar je celjski fotograf Johann Martin Lenz dal zgraditi stanovanjsko hišo s prizidkom – fotografskim ateljejem oz. steklenim salonom (leta 1899). Po njegovi smrti je stavba prišla v last fotografa Josipa Pelikana, ki je pred okroglim stoletjem prišel v Celje (leta 1919) ter tukaj ostal in delal skoraj šest desetletij.

Obnovljeni stekleni atelje, edinstven v Sloveniji in eden redkih v Evropi, je kot Fotoatelje in galerija Pelikan že več kot dve desetletji sestavni del Muzeja novejše zgodovine Celje. Ta ima pri ohranjanju izjemne Pelikanove zapuščine nove načrte – ureditev celovitega muzejsko-kulturnega kompleksa, utemeljenega na celjski, Pelikanovi fotografski dediščini in njeni povezavi s sodobno fotografsko produkcijo in dejavnostjo, ki bi obiskovalcu omogočal sprehod skozi zgodovino fotografije od konca 19. stoletja do danes v povsem avtentičnem okolju.

Pričujoča razstava, postavljena v kletnih prostorih Pelikanove hiše na Razlagovi ulici 5, zato ne prinaša zgolj orisa njene preteklosti, temveč predstavlja tudi simbolni začetek njene preobrazbe v Fotohišo Pelikan in je le začetek pred veliko prenovo hiše.

Kletni prostori Fotohiše Pelikan dobivajo podobo galerije za sodobno fotografijo, z načrtovanimi sprehodi skozi stanovanje pa želimo predstaviti bivalno kulturo celjskega meščana 20. stoletja.

Obiskovalci se bodo lahko v prihodnjih dveh sredah (18. 9. in 25. 9.) ter sobotah (21. 9. in 28. 9.) ob 10. uri po predhodni telefonski najavi ((03) 428 64 28) sprehodili po hiši, skozi Pelikanove delovne prostore, temnice, skladiščne prostore in razvijalnice.

Razstava bo na ogled do 8. februarja 2020.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani