Odprtje prenovljene razstave Ukradeni otroci

Letos mineva 75 let od tragičnega dogodka, ki je za vedno zaznamoval življenja 600 otrok. Leta 1942 so nemške okupacijske oblasti v prostorih I. osnovne šole v Celju (v času II. svetovne vojne zbirno taborišče),  otroke in mladostnike pod 18 letom starosti nasilno odtrgale iz varnega naročja mater in prekinile njihova brezskrbna leta odraščanja. Odpeljali so jih v posebna mladinska prevzgojna taborišča v Nemčijo, kjer so jim s strogo nemško vzgojo skušali odvzeti vse, kar bi jih spominjalo na dom in ljubezen do staršev. Razstava, ki jo bomo odprli v soboto, 30. septembra 2017, ob 9:30, v prostorih šole, ohranja spomin na tragične usode UKRADENIH OTROK.

Vabljeni!

Dan raziskovalcev 2017

Tudi letos bomo v Muzeju novejše zgodovine Celje obeležili Dan raziskovalcev. Vabimo vas, da se nam pridružite v petek, 29. 9. 2017, ob 17. uri, na vodstvo po razstavi Herman Lisjak vódi po vôdi, obenem pa bomo izvedli različne poskuse z vodo!

Na razstavi se bodo otroci spoznali s številnimi dejstvi in fakti o vodi ter njenih lastnostih, pa tudi ustvarili vodno kroženje, se seznanili s čiščenjem vode in kanalizacijskim sistemom. Ob koncu bodo svoje znanje in spoznanja zaokrožili s preizkusom preko računalniške igre. Vse to in še več v petek, ob 17. uri!

Vabljeni!

Odprtje festivala in razstave Etno keramika

V torek, 5. septembra, bo v Muzeju novejše zgodovine ŽCelje potekalo odprtje Mednarodnega folklornega festivala “Od Celja do Žalca”, ki ga prireja Medobčinsko kulturno društvo “Od Celja do Žalca”.

Otvoritev festivala sovpada z otvoritvijo razstave ETNO KERAMIKA, pod katero se podpisuje ga. Tatjana Hlačer iz KUD Hiša keramike, zakaj pa ne majolka Kamnik. Razstava bo prikazovala tako tehnike kot tudi izvedbeno kulturo etno keramične obrti Slovenije

Razstava bo odprta do zaključka festivala, ki bo 10. 9. 2017.

Na otvoritvi sodelujejo FS KUD Šmarno v Rožni dolini in FS KOBULA KD Petrovče.

Vabljeni!

Čaj z Walterjem Benjaminom

V sredo, 6. septembra, se bo ob 18. uri v Fotoateljeju in galerji Pelikan v Celju odvilo tretje v nizu štirih predavanj o teoriji in filozofiji fotografije.

Čaj z Walterjem Benjaminom. Osebna prtljaga Gisèle Freund na vlaku Berlin-Pariz. Vstopanje v politični in utvarni prostor fotografije. V katerem jeziku govori optično nezavedno in avra, kaj je to?
O fotografiji s perspektive dveh izjemnih intelektualcev 20. stoletja. Predavanje mag. Tanje Plevnik O teoriji in filozofiji fotografije / 3. predavanje v ciklu štirih predavanj

Fotoatelje in galerija Pelikan – prost vstop!

Vabljeni!

Ker je število mest omejeno, so obvezne prijave na naslov katja.pur@mnzc.si (prosimo, navedite ime, priimek, naslov in telefonsko številko). Po predavanju vabljeni na ogled edinstvenega steklenega fotografskega ateljeja, ki s svojo unikatno arhitekturo ponuja pravo igralnico svetlobe, skupaj s celotno Pelikanovo zapuščino pa predstavlja neizčrpen vir za proučevanje ter razumevanje tako zgodovine fotografije kot nekdanjega življenja mesta in meščanov.

Na ogled pa bo tudi nova občasna razstava Pelikanovih promenadnih fotografij.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani