3. decembra brezplačni ogledi razstav!

Ob Ta veselem dnevu kulture, Prešernovem rojstnem dnevu, vas v ponedeljek, 3. decembra 2018, med 9. in 17. uro vabimo v Muzej novejše zgodovine Celje na številne brezplačne dogodke, ki smo jih pripravili za vas:

9.00 – 17.00
Brezplačni ogledi vseh muzejskih razstav

10.00
Javno vodstvo po spominski sobi v Starem piskru

15.00 – 17.00
Predstavitev novega filma o zlatarstvu v Celju »Zlati časi«

15.00 – 17.00
Oživitev Ulice obrtnikov na stalni razstavi Živeti v Celju

16.00
Javno vodstvo po spominski sobi v Starem piskru

16.00 – 17.00
Izmenjava igrač

Vabljeni, da se nam pridružite, VSTOPNINE NI!

Vabljeni na pogovorni večer ob stoti obletnici nastanka jugoslovanske države

Ob 100-letnici nastanka Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev in 75-letnici II. zasedanja AVNOJ-a vas Muzej novejše zgodovine Celje v četrtek, 29. novembra 2018, ob 18. uri vabi na pogovorni večer v muzejsko kavarno. Z uglednima gostoma, zgodovinarjema akad. prof. dr. Jožetom Pirjevcem, članom Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter prof. dr. Andrejem Rahtenom, znanstvenim svetnikom Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU in ZRS v Kopru, se bomo pogovarjali o večplastni zgodovinski vlogi in pomenu jugoslovanske države, v kateri smo Slovenci preživeli večino dvajsetega stoletja.

VSTOP PROST!

Prijazno vabljeni!

Vabljeni na 2. predstavo Glasbenih sobotnic: Lumpi, škrati, nagajivci in sosedovi šaljivci

V soboto, 24. novembra, vas ob 10. uri vabimo na 2. predstavo letošnjega abonmaja Glasbene sobotnice: Lumpi, škrati in sosedovi šaljivci.

Nastopajoči:
Nuša Komplet Peperko, pripovedovalka
Mitja Ritlop, klarinet
Maša Mareš Ritlop, violina
Miha Firšt, kontrabas
Tadej Kopitar, francoski rog

Zgodbe o norčavem Tillu Eulenspieglu v nemški literaturi najdemo že v 15. stoletju, o njegovih 49 prigodah smo lahko v slovenskem prevodu brali že leta 1850, od takrat pa je bil navdih mnogim piscem, sploh na področju mladinske literature. Till Eulenspiegel je znan po svoji navihanosti in radoživosti, s katerima je z različnimi potegavščinami neprestano nagajal obrtnikom, plemičem, enkrat pa celo papežu! Navdihnil je tudi Richarda Straussa, enega največjih skladateljev 20. stoletja, ki je napisal programsko simfonično pesnitev “Vesele dogodivščine Tilla Eulenspiegla”, kasneje pa jo sam priredil tudi za različne komorne ansamble. Okoli motiva Tilla Eulenspiegla se vrti pripovedna nit predstave »Glasba pripoveduje«, saj je pripovedovalka in dramaturginja Nuša Komplet Peperko pripravila zbirko slovenskih pripovedk o nagajivih fantih (npr. Umazani Berti), ki uganjajo norčije, njene pripovedi pa dopolnjujejo primeri izrazito programske glasbe iz zgodovine. Spoznamo Veselega in žalostnega moža (Sangvinik in melanholik, Carl Philipp Emanuel Bach), slišimo letne čase (Antonia Vivaldi) in obdobja v dnevu (Jutro, Peer Gynt, Grieg; Clair de Lune, Debussy), poslušamo naravo (6. Beethovnova simfonija, klarinetistični soli; odlomki iz Mahlerjevih prvih treh simfonij, tema iz Vltave, Bedřich Smetana), predstava pa se zaključi s koncertno izvedbo (osemminutnega) kvinteta Till Eulenspiegel einmal anders.

Cena abonmaja Glasbene sobotnice je 15,00 EUR in vključuje obisk šestih prireditev.

Možen je tudi obisk posamezne prireditve, cena: 3,00 EUR.

Vstopnice lahko kupite v tednu pred predstavo v informacijski pisarni MnZC.

Vabljeni!

Polž oslini, bradavica izgini

V soboto, 17. novembra 2018, vas ob 10. uri vabimo pred pred muzejsko lekarno, kjer bomo prisluhnili zgodbam o lekarništvu, zdravljeju in življenju nasploh.

“Vse se začne pri zdravilnih rastlinah. Vsakršno zdravljenje. Od nekdaj.
Ampak kako razumeti zdravilne rastline, če ne govorimo njihovega jezika?
Nuša zagotovo ve, kako je nastala Kamilica. In Teja čisto zares od kod se je vzel Trpotec.
Ampak kdo rastline zares razume? Čarovnica Barbka? Zeliščar? Lekarniška rodbina Baumbach iz Celja? Kakšni so ti ljudje?
Tudi o njihovih zgodbah bo tekla beseda.
In zdravju ter življenju na sploh, seveda.”

Pripovedovalki: Nuša Komplet Peperko in Teja Peperko

Zdravilna glasba: Nuša Ofentavšek

Dogodek je namenjen odraslim in traja 45 minut.

Vstop je prost!

V prodaji strip Franjo Malgaj mladenič, ki ga je izbrala zgodovina

V trgovini Muzeja novejše zgodovine Celje lahko odslej kupite strip Franjo Malgaj: mladenič, ki ga je izbrala zgodovina!

S stripom, ki je delo avtorjev Marijana Pušavca in Gašperja Krajnca, želimo spomin na pomembne dogodke in osebnosti slovenske zgodovine približati vsem, tudi mlajšim generacijam.

Cena stripa znaša 8 EUR!

V kolikor želite strip naročiti po pošti, lahko izpolnite priloženo naročilnico (za fizično ali pravno osebo).

Vabljeni k nakupu!

Odprta nova občasna razstava Franjo Malgaj

6. novembra 2018 smo v Muzeju novejše zgodovine Celje odprli novo občasno razstavo Franjo Malgaj, s katero obeležujemo spomin na stoto obletnico konca prve svetovne vojne, nastanek Države SHS in bojev za severno mejo.

Datum odprtja razstave ni naključen, saj je točno na ta dan leta 1918 oblast v Celju prešla v slovenske roke, na mestni hiši, danes stavbi muzeja, pa so prvič v zgodovini zaplapolale slovenske zastave.

Ob tej prelomnici je največja pozornost razstave, kot nakazuje že njen naslov, namenjena zgodovinski vlogi šentjurskega rojaka Franja Malgaja, ki je istega dne s skupino prostovoljcev odšel na Koroško, s svojo hrabrostjo in odločnostjo pripomogel k temu, da je Mežiška dolina ostala slovenska ter pri tem izgubil življenje.

V poklon padlemu junaku in njegovim soborcem je izšel tudi strip avtorjev Marijana Pušavca in Gašperja Krajnca, s katerim želimo spomin na pomembne dogodke in osebnosti slovenske zgodovine približati tudi mlajšim generacijam.

Razstavni in založniški projekt so omogočili Ministrstvo za kulturo, Mestna občina Celje, Občina Šentjur, Domoljubno društvo Franja Malgaja Šentjur in Zavarovalnica Triglav.

Razstava bo na ogled do februarja 2019, strip pa je po ceni 8 € mogoče kupiti v trgovini muzeja ter drugih knjigarnah.

Na Hermanov oder prihaja predstava Bonton za male lumpe

V soboto, 10. novembra 2018, vas ob 10. uri vabimo na predstavo Bonton za male lumpe. Predstava v izvedbi gledališča Bičikleta je primerna za vse tiste, ki radi skačejo v besedo, vrtajo po nosu, stikajo po tujih torbah, vlečejo na ušesa, pacajo in mljaskajo med kosilom in uf, klepetajo v gledališču …

V naš Bonton smo zbrali nekaj vsakodnevnih pripetljajev malih in tudi velikih lumpov ter jih vpeli duhovite in hudomušne pesmi Andreja Rozmana Roze!

V sklopu abonmaja “Na Hermanovem odru” in izven!

Vstopnice lahko kupite v tednu pred predstavo v informacijski pisarni muzeja.

Vabljeni!

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani